Botriocefaloza

Opis

Jest to choroba ryb wywołana przez tasiemce z rodzaju Bothriocephalus. W akwarium nie dochodzi do całego cyklu rozwojowego tego tasiemca, zostaje on przerwany. Jaja tasiemca wydostają się do wody wraz z kałem. W wodzie z jaj wylęgają się larwy, którymi zostają zjedzone przez oczliki. W żołądku oczlików (widłonogów)larwa przeistacza się postać inwazyjna tasiemca. Do zarażenia ryb dochodzi przez zjedzenie przez nie oczlików, które zawierają w sobie postać inwazyjna tasiemca. Ten rodzaj tasiemca najczęściej występuje u karpi, amurów, tołpyg, karasi srebrzystych, natomiast u ryb akwariowych występuje stosunkowo rzadko. Pasożyt uszkadza śluzówkę jelita i pozbawia ryby części składników pokarmowych.

Objawy

W literaturze akwarystycznej nie zostały jeszcze opisane objawy kliniczne. Można jedynie przypuszczać, że są one podobne do objawów występujących u ryb akwariowych podczas inwazji innych dużych pasożytów przewodu pokarmowego.

Leczenie

U ryb akwariowych tej choroby nie leczy się. Natomiast można jej zapobiegać poprzez profilaktykę. Nie powinno się karmić ryb żywymi widłonogami pochodzącymi ze stawów. Można jej jedynie podawać po zamrożeniu w temperaturze -10ºC. Bibliografia: J. Antychowicz, Choroby ryb akwariowych. J. Lewczuk, Domowe akwarium słodkowodne. H. Frey, Akwarium słodkowodne. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

2 komentarzy

  1. Nika:

    Straszna choroba . współczuję...

  2. kkk:

    acha

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter