Bojownik syjamski (bojownik wspaniały)

Opis

Bojownik syjamski - Betta splendens. Z powodu wojowniczego usposobienia samców od dawna są popularne w Syjamie, gdzie urządzano widowiskowe walki tych ryb. Ubarwienie naturalne jest brunatne z łuską mieniącą się różnymi kolorami. W akwariach wyselekcjonowane różnobarwne odmiany wielkopłetwe. Samce są zwykle jaskrawej ubarwione i mają większe płetwy. Barwy są zmienne w czasie, a zależą od oświetlenia i samopoczucia bojownika. Gdy zbyt nagle pojawi się światło, zaczynają się kryć w zakamarkach zbiornika. W 1892 roku został po raz pierwszy przywieziony do Paryża, skąd rozpowszechniono go po całej Europie. Płetwy – grzbietowa, ogonowa, odbytowa i brzuszne u samców są znacznie dłuższe niż u samic, czasem nawet weloniaste. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej umieszcza się każdego samca osobno, w niewielkich naczyniach ustawionych jedno obok drugiego. Usiłują one wtedy wydać się sobie wzajemnie jak najokazalsze i najgroźniejsze, prężą więc stale płetwy, co przyspiesza rozrost tej ozdoby. Jednakże nie polecamy hodowania bojownika w malutkich zbiornikach, ponieważ męczą się w nich oraz takie zbiorniki wcale nie wyglądają estetycznie. Dorosłe samce walczą o swoje terytorium na śmierć i życie. Zamieszkuje głównie powierzchniową strefę w zbiorniku. Poza okresem tarła, zalotów i walki są raczej powolne i mało ruchliwe. Około drugiego roku życia bojownik staje się jeszcze mniej ruchliwy.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Pochodzi z półwyspu Indochińskiego, gdzie łatwo można go spotkać prawie w każdym zbiorniku wodnym.

Długość

Osiągają one do 10 cm długości.

Odżywianie

Ulubionym pokarmem bojownika są rureczniki, gotowana ikra ryb konsumpcyjnych, larwy komarów, skrobana wołowina lub mięso ryb. Nie gardzą także zooplanktonem i pokarmem granulowanym lub w postaci płatków. Polują na ślimaki i wypławki.

Temperatura

Są bardzo wrażliwe na niską lub zmienna temperaturę, powinna wynosić 25-29ºC. Zbytnie wahania temperatury powodują stres oraz osłabiają odporność na różnego rodzaju choroby.

Warunki hodowlane

Jeśli jakość wody jest ogólnie dobra, jej parametry nie są istotne, nie powinna być jednak zbyt twarda ani o skrajnym odczynie pH. Jak każda ryba labiryntowa powinien mieć dostęp do powietrza atmosferycznego którym dodatkowo oddycha. W jednym akwarium można hodować pojedynczego samca, a nawet samca i kilka samic. W zbiorniku powinny się znaleźć rośliny sięgające powierzchni wody, ale również tworzące zarośla, w których bojowniki będą mogły się ukryć. Akwarium nie musi być bardzo duże, ale na pewno nie powinno być litrowym zbiornikiem.

Rozmnażanie

Bojownik trze się parami nawet w małych zbiorniczkach, o pojemności nie przekraczającej trzech litrów. W czasie tarła nie należy zbiorniczka napowietrzać. Przy powierzchni wody należy umieścić kilka kęp roślin, stanowiących dla samicy schronienie przed zbyt agresywnym samcem. Samiec buduje na powierzchni wody gniazdo z piany. W czasie tarła zarówno samiec, jak i samica przenoszą opadające na dno jaja do gniazda z piany. Po zakończeniu tarła samiec odpędza samicę: można ją wówczas usunąć z akwarium. Po zakończonym tarle, w przypadku gdy samica nie może zjeść z pola widzenia samca, osobnik męski zachowuje w sposób skrajnie brutalny, w stosunku do swojej partnerki. Do rozwoju ikry niezbędna jest przegotowana woda wodociągowa o pH 7,0 i twardości 10ºdGH i do 2ºdCH. W wodzie o temperaturze 26-28ºC larwy wylegają się po 30 godzinach. Kiedy tylko zaczną pływać z akwarium usuwa się także samca, a poziom wody obniża się o 5 cm. Pierwszym pokarmem są larwy solowca, później siekane rureczniki. Intensywnym metabolizm bojownika syjamskiego wymaga regularnej wymiany wody. Młode rosną bardzo szybko.

982 komentarzy

  1. Agusia:

    Jestem ekspertem od chorób bojowników znalazłam książkę i jestem w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania.Mam bojownika Alex ma otyłość łatwo to stwierdzić.

  2. DO STEFAN 18:

    TAKA OBSADA TO DO MINIMUM 60L.DO 25L MOZNA DAC KILKA NEONEK ALBO GUPIKI.

  3. Magda:

    stafan 18: Bojownik OK. Cała reszta out. Glonojad(zbrojnik niebieski 100l+, krewetka stadna, razbora 40l i stadna). Najpierwsz się czyta, a później kupuje !

  4. agusia.hare:

    Zaczynałam od jednej samiczki w kolorze fioletowym po jakiś 2 tygodniach dokupiłam pięknego samca błękitnego troche mieniącego się zielenią potem dostałam 3 samiczki od kolegi.Ostatnio zauważyłam że ta pierwsza samicz- ka zgrubła i ściga inne samiczki,które są od niej troche mniejsze.Samiec pływa za wszystkimi czy jest to morzliwe że gdyby przystąpiły do tarła w akwarium ogólnym 80l w którym prucz bojowników są jeszcze 2 welony i 4 kardynałki udało by mi śie odchowac małe rybki

  5. AnnaS:

    Mój bojownik mieszka w akwa z dwoma glonojadami (zbrojownik), 2 kirysami, 2 razborami klinowymi,2 neonkami, i parką platków i jednym danio. Jestem początkujacą akwarystka ale wiele juz zauwazyłam ze niestety duzy wpływ ma obsada i jej ilosc jesli dokupuje rybke to poparu dniach tygodniach mi zdycha, ost bojownik mi nie domaga i czuje ze to starosc ale podpowiedzcie mi poczym ja poznac. mój bojownik jest wypłowiały ospały i ma nastroszone łuski mniej tez je czesto chowa sie w roslinnosc i lezy lub stoi pionowo czesto tez przy samej powierzchni. Jestem do niego przywiązana :( kiedy moze nastąpic koniec?

  6. dawid5678@szkuta:

    Ja dostałem od cioci bojownika i szybko się do niego przyzwyczaiłem.

  7. Julka:

    Do stafan 18: JA miałam w 30-litrowym akwarium bojownika, kilka gupików i 3x krewetka. Po miesiącu bojownik zjadł dwie.... :( Została tylko jedna

  8. :(:

    W moim 30-litrowym akwarium mam od roku bojownika. Wszystko było dobrze, dopóki około dwóch miesięcy temu wyskoczyła mu olbrzymia kulka pod skrzelami. Bojownik jest tak gruby, że nie może plywać. Leży na kamykach lub żwirku i z ledwością dopływa do powierzchni wody po pokarm. Czy ktos z was wie jak nazywa się ta choroba? POMOCY!!!

  9. stafan 18:

    co sądzicie o obsadzie 25l 1 x bojownik; 3 x ramirez (samiec i 2 samiczki), glonozjad i krewetka?? narazie spokojnie ale czytałem, że krewetka może nie przetrwać??

  10. snajper17:

    Kilka słów o nich: W kulach szybko zdychają CUD-mam 2 w 216litrach- własnej hodowli 1 letni i kupny 2 letni i SIĘ NIE BIJĄ CUD jednak nie polecm trzymac dwóch w 1 zbiorniku.

  11. znajoma:

    Witam, ostatnio moja znajoma kupiła sobie bojownika i trzyma go w kuli o pojemności 1,5 litra;/ Nie da się przekonać do kupna większego akwarium, twierdzi,ze kula zapewnia rybce dostatecznie duzo miejsca. Pisze, bo nie wiem jak mam ją przekonać do kupna większego akwarium, nic do niej nie trafia. Proszę o radę.

  12. Damian:

    chcialbym zakupic bojownika i mam pytanie czy moglby on byc w akwarium z takimi rybkami: gupiki, piskorki, neonki, glonojad. Z gory dzieki za odpowiedz

  13. goliano:

    Ja miałem parę z gupikami i samiec bojka zjadł swoją samice i po dwóch dniach niestety zdechł.Co zrobić żeby miały młode???Gupiki pływają w 60l bojkowi będzie z nimi dobrze??

  14. Alvin:

    Do Majka :) - Akwarium minimum 30l, mile widziane większe. Pokarm wieloskładnikowy oraz wybarwiający,najlepiej unoszący się w postaci płatków lub granulatu na powierzchni wody. Dietę oczywiście można urozmaicić pokarmami żywymi bądź liofilizowanymi. Jeśli chodzi o osprzęt - z racji tego, że bojowniki wykształciły dodatkowy narząd oddechowy, napowietrzać nie jest konieczny, ale nie zaszkodzi. Woda może być lekko filtrowana. Bojowniki preferują wody wolno płynące. Z kolei grzałka jest konieczna. Temperaturę proponuję ustawić na 26-27 C. Ważne jest także przykrycie zbiornika pokrywą, gdyż nad taflą wody musi się utrzymywać dość wysoka temperatura, by nie doszło do przeziębienia owego narządu oddechowego (błędnika). W akwarium przeznaczonym dla bojownika roślinność powinna być gęsta, by jak najbardziej przypominała środowisko naturalne. Dobrym pomysłem okażą się również rośliny pływające (np. salwinia), jednak musisz systematycznie kontrolować ich ilość i zadbać o to, by część powierzchni wody była odsłonięta, gdyż ze względu na błędnik ryby te często pobierają powietrze atmosferyczne. Gdybyś zdecydowała się na parkę lub harem - samce budują wówczas pieniste gniazdo. Wykorzystują do tego m.in. włókna korzeni, ale także kawałki delikatnych roślin (stąd polecam np. kabombę) Dobrym wyborem okaże się również roślinność biotopowa - blyxia japonica, nurzaniec, kryptokoryna, mikrozorium, lotos, nadwódka i mech jawajski. Zapewne najpopularniejsze i najpiękniejsze są bojowniki syjamskie, choć warte uwagi są także bojowniki szmaragdowe, wielkie, plamookie. Wybierz spokojnego, pływającego już wcześniej w większym litrażu. Choć wszystko zależy od usposobienia i temperamentu konkretnej ryby. Pamiętaj, by być cierpiwym i nigdy nie podejmować pochopnych decyzji, bo to klucz do sukcesu w akwarystyce. Mam nadzieję, że pomogłem. Udanej hodowli i satysfakcji z akwarium - Alvin :)

  15. ~~bojownik syjamski~~:

    Bojownik może być w kuli. Oczywiście z filtrem. Kula powinna mieć pojemność minimum 15l i pokrywę.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter