Brzanka purpurowa

Opis

Brzanka purpurowa - Barbus nigrofasciatus. Jest gatunkiem jednym z najbardziej lubianych przez hodowców. Nieporównywalnym widokiem jest ławica samców w przytłumionym świetle. Ten niepowtarzalny spektakl można oglądać dzięki intensywnemu ubarwieniu na głowie i karku samców brzanek purpurowych. Tylko samiec posiada żywe czerwone ubarwienie. Najintensywniejsze ubarwienie występuje w okresie kiedy samce szykują się do rozrodu. Z tego powodu najlepiej jest hodować ławicę złożoną z obu płci. Ten gatunek brzanki jest bardzo wrażliwy na stres i zmianę środowiska, dlatego też tak ważny jest ostrożny transport ze sklepu, a następnie odpowiednie oswajanie rybek z nowym akwarium. Intensywne hodowle i prace nad odmianami dały efekt coraz bardziej barwnych i o weloniastych płetwach brzanek purpurowych. Czasami mogą podgryzać rośliny akwariowe.

Rodzina

Karpiowate

Pochodzenie

Powolne górskie potoki w Sri Lance.

Długość

Około 6,5 centymetrów.

Odżywianie

Spożywa każdy pokarm, szczególnie żywy, jej dieta powinna zawierać składniki roślinne.

Temperatura

22-26°C, nieco wyższa w okresie godowym.

Warunki hodowlane

Podobnie jak inne gatunki brzanki lubi zacienione strefy roślinne z możliwością swobodnego pływania. Woda akwariowa powinna być lekko kwaśna i miękka. W zimie dobrze jest obniżyć temperaturę do około 20-22 C. Pozwala to na utrzymanie ryb w odpowiedniej kondycji. W okresie letnim ponownie podnosimy temperaturę do zalecanej.

Rozmnażanie

Brzanki purpurowe również rozrzucają swoją ikrę, zazwyczaj nad ranem w gęstej roślinności, a następnie zjadają ją. Twarda woda osłabia zapłodnienie ikry. Przy sprzyjających warunkach wylęgu rybek można spodziewać się po jednym dniu. Młode brzanki należy karmić po kilku dniach, jak zaczną swobodnie pływać. Młodym najlepiej jest podawać drobne pokarmy żywe.

17 komentarzy

  1. Danio:

    mam dwie brzanki są bardzo wytrzymałe polecam

  2. Wilk:

    też mam pururowe, ale jeszcze małe, i mało mają czerwonego koloru

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter