Bojownik syjamski (bojownik wspaniały)

Opis

Bojownik syjamski - Betta splendens. Z powodu wojowniczego usposobienia samców od dawna są popularne w Syjamie, gdzie urządzano widowiskowe walki tych ryb. Ubarwienie naturalne jest brunatne z łuską mieniącą się różnymi kolorami. W akwariach wyselekcjonowane różnobarwne odmiany wielkopłetwe. Samce są zwykle jaskrawej ubarwione i mają większe płetwy. Barwy są zmienne w czasie, a zależą od oświetlenia i samopoczucia bojownika. Gdy zbyt nagle pojawi się światło, zaczynają się kryć w zakamarkach zbiornika. W 1892 roku został po raz pierwszy przywieziony do Paryża, skąd rozpowszechniono go po całej Europie. Płetwy – grzbietowa, ogonowa, odbytowa i brzuszne u samców są znacznie dłuższe niż u samic, czasem nawet weloniaste. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej umieszcza się każdego samca osobno, w niewielkich naczyniach ustawionych jedno obok drugiego. Usiłują one wtedy wydać się sobie wzajemnie jak najokazalsze i najgroźniejsze, prężą więc stale płetwy, co przyspiesza rozrost tej ozdoby. Jednakże nie polecamy hodowania bojownika w malutkich zbiornikach, ponieważ męczą się w nich oraz takie zbiorniki wcale nie wyglądają estetycznie. Dorosłe samce walczą o swoje terytorium na śmierć i życie. Zamieszkuje głównie powierzchniową strefę w zbiorniku. Poza okresem tarła, zalotów i walki są raczej powolne i mało ruchliwe. Około drugiego roku życia bojownik staje się jeszcze mniej ruchliwy.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Pochodzi z półwyspu Indochińskiego, gdzie łatwo można go spotkać prawie w każdym zbiorniku wodnym.

Długość

Osiągają one do 10 cm długości.

Odżywianie

Ulubionym pokarmem bojownika są rureczniki, gotowana ikra ryb konsumpcyjnych, larwy komarów, skrobana wołowina lub mięso ryb. Nie gardzą także zooplanktonem i pokarmem granulowanym lub w postaci płatków. Polują na ślimaki i wypławki.

Temperatura

Są bardzo wrażliwe na niską lub zmienna temperaturę, powinna wynosić 25-29ºC. Zbytnie wahania temperatury powodują stres oraz osłabiają odporność na różnego rodzaju choroby.

Warunki hodowlane

Jeśli jakość wody jest ogólnie dobra, jej parametry nie są istotne, nie powinna być jednak zbyt twarda ani o skrajnym odczynie pH. Jak każda ryba labiryntowa powinien mieć dostęp do powietrza atmosferycznego którym dodatkowo oddycha. W jednym akwarium można hodować pojedynczego samca, a nawet samca i kilka samic. W zbiorniku powinny się znaleźć rośliny sięgające powierzchni wody, ale również tworzące zarośla, w których bojowniki będą mogły się ukryć. Akwarium nie musi być bardzo duże, ale na pewno nie powinno być litrowym zbiornikiem.

Rozmnażanie

Bojownik trze się parami nawet w małych zbiorniczkach, o pojemności nie przekraczającej trzech litrów. W czasie tarła nie należy zbiorniczka napowietrzać. Przy powierzchni wody należy umieścić kilka kęp roślin, stanowiących dla samicy schronienie przed zbyt agresywnym samcem. Samiec buduje na powierzchni wody gniazdo z piany. W czasie tarła zarówno samiec, jak i samica przenoszą opadające na dno jaja do gniazda z piany. Po zakończeniu tarła samiec odpędza samicę: można ją wówczas usunąć z akwarium. Po zakończonym tarle, w przypadku gdy samica nie może zjeść z pola widzenia samca, osobnik męski zachowuje w sposób skrajnie brutalny, w stosunku do swojej partnerki. Do rozwoju ikry niezbędna jest przegotowana woda wodociągowa o pH 7,0 i twardości 10ºdGH i do 2ºdCH. W wodzie o temperaturze 26-28ºC larwy wylegają się po 30 godzinach. Kiedy tylko zaczną pływać z akwarium usuwa się także samca, a poziom wody obniża się o 5 cm. Pierwszym pokarmem są larwy solowca, później siekane rureczniki. Intensywnym metabolizm bojownika syjamskiego wymaga regularnej wymiany wody. Młode rosną bardzo szybko.

982 komentarzy

 1. matys:

  wsio spoko szkoda tylko ze nic nie piszecie co i jak trzeba z małymi robic jak sie juz wykluja,czy zostawiac je razem ile wody jakie akwarium bla bla bla

 2. Nidi:

  Witam serdecznie, prosze o pomoc. Poł roku temu zlikwidowałem akwaruim bo nie miałem czasu sie tym zajmowac. Teraz chce do tego powrocic i nie wiem co zaczac chodowac. Wczesnie mialem neon innesa w 25l akwarium. Teraz tech chce chodowac rybki w 25l akwarium tylko nie wiem co. Wszystko mam oprocz grzalki ale kupie. Pomozcie co najlepiej chodowac co daje fajny efekt z roslinkami. Z gory dzieki:)

 3. dominik:

  Czy samiec może pływać bez partnerki z innymi rybami?

 4. ZZZaarr:

  mam pytanie czy 7L akwarium wystarczy?

 5. reven:

  Hej, mam pytanie czy bojownik syjamski może mieszkać z microrasbora erythromicron albo microrasbora galaxy?

 6. Stardoll86:

  Królu Julianie mój bojownik jest w kuli która ma ok 1l. i w cale nie jest mu ciasno... a co do roślin... najtańsze... :)

 7. Król Julian:

  Cześć! Zastanawiam się nad zakupem bojownika . Nie wiem tylko czy moje akwarium będzie dla niego odpowiednie . Jest trochę małe ma tylko 25 litrów . Nie jestem też pewna jakie roślinki kupić . Bardzo proszę o szybką odpowiedź.

 8. Lukasz c.:

  Mam pytanko.Kupilem 3 glupiki(nie pawieoczko tylko inny rodzaj-niema go opisanego na tym forum) jeden padl po pierwszej nocy, nastepny zniknol nastepnej, 2 guramiki zaczely wygladac niezbyt ciekawie wiec je przenioslem a nastepnej nocy padl bojownik. Bojownik wieczorem wygladal zwyczajnie -jadl i zachowywal sie jak zawsze.Mam glonojada syjamskiego ale on wyglada spokojnie,obserwowalem go przez dluzszy czas(zanim rybki zaczely padasc) bo wiem ze czasem atakuja ryby Prosze o sugestie,nie chce stracic reszty ryb.

 9. Ewa:

  do Sarsss:Twojej samicy widocznie podoba się facio.ona stosuje sposób podrywu,który widocznie nie odpowiada samcowi.to naturalne,chociaż częściej widziałam jak samiec zarywał do samicy a nie na odwrót.bacznie przyglądaj się tej parce.

 10. drf:

  mam samice bojownika w 100l akwarium z brzankami Denissona gupikami bystrzykami kolumbijskimi i barwnymi czy bojownik ich nie zje?

 11. Webster:

  czy moge trzymac bojownika w akkwarium 120l ze skalarami x2

 12. NeOnKa:

  Ja dziś zakupiłam 1 sztukę bojownika syjamskiego. Bardzo fajna rybcia. Świetnie dogaduje się z innymi rybkami, ale nie może przebywać z gupikami i rybkami które mają taki styl ruszania płetwą. NIE WOLNO TRZYMAĆ ICH W KULI !!! Nawet takiej 10 litrowej, poza tym trzeba dać do niej grzałkę i jakąś żywą roślinkę aby ni musiał ciągle wynurzać się po tlen a jak da się grzałkę to nie będzie miał miejsca do pływania :/

 13. AnuSsss!a:

  Ja dziś ide kupić 2 bojowniki. Kiedyś już miałam dwie; niebieską i różówą. Dzisiaj chcę kupić różową albo czerwoną.

 14. Lolka01:

  ja mam bojownika-samca od 2lat i trzymam gow kuli(3l.)ale chce kupic akwarium 30l...a mozna go trzymac z neonkami..??

 15. Miron:

  Chciałem napisać o tym że kula jest niedobra itp itd ale już wiele osob to napisało. Czy mogę w 112litrach mieć bojka z neonami i zwinikami Blehera? Jakie bojowniki są waszym zdaniem najładniejsze? Bo moim czarnoniebieskie.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter