Bojownik karłowaty ( plamooki , łagodny)

Opis

Jest niewielkim, ale pięknym gatunkiem. Ta ryba nie jest pokojowo nastawiona do innych gatunków, choć bojowniki e można trzymać razem, jeśli spełnione są pewne warunki. W hodowli otrzymano odmianę o wachlarzowatym ogonie, u której półksiężycowata plamka na nasadzie płetwy ogonowej zastąpiona została czerwoną, umieszczoną na wydłużonej tylnej połowie ogona.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Żyje głownie w stojących wodach w Indonezji, na półwyspie Malajskim i w Tajlandii.

Długość

Jest niewielką rybą i dorasta do 5,5 cm.

Odżywianie

Żywi się większością pokarmów żywych i suchych.

Temperatura

Zaleca się temperaturę z zakresu 22-26ºC.

Warunki hodowlane

Bojowniki są agresywnymi rybami wobec siebie, dlatego też w akwarium mniejszym niż 60 cm można trzymać tylko jednego samca. Jeśli mamy większy zbiornik z dużą ilością kryjówek i zakamarków, to możemy pokusić się o umieszczenie większej ilości samców, aczkolwiek trzeba regularnie obserwować czy nie istnieje konieczność odseparowania jakiegoś osobnika, który jest prześladowany przez inne. Ten bojowniki karłowate są wyjątkowo pokojowo nastawione wobec innych gatunków i można je trzymać w akwarium z innymi rybami. Woda powinna być miękka, lekko kwaśna do neutralnej, ale inna też będzie tolerowana.

Rozmnażanie

Dochodzi do tarła tylko w momencie gdy samiec zbuduje gniazdo z piany. Samiec opiekuje się narybkiem.

49 komentarzy

 1. pozytywnie zakręcona:

  mój bojownik żył 3 lata w kuli tyle co potrzeba:]

 2. miki 97:

  jak ktoś chce oddać w dobre ręce albo sprzedać jakiego kolwiek bojownika to ja przyjmę mam akwa.120L...Mam wiele innych spokojnych ryb więc by sie dogadały;]

 3. bojownik 09:

  Bardzo piękna ryba w lato trafił do mojego akwarium jest bardzo łagodny wobec innych moich ryb sporo urósł odkąd go mam i ciesze sie z tego i ztego że go mam!!!

 4. lalalalala.:

  Co do welonki w kuli.. Ja dostałam w kwietniu welonkę i trzymałam ja do wczorajszego dnia w kuli ( czyli prawie 8 miesięcy). Teraz sobie pływa w 60 litrowym akwarium i jest zdrów jak ryba :P

 5. Nicola:

  a welonka to ma niby przeżyć w kuli!!?? welonki potrzebują MINIMUM 100 litrów! a bojek MINIMUM 30 litrów!!!! w kulach NIE można trzymać żadnych ryb!!!

 6. Piotrek :

  do anEtKa:D do kuli lepiej welonke bojownik nie przezyje długo w kuli

 7. Rosalie pl:

  Manticore! Tarzałam się ze śmiechu przy Twoich wypowiedziach. A, i tak na margiesie: Mam bojownika ale nie wiem jaki to gatunek. Jest czerwono błękitny. Pomocy!

 8. rafalo4:

  niezły ale bojownik wspaniały jest kolorowszy

 9. Manticore:

  do klaudia51000 - samice nie sa pływającą łagodnością (jeśli mówimy o bojownikach wspaniałych vel syjamskich) - miałam swojego czasu 3 samiczki-terrorystki które atakowały wszystko co się ruszało (później z braku tegoż towarzystwa brały się również za siebie nawzajem). tak więc atakowanie samca przez samicę nie jest wcale takie dziwne. samice mogą tolerować się (to dobre słowo) nawzajem, ale na pewno się nie lubią. i do aniek: widzialaś kiedyś młodego kilkumiesięcznego samca? z twojej wypowiedzi widzę, że nie. a młode samce ciężko jest odróżnić od samic. "zauważyłam że rybki o kolorze czerwonym są agresywniejsze" - to większej bujdy nie słyszałam nigdy - jakoś moje 2 kolejne czystoczerwone samce były pływającymi aniołkami, które nie tykały ani krewetek, ani nawet nie zjadały narybku gupika (wpuszczonego w celach pokarmowych). jak tak się rozpisujesz to jakie będą niebieskie bojowniki? a czarne? czy wielokolorowe albo białe?

 10. aniek:

  do klaudi51000; samiczki, ani trochę nie są podobne do samców bojownika...więc to raczej nie możliwe..zauważyłam że rybki o kolorze czerwonym są agresywniejsze, wiec mi zagryzla samca...a wg jeśli samiec nie zrobil gniazda więc ci rybka raczej nie złożyła by ikry..,;(

 11. Nina:

  Cześć, trzymanie rybek w kuli skazuje je na choroby, lepiej kupić choć 30 l akwarium. W takim akwarium można mieć 1 samca bojownika.

 12. klaudia51000:

  Jak rozróżnić samca od samicy ? miałam bojownika syjamskiego ale dokupiłam sobie samice(przynajmniej tak myślałam) wszystkie są takie same ale na pewno wśród nich jest przynajmniej jeden samiec. Skąd to wiem jedna rybka tej odmiany zagryzła mi na śmierć syjamskiego. Jest też na pewno jedna samica gdyż miała tarło ale niestety nic mi się nie uchowało bo samiec bojownika syjamskiego nie zrobił gniazda i się nie opiekował samicą :(. Pomóżcie !

 13. Lukasz:

  Jeśli będziesz je trzymał w kuli to lepiej bojownika, welony żyją ok. 50 lat, a w kuli dożyją nie więcej niż rok.

 14. anEtKa:D:

  ludzie pomuszcie !!! mam dylemat czy kupiĆ bojownika kar łowatego czy welonka tzn złotą rybke....??? pomóżcie....:) byłabym wdzieczna...:*

 15. kamcia:

  wolę bojowniki syjamskie

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter