Bojownik syjamski (bojownik wspaniały)

Opis

Bojownik syjamski - Betta splendens. Z powodu wojowniczego usposobienia samców od dawna są popularne w Syjamie, gdzie urządzano widowiskowe walki tych ryb. Ubarwienie naturalne jest brunatne z łuską mieniącą się różnymi kolorami. W akwariach wyselekcjonowane różnobarwne odmiany wielkopłetwe. Samce są zwykle jaskrawej ubarwione i mają większe płetwy. Barwy są zmienne w czasie, a zależą od oświetlenia i samopoczucia bojownika. Gdy zbyt nagle pojawi się światło, zaczynają się kryć w zakamarkach zbiornika. W 1892 roku został po raz pierwszy przywieziony do Paryża, skąd rozpowszechniono go po całej Europie. Płetwy – grzbietowa, ogonowa, odbytowa i brzuszne u samców są znacznie dłuższe niż u samic, czasem nawet weloniaste. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej umieszcza się każdego samca osobno, w niewielkich naczyniach ustawionych jedno obok drugiego. Usiłują one wtedy wydać się sobie wzajemnie jak najokazalsze i najgroźniejsze, prężą więc stale płetwy, co przyspiesza rozrost tej ozdoby. Jednakże nie polecamy hodowania bojownika w malutkich zbiornikach, ponieważ męczą się w nich oraz takie zbiorniki wcale nie wyglądają estetycznie. Dorosłe samce walczą o swoje terytorium na śmierć i życie. Zamieszkuje głównie powierzchniową strefę w zbiorniku. Poza okresem tarła, zalotów i walki są raczej powolne i mało ruchliwe. Około drugiego roku życia bojownik staje się jeszcze mniej ruchliwy.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Pochodzi z półwyspu Indochińskiego, gdzie łatwo można go spotkać prawie w każdym zbiorniku wodnym.

Długość

Osiągają one do 10 cm długości.

Odżywianie

Ulubionym pokarmem bojownika są rureczniki, gotowana ikra ryb konsumpcyjnych, larwy komarów, skrobana wołowina lub mięso ryb. Nie gardzą także zooplanktonem i pokarmem granulowanym lub w postaci płatków. Polują na ślimaki i wypławki.

Temperatura

Są bardzo wrażliwe na niską lub zmienna temperaturę, powinna wynosić 25-29ºC. Zbytnie wahania temperatury powodują stres oraz osłabiają odporność na różnego rodzaju choroby.

Warunki hodowlane

Jeśli jakość wody jest ogólnie dobra, jej parametry nie są istotne, nie powinna być jednak zbyt twarda ani o skrajnym odczynie pH. Jak każda ryba labiryntowa powinien mieć dostęp do powietrza atmosferycznego którym dodatkowo oddycha. W jednym akwarium można hodować pojedynczego samca, a nawet samca i kilka samic. W zbiorniku powinny się znaleźć rośliny sięgające powierzchni wody, ale również tworzące zarośla, w których bojowniki będą mogły się ukryć. Akwarium nie musi być bardzo duże, ale na pewno nie powinno być litrowym zbiornikiem.

Rozmnażanie

Bojownik trze się parami nawet w małych zbiorniczkach, o pojemności nie przekraczającej trzech litrów. W czasie tarła nie należy zbiorniczka napowietrzać. Przy powierzchni wody należy umieścić kilka kęp roślin, stanowiących dla samicy schronienie przed zbyt agresywnym samcem. Samiec buduje na powierzchni wody gniazdo z piany. W czasie tarła zarówno samiec, jak i samica przenoszą opadające na dno jaja do gniazda z piany. Po zakończeniu tarła samiec odpędza samicę: można ją wówczas usunąć z akwarium. Po zakończonym tarle, w przypadku gdy samica nie może zjeść z pola widzenia samca, osobnik męski zachowuje w sposób skrajnie brutalny, w stosunku do swojej partnerki. Do rozwoju ikry niezbędna jest przegotowana woda wodociągowa o pH 7,0 i twardości 10ºdGH i do 2ºdCH. W wodzie o temperaturze 26-28ºC larwy wylegają się po 30 godzinach. Kiedy tylko zaczną pływać z akwarium usuwa się także samca, a poziom wody obniża się o 5 cm. Pierwszym pokarmem są larwy solowca, później siekane rureczniki. Intensywnym metabolizm bojownika syjamskiego wymaga regularnej wymiany wody. Młode rosną bardzo szybko.

982 komentarzy

  1. Majka :):

    Ostatnio na roślinkach i sprzętach ( grzałka, filtr )pojawiła się brązowa narośl, czy to są glony ? Bardzo proszę o odpowiedź :D Pozdrawiam wszystkich akwarystów, Majka:)

  2. Neonka:

    do aquarium : Podaj litraż!! i parka załobniczek człowieku to rybka stadna!1 i skalar ??? :Mieszanka rybna" ogólne w tym Twoim akwa !! jakie glonojady?? podaj nazwę łacińska.... Welony oddaj!!! potrzebują niskiej temperatury i dużegooooo akwa a reszta Twoich rybek potrzebuje do 24C. Proszę jeszcze, napisz jaki masz litraż. Ale obsada akwarium koniecznie do zmiany. Na razie nie kupuj nic chyba, ze masz duże akwa to kup minimum 4 załobniczki i pożegnanie rób z welonami... bo 1 potrzebują dużego akwa 2 niskiej temperatury 3 mecą wodę- maja szybka przemianę materii ;) Napisz litraż a ja pomogę utworzyć piękny zestaw z rybek ;)

  3. Jula:

    Hej:) chialabym zając sie akwarystyką i zacząc własnie od bojowników. Mam akwarium ok. 25 litrów. Czy 3 bojowniki 1 samiec 2 samiczki i 5 neonków to dobry zestaw na poczatek?

  4. otosek:

    do welonki i bojowniki:Cóż, niestety według wielu sprzedawców \"odpowiedni zestaw dla bojownika\" to kula, która jest zła dla wszystkich ryb!!!! Ja mam akwa 250 litrów i mam tam 2 kiryśniki czarnoplame, parke gurami marmurkowych i parke złotych, 8 razbor klinowych, 2 przylgi chińskie, 1 samiec 2 samce mieczyka i tak samo molinezje ostrouste:) Rezygnuje z dwóch gatunków czyli molinezji białej miałam 2 samice i samca ale samice padły i został samiec i rezygnuje z żałobniczek czarnych mam ich parke:) do takiej obsady chce wprowadzić bojownika syjamskiego-i moje pytanie czy mogę? moje rośliny to -żabienica blehera -nużeniec amerykański(bardzo szybko się rozrasta i służy wszystkim rybom nawet dużym gurami za schronienie;) -ponikło maleńkie(gurami dożywiają się nim, ale są miłe dla mnie bo jedzą tylko żółte źdźbła;)

  5. KoRyT:

    hej, mam pytanie: czy samica bojownika też stroszy ten \"kołnierz\"? czy samice mają w ogóle taki kołnierz? kupiłem ostatnio dwie samiczki do bojownika, jedna bez kołnierza, uległa, spokojna, druga non-stop walczy z samcem i stroszy ten \"kołnierzyk\" czy to normalne...? już ją odseparowałem od reszty, narazie mieszka sama w 4l akwarium.

  6. wiktoria:

    do aquarium kiedyś też miałam samca i skalara i to skalar gryzł samca. i przy okazji mam 1 propozycję. molinezje to ryby stadne a więc lepiej dokupić jeszcze kilka.

  7. Majka :):

    Witajcie ! Mam Bojowniki Syjamskie już od jakiegoś czasu, niedawno na "pyszczku" jednego pojawiła się narośl ( jakby coś mu się przykleiło ). Przez to nie che jeść. Bardzo proszę o bardzo szybką odpowiedź !!! Pozdrawiam, Majka :)

  8. aquarium:

    hej mam 14 ryb(1 bojownik syjamski niebieski,5 neonek, 1 molinezja,2 glonojady,parka welonów ,parka żałobniczek,1 skalar)czy moge sie czegoś obawiać? czy to normalne że welony dużo jedzą?(a szczególnie samiczka) mam filtr aqael mini plus. i boje sie że bojownik zeżre skalara!!!!! czy moge dokupic jakąś samicę bojownika?

  9. wiktoria:

    mam 1 samca i 2 samice. samiec i jedna samica to dosyć młode osobniki. druga samica była kiedyś pogryziona przez innego samca który zdechł, rana się zagoiła. dzisiaj samica ta goni tą mniejszą. ostatnio zaatakowała me akwarium pleśniawka, ale już chyba się skończyła. tylko samiec dziwnie się zachowuje, ciągle chowa się za roślinką lub w innych kryjówkach, i wypływa tylko wieczorem albo żeby nabrać powietrze. samice zaczepia bardzo rzadko.czy u samca wystąpiła nowa choroba? czy samice się pogodzą? pomóżcie.

  10. welonki i bojowniki:

    Niektórzy zamiast czytać o rybce czytają komentarze o niej więc jak ktoś czyta tylko komentarze to postaram się przybliżyć podstawowe informacje o hodowli betta splendens.To, że nie trzymamy żadnej ryby w kuli nie muszę pisać bo każdy powinien to wiedzieć.Akwarium dobre dla bojowników to aqael shrimp set wiem, że to krewetkarium, ale jest świetne do hodowli bojowników jest jednak dosyć drogie więc lepiej znalezć w zoologicznym specialny zestaw do hodowli betta.W sklepach często są tego typu zestawy.Temperatura to 24-29 stopni celsjusza, ale według mnie najlepiej jest mieć 25 stopni.Bojownik jest mięsożerny więc nie należy go karmić karmą roslinną.Polecam karmy betta firm tetra, tropical i sera.Dla ładnych kolorów tetra rubin tetra pro color lub owo-vit.można karmić też żywymi pokarmami oraz suszonymi i mrożonymi zwierzątkami wodnymi.

  11. welonki i bojowniki:

    izzzaw odrosną.

  12. welonki i bojowniki:

    zuza nie kupuj bojownika do 4 l.

  13. patry:

    4 lity według mnie to nie to tak jak byś się zamknął w pomieszczeniu które ma 2m na 1m to tak samo powinien mieć 20L to min ja mam 30L ,bojowniczka a dla niego filtr i grzałkę na 25 stopni 2 sztuczne roślinki,kamienie i kolorowy piasek i może kupie sobie jeszcze samiczkę

  14. magda:

    Zuza:): jeśli nie chcesz jej męczyć to nie. dlka bojownika ( jednego )MINIMUM to 25l, grzałka filtr, pokrywa i ŻYWE rośliny !

  15. magda:

    myszka mini:): A dlatego, że: nie zmieścisz tam filtra i grzałki, ryba pływa w kółko i nie ma kąta by się skryś. obraz okropnie się załamuję, nie wyczyścisz jej z glonów, jest strasznie droga w porównami z porstokątnym akwarium i mała powierzchnia wymiany gazowej ( bojownik to ryba oddychająca także powietrzem atmosferycznym) :)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter