Bojownik syjamski (bojownik wspaniały)

Opis

Bojownik syjamski - Betta splendens. Z powodu wojowniczego usposobienia samców od dawna są popularne w Syjamie, gdzie urządzano widowiskowe walki tych ryb. Ubarwienie naturalne jest brunatne z łuską mieniącą się różnymi kolorami. W akwariach wyselekcjonowane różnobarwne odmiany wielkopłetwe. Samce są zwykle jaskrawej ubarwione i mają większe płetwy. Barwy są zmienne w czasie, a zależą od oświetlenia i samopoczucia bojownika. Gdy zbyt nagle pojawi się światło, zaczynają się kryć w zakamarkach zbiornika. W 1892 roku został po raz pierwszy przywieziony do Paryża, skąd rozpowszechniono go po całej Europie. Płetwy – grzbietowa, ogonowa, odbytowa i brzuszne u samców są znacznie dłuższe niż u samic, czasem nawet weloniaste. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej umieszcza się każdego samca osobno, w niewielkich naczyniach ustawionych jedno obok drugiego. Usiłują one wtedy wydać się sobie wzajemnie jak najokazalsze i najgroźniejsze, prężą więc stale płetwy, co przyspiesza rozrost tej ozdoby. Jednakże nie polecamy hodowania bojownika w malutkich zbiornikach, ponieważ męczą się w nich oraz takie zbiorniki wcale nie wyglądają estetycznie. Dorosłe samce walczą o swoje terytorium na śmierć i życie. Zamieszkuje głównie powierzchniową strefę w zbiorniku. Poza okresem tarła, zalotów i walki są raczej powolne i mało ruchliwe. Około drugiego roku życia bojownik staje się jeszcze mniej ruchliwy.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Pochodzi z półwyspu Indochińskiego, gdzie łatwo można go spotkać prawie w każdym zbiorniku wodnym.

Długość

Osiągają one do 10 cm długości.

Odżywianie

Ulubionym pokarmem bojownika są rureczniki, gotowana ikra ryb konsumpcyjnych, larwy komarów, skrobana wołowina lub mięso ryb. Nie gardzą także zooplanktonem i pokarmem granulowanym lub w postaci płatków. Polują na ślimaki i wypławki.

Temperatura

Są bardzo wrażliwe na niską lub zmienna temperaturę, powinna wynosić 25-29ºC. Zbytnie wahania temperatury powodują stres oraz osłabiają odporność na różnego rodzaju choroby.

Warunki hodowlane

Jeśli jakość wody jest ogólnie dobra, jej parametry nie są istotne, nie powinna być jednak zbyt twarda ani o skrajnym odczynie pH. Jak każda ryba labiryntowa powinien mieć dostęp do powietrza atmosferycznego którym dodatkowo oddycha. W jednym akwarium można hodować pojedynczego samca, a nawet samca i kilka samic. W zbiorniku powinny się znaleźć rośliny sięgające powierzchni wody, ale również tworzące zarośla, w których bojowniki będą mogły się ukryć. Akwarium nie musi być bardzo duże, ale na pewno nie powinno być litrowym zbiornikiem.

Rozmnażanie

Bojownik trze się parami nawet w małych zbiorniczkach, o pojemności nie przekraczającej trzech litrów. W czasie tarła nie należy zbiorniczka napowietrzać. Przy powierzchni wody należy umieścić kilka kęp roślin, stanowiących dla samicy schronienie przed zbyt agresywnym samcem. Samiec buduje na powierzchni wody gniazdo z piany. W czasie tarła zarówno samiec, jak i samica przenoszą opadające na dno jaja do gniazda z piany. Po zakończeniu tarła samiec odpędza samicę: można ją wówczas usunąć z akwarium. Po zakończonym tarle, w przypadku gdy samica nie może zjeść z pola widzenia samca, osobnik męski zachowuje w sposób skrajnie brutalny, w stosunku do swojej partnerki. Do rozwoju ikry niezbędna jest przegotowana woda wodociągowa o pH 7,0 i twardości 10ºdGH i do 2ºdCH. W wodzie o temperaturze 26-28ºC larwy wylegają się po 30 godzinach. Kiedy tylko zaczną pływać z akwarium usuwa się także samca, a poziom wody obniża się o 5 cm. Pierwszym pokarmem są larwy solowca, później siekane rureczniki. Intensywnym metabolizm bojownika syjamskiego wymaga regularnej wymiany wody. Młode rosną bardzo szybko.

982 komentarzy

 1. Sylwia:

  Witam. Dla mojego bojownika dokupiłam dwie samiczki. Początkowo bojownik gonił je po całym akwarium a po kilku dniach one zaczęły gonic jego i gryść, tak że ma wystrzępiony ogon. Znalazł sobie \"kryjówkę\" pod sztuczną roślinką i tam głównie przebywa. Czym to jest spowodowane? Czy mam te rybki rozdzielić? Co ile wymieniać wodę w akwarium? Dziękuję za odpowiedź.

 2. otosek:

  do arti: człowieku kiryski to ryby stadne min.5-6 sztuk!!! jedna krewetka ty wiesz jak ona się tam czuje sama

 3. welonki i bojowniki:

  Do anonim niektóre samice są agresywne.

 4. arti:

  samice bojownika nie mają kołnierza i są zazwyczaj łagodne.

 5. arti:

  mam w małym akwarium bojownika dwa kiryski i krewetkę i wszystko jest dobrze.

 6. Usia:

  Miałam bojownika, ale trzymałam go w kuli i żył tylko 1,5 roku, a jednego trzymałam w normalnym akwarium i żył 2 lata. Bojowniki żądzą!

 7. akwarystka:

  mam pytanie czy bojownika i gupiki można wrzucić do jednego akwarium tak żeby się nie pogryzły?

 8. anonim:

  Dlaczego jeden bojownik zaatakował drugiego bojownika i ugryzł mu płetwę? (a podobno jest to para)

 9. corporal:

  GosiaS jeśli poza akwarium kupilas rowniez filtr, grzalke i oswietlenie to dobrze;) proponowalbym dokupic samiczke bojownika, z dwa otoski i kolo 10szt rozbory klinowej lub danio

 10. wiktoria:

  (do Jula) myślę że to dobry zestaw

 11. welonki i bojowniki:

  Do GosiaS dobrze, że nie męczysz ryby w kuli.Możesz dokupić z 6 samic i glonojada.Może być z 5 molinezji black molly 5 platek marygold i glonojada ancistrus i oczywiście bojek.Do otosek możesz jeśli akwarium ma mniej niż 50 cm głębokości ponieważ bojownik lubi zjadać resztki pokarmu z dna,a musi oddychać powietrzem atmoswerycznym.Do Jula bez neonów.Do KoRyT tak.

 12. ancia:

  zawsze mialam we wspolnym akwa bojownika (taka tradycja ze musial byc obowiazkowo :) ) ale od ostatniego razu bardzo sie zrazilam do tych ryb,trafil mi sie samiec wyjatkowo agresywny,zabil mi 3 molinezje i glonojada.Sa sliczne ale juz nigdy wiecej nie kupie bojownika :/

 13. Majka :):

  Witajcie, na krótki czas odstawiłam samca od samic, włożyłam go do osobnego akwarium. Położyłam się spać, a rano w akwarium samic zauważyłam gniazdo z piany, byłam dość zdziwiona ponieważ samiec powinien to zrobić, pomyślałam również, że to mogą to być samce bojownika nieuzbrojonego, lecz mają pokładełko.

 14. GosiaS:

  Dostałam w prezencie bojownika (wg mnie samiec) w kuli. Własnie zakupiłam akwarium prostokatne 60l. Chciałabym dokupić jeszcze inne rybki. czy możecie mi poradzić jakie, tak aby żyly w zgodzie z bojownikiem,

 15. Pika505:

  Mam112l . Platki, neony czarne i pawie oczka . Czy bojownik by mi tu pasował?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter