Brzanka odeska

Opis

Brzanka odeska - Barbus „odessa” Historia pochodzenia brzanki odeskiej jest bardzo ciekawa, a jej pochodzenie jest do końca nieznane. Niektórzy twierdzą, że ten gatunek brzanki nie występuje w naturze. Na bazarze w Odessie około roku 1971 rozpowszechniono informacje o odkryciu nowego gatunku brzanki. Po czym ten gatunek został hodowany na dużą skalę ze względu na jej zwinność i łatwość hodowli. Ale jej prawdziwe korzenie pochodzenia nadal pozostają niewyjaśnione. Przypuszcza się, że powstała ona z przypadkowego lub celowego skrzyżowania dwóch różnych gatunków brzanki, gdyż w naturze występują podobne odmiany, na przykład: brzanka dwuplama, brzanka stoliczka, brzanka cejlońska , brzanka różowa. Jedni hodowcy uważają brzankę odeską za barwniejszą odmianę brzanki birmańskiej lub brzanki stoliczki, natomiast inni twierdzą, że jest krzyżówką gatunków.

Rodzina

Karpiowate.

Pochodzenie

Nieznane w naturze.

Długość

Około 6 centymetrów.

Odżywianie

Nie jest wybredną odmianą, zjada każdy pokarm.

Temperatura

Od 22 do 30 C, aczkolwiek najodpowiedniejsza jest temperatura ze środka tego zakresu.

Warunki hodowlane

Dla brzanki odeskiej nie są istotne parametry wody, najlepiej jednak się czuje w wodzie lekko miękkiej i o odczynie pH zbliżonym do obojętnego. Jak inne brzanki lubi strefy z roślinnością oraz z wolną przestrzenią do pływania. Jednakże jasne światło nie wpływa na jej zachowanie, ale przyciemnione akwarium uwydatnia kolorystykę samców.

Rozmnażanie

Nie ma reguły w mnożeniu się par, niektóre dokonują tego z łatwością, inne natomiast wcale. Jak inne odmiany tego gatunku brzanki odeskie rozrzucają ikrę i ją zjadają. W zależności od temperatury wody młode wykluwają się po około półtorej doby.

23 komentarzy

  1. kangur:

    Czesc :) Tez kupilem ostatnio 8 brzanek odeskich. Nigdy wczesnien nie mialem tych rybek. Moje tez troche "rzadza" podczas karmienia, przede wszystkim ganiaja jednak same siebie. Fajne rybki, polecam :)

  2. marcik:

    Cześć, moje odessy maja sie dobrze, to b. aktywne rybki. Zostało mi 7 sztuk, choć, b. trudno je policzyć. Są agresywne tylko podczas karmienia żywym lub mrożonym pokarmem. Mam 8 nowych sumatr, które szybko wykończyły dwie starsze. Nie ma żadnego konfliktu miedzy odessami a innymi rybkami. Polecam, fajne do ogólnego, ale dużego zbiornika :)

  3. Outsider:

    Witam; Mam baniak 112 i kupiłem 7 tych rybek, teraz mieszkają z... 4 gurami, 4 skalary, 2 kiryśniki, 2 labeo bi, 4 sumatry, 10 glonojadów, 1 drewniakiem, 3 krewetkami fitr.,2 mułojadami i 2 piskorkami. Całość świetnie się dogaduje. RYBKI BARDZO ŁADNE :)

  4. marcik:

    Ostatnio zakupilem 8 brzanek odeskich do mojego akwa 300l. 5 z nich jest bardziej czerwonych, samce? I te 5 jest b. agresywne. Nastraszyly mi zdrowo moje bystrzyki barwne, ktore nie maja prawa wyplynac z ukrycia. To samo z dwoma starymi sumatrami (zamierzam dokupic 8 nowych). Razem z odessami kupilem 10 danio, ktore sa w ciaglym ruchu. Te zmiany wystraszyly nawet moje skalary i gurami. Odessy nie ruszaja brzanek rozowych.

  5. Liquita:

    Ja mam 4 brzanki odeskie w 17l akwarium. Bardzo się lubią, aż miło patrzeć. Są łakome i zawsze jak zapalam światło czekają na jedzenie. xD Ostatnio też zauważyłem, że są ciekawskie - jak przykładam palec do szyby akwarium wszystkie do niego podpływają. Fajnie to wygląda, jakby były wytresowane. ^^ Do ania > ja kupiłam po 3zł za sztukę. ;)

  6. Wasz Gandalf:

    Mam 4 odeski, 4 neony, krewetke RC, glonojada i kiryska! Jest git, zero problemów

  7. niepewny:

    Witam, mam pytanie bo mam te rybki i samce maja czerwone paski wyrazne a inne maja pomaranczowe jasne. Te z jasnymi to samice?

  8. Wera;]:

    Mam 7 i nie ma z nimi żadnych problemów. Można ją zdobyć w niewielu sklepach, zazwyczaj są różowe i rekinie, a szkoda ponieważ są to bardzo ładne i łagodne rybki idealnie nadające się do akwarium wielogatunkowego jakie ja mam. Moja obsada: 20 zwinników blehera 7 brzanek odeskich 3 molinezje żaglopłetwe 3 molinezje ostrouste 5 kirysków panda 4 kiryski spiżowe 2 kiryśniki czarnoplame 2 grubowargi syjamskie 2 wąsacze piżamowe akwarium 112l

  9. tysiuniaaa:

    fajne rybki , mam je od 2 dni ze skalarami, mieczykami , molinezjami, glonojadem - troche podgryvają skalary ale ogólnie b.fajne rybki polecam wszystkim :)

  10. krysti:):

    Bardzo rzadka i piękna rybka - o dziwo moje pawiookie jej nie zjadły xD Bardzo polecam :)

  11. makaron8319:

    mam 5 takich rybek trzymam je ze Skalarami i nie ma żadnych problemów - rybka bardzo wesoła niewiarygodnie szybka - piękna ozdoba dla każdego akwarium

  12. paweł Z.:

    Mam taką i lepiej nie trzymać jej z skalarami żaglowcami i jest cała obgryziona(brzanka)

  13. pitervectra:

    posiadam dwie pary tych brzanek, trzymam je z wieloma gatunkami ryb i niezauważyłem żadnej agresji wobec nich. jedynie miedynie sie ganiają miedzy sobą bardziej chyba dla zabawy:) ja kupiłem je od chodowcy z krakowa.pozdrawiam

  14. KnJ:

    Miałem 8 tych brzanek, 8 miedzików i kilka gupików i było to zachwycające widowisko. Brzanka Odeska to nieduża, zwinna i bardzo radosna rybka. W tej obsadzie nie robiły nikomu krzywdy. Ciężko ją kupić, a szkoda, bo jest wyjątkowo piękna i ruchliwa. Pięknie samczyk tańczy i okręca się wokół samiczki.

  15. Bart:

    Do Olga: bo pochodzą z rodziny karpiowatych

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter