Bojownik karłowaty ( plamooki , łagodny)

Opis

Jest niewielkim, ale pięknym gatunkiem. Ta ryba nie jest pokojowo nastawiona do innych gatunków, choć bojowniki e można trzymać razem, jeśli spełnione są pewne warunki. W hodowli otrzymano odmianę o wachlarzowatym ogonie, u której półksiężycowata plamka na nasadzie płetwy ogonowej zastąpiona została czerwoną, umieszczoną na wydłużonej tylnej połowie ogona.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Żyje głownie w stojących wodach w Indonezji, na półwyspie Malajskim i w Tajlandii.

Długość

Jest niewielką rybą i dorasta do 5,5 cm.

Odżywianie

Żywi się większością pokarmów żywych i suchych.

Temperatura

Zaleca się temperaturę z zakresu 22-26ºC.

Warunki hodowlane

Bojowniki są agresywnymi rybami wobec siebie, dlatego też w akwarium mniejszym niż 60 cm można trzymać tylko jednego samca. Jeśli mamy większy zbiornik z dużą ilością kryjówek i zakamarków, to możemy pokusić się o umieszczenie większej ilości samców, aczkolwiek trzeba regularnie obserwować czy nie istnieje konieczność odseparowania jakiegoś osobnika, który jest prześladowany przez inne. Ten bojowniki karłowate są wyjątkowo pokojowo nastawione wobec innych gatunków i można je trzymać w akwarium z innymi rybami. Woda powinna być miękka, lekko kwaśna do neutralnej, ale inna też będzie tolerowana.

Rozmnażanie

Dochodzi do tarła tylko w momencie gdy samiec zbuduje gniazdo z piany. Samiec opiekuje się narybkiem.

49 komentarzy

 1. Kamcia:

  ten mikro to się niezna poprostu bezguście , wszystkie rybki są ładne niektóre śliczne , może oprócz glonojadów , mikro to ten glonojad .

 2. mikiro:

  te rybki mi sie nie podobają brzydkie!

 3. Karolcia$:

  ej ale to są bojowniki łagodne. jak sie wyklują to może samice zostawia a z samcami walczy o swoje terytotium. nie do końca znam sie na łagodnych bo ja mam syjamskiego ale nazwa tych bojków <ŁAGODNE> mówi sama za siebie.

 4. Ania:

  No tak ale przecież bojowniki zjadają swoje potomstwo!!!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter