Bojownik syjamski (bojownik wspaniały)

Opis

Bojownik syjamski - Betta splendens. Z powodu wojowniczego usposobienia samców od dawna są popularne w Syjamie, gdzie urządzano widowiskowe walki tych ryb. Ubarwienie naturalne jest brunatne z łuską mieniącą się różnymi kolorami. W akwariach wyselekcjonowane różnobarwne odmiany wielkopłetwe. Samce są zwykle jaskrawej ubarwione i mają większe płetwy. Barwy są zmienne w czasie, a zależą od oświetlenia i samopoczucia bojownika. Gdy zbyt nagle pojawi się światło, zaczynają się kryć w zakamarkach zbiornika. W 1892 roku został po raz pierwszy przywieziony do Paryża, skąd rozpowszechniono go po całej Europie. Płetwy – grzbietowa, ogonowa, odbytowa i brzuszne u samców są znacznie dłuższe niż u samic, czasem nawet weloniaste. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej umieszcza się każdego samca osobno, w niewielkich naczyniach ustawionych jedno obok drugiego. Usiłują one wtedy wydać się sobie wzajemnie jak najokazalsze i najgroźniejsze, prężą więc stale płetwy, co przyspiesza rozrost tej ozdoby. Jednakże nie polecamy hodowania bojownika w malutkich zbiornikach, ponieważ męczą się w nich oraz takie zbiorniki wcale nie wyglądają estetycznie. Dorosłe samce walczą o swoje terytorium na śmierć i życie. Zamieszkuje głównie powierzchniową strefę w zbiorniku. Poza okresem tarła, zalotów i walki są raczej powolne i mało ruchliwe. Około drugiego roku życia bojownik staje się jeszcze mniej ruchliwy.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Pochodzi z półwyspu Indochińskiego, gdzie łatwo można go spotkać prawie w każdym zbiorniku wodnym.

Długość

Osiągają one do 10 cm długości.

Odżywianie

Ulubionym pokarmem bojownika są rureczniki, gotowana ikra ryb konsumpcyjnych, larwy komarów, skrobana wołowina lub mięso ryb. Nie gardzą także zooplanktonem i pokarmem granulowanym lub w postaci płatków. Polują na ślimaki i wypławki.

Temperatura

Są bardzo wrażliwe na niską lub zmienna temperaturę, powinna wynosić 25-29ºC. Zbytnie wahania temperatury powodują stres oraz osłabiają odporność na różnego rodzaju choroby.

Warunki hodowlane

Jeśli jakość wody jest ogólnie dobra, jej parametry nie są istotne, nie powinna być jednak zbyt twarda ani o skrajnym odczynie pH. Jak każda ryba labiryntowa powinien mieć dostęp do powietrza atmosferycznego którym dodatkowo oddycha. W jednym akwarium można hodować pojedynczego samca, a nawet samca i kilka samic. W zbiorniku powinny się znaleźć rośliny sięgające powierzchni wody, ale również tworzące zarośla, w których bojowniki będą mogły się ukryć. Akwarium nie musi być bardzo duże, ale na pewno nie powinno być litrowym zbiornikiem.

Rozmnażanie

Bojownik trze się parami nawet w małych zbiorniczkach, o pojemności nie przekraczającej trzech litrów. W czasie tarła nie należy zbiorniczka napowietrzać. Przy powierzchni wody należy umieścić kilka kęp roślin, stanowiących dla samicy schronienie przed zbyt agresywnym samcem. Samiec buduje na powierzchni wody gniazdo z piany. W czasie tarła zarówno samiec, jak i samica przenoszą opadające na dno jaja do gniazda z piany. Po zakończeniu tarła samiec odpędza samicę: można ją wówczas usunąć z akwarium. Po zakończonym tarle, w przypadku gdy samica nie może zjeść z pola widzenia samca, osobnik męski zachowuje w sposób skrajnie brutalny, w stosunku do swojej partnerki. Do rozwoju ikry niezbędna jest przegotowana woda wodociągowa o pH 7,0 i twardości 10ºdGH i do 2ºdCH. W wodzie o temperaturze 26-28ºC larwy wylegają się po 30 godzinach. Kiedy tylko zaczną pływać z akwarium usuwa się także samca, a poziom wody obniża się o 5 cm. Pierwszym pokarmem są larwy solowca, później siekane rureczniki. Intensywnym metabolizm bojownika syjamskiego wymaga regularnej wymiany wody. Młode rosną bardzo szybko.

982 komentarzy

 1. Danio1507:

  Do sza: Moim zdaniem, aby bojownik czuł się dobrze w akwarium to musi być minimum 70 litrów. Może uznacie mnie za nie powiem kogo, ale czuć się dobrze a przeżyć to pewna różnica. Jeśli hodujesz go tylko po to, żeby przeżył to jeśli to akwarium to nie kula { i tak jak to kula to najprawdopodobniej pęknie, bo 17- 20 litrów na kulę to za dużo } to trochę pożyje, a jeśli chcesz, aby czuł się dobrze i chcesz widzieć go w pełni zdrowia, to akwarium musi być większe i pamiętaj, aby było gęsto zarośnięte roślinami {szczególnie przy powierzchni}. Jeśli kupisz akwarium 80 l wzwyż możesz kupić małe ryby, np. młode kiryski, glonojady, a nawet neony { ale muszą być w grupie} . Jeśli spełnisz wyżej wymienione warunki to z własnego doświadczenia powiem ci, że naprawdę nie powinien zrobić im krzywdy. Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli.

 2. Danio1507:

  Do iza: oczywiście, że większość czasu pływają przy powierzchni, ale musisz zrobić im tam odpowiednie warunki {schronienie z roślin przy powierzchni, nie za małe akwarium i nie kula}. I proszę nie zadawajcie niemądrych pytań skoro sami znacie na nie odpowiedź i na górze jest coś wyraźnie napisane, chyba, że naprawdę nie wiecie, bo kto pyta nie błądzi. Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli.

 3. Robban:

  Hej, moj bojownik zostal zaatakowany przez inne rybki, które obgryzly mu pletwy. Czy one mu odrosna?

 4. Danio 1507:

  DO kozo-zort: Jeśli jesteś dzieckiem to nie pisz tu takich rzeczy, bo to poważna strona, a jeśli jesteś dorosły{a} to się lepiej nie przyznawaj. I nie prowokuj nikogo specjalnie takimi komentarzami. Odpowiedź na pytanie jest bardzo prosta: Zdecydowanie za małe akwarium, kula niszcząca ich zdrowie i pewnie brak roślin przy powierzchni. Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli.

 5. Anna:

  Witam. Mam problem... Mój bojownik - samiec od pewnego czasu ma wzdęty brzuch i sterczące łuski na brzuchu i grzbiecie. Jest osłabiony, ale ma apetyt. Moje pytanie: co mu dolega? czy to choroba? czy to starość? W jednym sklepie zoologicznym powiedziano mi, że to starość a w innym zaś sklepie, że jest chory. Bojownika mam od roku i dwóch miesięcy w akwarium około 12 litrów. Czy on jest chory i czym go leczyć?

 6. kozo-zort:

  sieee..eema,nazywam się KOZA mieszkam w Pacanowie.. mam kule ok.3l w nim 2 samce bojownika i 1/4 samicy....;(dlaczego te ryby nie pływają i się ciągle gryzą??????????????

 7. iza:

  mam 5 litrowe akwarium i bojownika mam pytanie czy bojowniki plywaja praktycznie caly czas przy powierzchni? prosze o szybka odp

 8. sza:

  czy mogę mieć bojownika w 17-21 litrowym akwarium?

 9. Bojownik i Molinezja !!!!!!:

  Ej ludzie można trzymać Bojka z Molinezją albo Mieczykiem ????

 10. aqarius:

  Mam bojownika syjamskiego-mordercę. Co mam robić?Proszę o natychmiastową odpowiedź.

 11. aqarium:

  Mam bojownika-mordercę .Zjadł 10 RYBEK! 5 neonek, 2 żałobniczki, molinezję czarną i welonkę. CO MAM ROBIC . PROSZE o pomoc .HELP ME!!!!!!!!!!!!!

 12. nn:

  do super fan bojowników: nie dość ,że trzymasz bojownika w 3 litrowym zbiorniku, to jeszcze chcesz dokupić do tego słoika welona/ który potrzebuje akwarium 100l. a nie 3! Wogóle nie powinieneś trzymać żadnych ryb w tej butelce, a ty jeszcze nazywasz się fanem bojowników, prędzej zabójcą! Jak rzeczywiście jesteś takim ,,fanem,, to oddaj tą rybę, albo kup większe akwa.I to jeszcze w kuli trzymasz (a raczej zabijasz), przecież do kuli nie można wsadzić ani grzałki ani filtra a bez nich ryba długo nie pożyje nawet labiryntowa. Wniosek: albo masz 5 lat, albo nie masz pojęcia o rybach(to na pewno), albo uwielbiasz powolnie patrzeć na krzywdę ryb(lub wszystko jednocześnie)

 13. Leon:

  Ja od dzisiaj też mam bojownika kupiłem go w sklepie akwarium 10l sprzedawca mówił że wystarczy grzałka jest ustawiona na 28 stopni czy to dobre warunki ????? oczywiście rośliny są

 14. Danio1507:

  Do Justyna: kiedy twoje akwarium będzie gęsto zarośnięte roślinami, szczegulnie przy powierzchni i będą w nich kryjówki, to powinno być lepiej. A, żeby rybki czuły się lepiej, to kup większe akwarium 60 - 100 litrów. Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli.

 15. nn:

  do ZZZaarr: oczywiście, że nie. Co to jest 7 litrów, może chcesz wysłać tą biedną rybę na katorgę życia w takim małym litrażu bo nie widzę innych przyczyn trzymania jakichkolwiek ryb w takim akwa. Jak tak bardzo ci zależy na bojowniku, to sobie kup więkze akwa! To stereotyp, że bojowniki można trzymać w kulach o pojemności 2l i innych tego typu litrażach. To mówię do wszystkich: nie trzymajcie nigdy, ŻADNYCH ryb w taki sposób bo tylko powolnie je zabijacie. Życie bez filtra i grzałki to dla tych rb uwierzcie mi katorga więc nie wpadajcie na tak durny pomysł jak ZZaarr. Proszę nie kupujcie ryb, jak nie macie odpowiednich warunków!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter