Brzanka odeska

Opis

Brzanka odeska - Barbus „odessa” Historia pochodzenia brzanki odeskiej jest bardzo ciekawa, a jej pochodzenie jest do końca nieznane. Niektórzy twierdzą, że ten gatunek brzanki nie występuje w naturze. Na bazarze w Odessie około roku 1971 rozpowszechniono informacje o odkryciu nowego gatunku brzanki. Po czym ten gatunek został hodowany na dużą skalę ze względu na jej zwinność i łatwość hodowli. Ale jej prawdziwe korzenie pochodzenia nadal pozostają niewyjaśnione. Przypuszcza się, że powstała ona z przypadkowego lub celowego skrzyżowania dwóch różnych gatunków brzanki, gdyż w naturze występują podobne odmiany, na przykład: brzanka dwuplama, brzanka stoliczka, brzanka cejlońska , brzanka różowa. Jedni hodowcy uważają brzankę odeską za barwniejszą odmianę brzanki birmańskiej lub brzanki stoliczki, natomiast inni twierdzą, że jest krzyżówką gatunków.

Rodzina

Karpiowate.

Pochodzenie

Nieznane w naturze.

Długość

Około 6 centymetrów.

Odżywianie

Nie jest wybredną odmianą, zjada każdy pokarm.

Temperatura

Od 22 do 30 C, aczkolwiek najodpowiedniejsza jest temperatura ze środka tego zakresu.

Warunki hodowlane

Dla brzanki odeskiej nie są istotne parametry wody, najlepiej jednak się czuje w wodzie lekko miękkiej i o odczynie pH zbliżonym do obojętnego. Jak inne brzanki lubi strefy z roślinnością oraz z wolną przestrzenią do pływania. Jednakże jasne światło nie wpływa na jej zachowanie, ale przyciemnione akwarium uwydatnia kolorystykę samców.

Rozmnażanie

Nie ma reguły w mnożeniu się par, niektóre dokonują tego z łatwością, inne natomiast wcale. Jak inne odmiany tego gatunku brzanki odeskie rozrzucają ikrę i ją zjadają. W zależności od temperatury wody młode wykluwają się po około półtorej doby.

23 komentarzy

 1. Atomic_Steif:

  Sporadycznie, bo sporadycznie, ale zdarza się, że podgryzają mi Ramirezy. Zaryzykowałem trochę, żeby je trzymać razem... Trzymam ich 8 i trą się regularnie. Temp 25 stopni, pH 7,5 Twardość koło 20, karmione głównie larwą komara/wodzienia/rozwielitką/oczlikiem Pzdr :)

 2. akuku:

  Koszty chyba są małe... ale miałem kilka, mają skłonność do obgryzania innych...ale ogólnie fajne rybki;)

 3. ania:

  ile kosztuje taka rybka?? i czy jest agresywna wobec innych ryb???

 4. Wilk:

  ładne, ale wysmukła moim zdaniem ładniejsza

 5. szwarcu:

  czy nadadzą się do brzankarium 112l

 6. dejot-wrt:

  ja mam dwie i sa super aktywne,swietne

 7. Olga:

  No ale trochę podobna do miniaturowego karpia jeśli chodzi o kształt

 8. Kacper:

  Jest najladnliesza ryba jaka widzalem w mojim zycio.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter