Brzanka rekina (rekinia)

Opis

Brzanka rekina - Balantiocheilos (Balantiocheilus) melanopterus. Na stary kontynent została sprowadzona w 1951 roku. W dosyć krótkim czasie zyskała uznanie licznych akwarystów. Gatunek ten nie jest drapieżnikiem, aczkolwiek może żywić się drobnymi żyjątkami np: rurecznikami. Brzanka rekina posiada wydłużone i bocznie ścieśnione ciało z wyraźnie odznaczającymi się srebrzystymi łuskami. Ma małą głowę oraz dosyć duże oczy. Ryby młode bywają mniej barwne niż osobniki dorosłych. Samice posiadają bardziej pełniejszy i wydatny brzuch. Jej wygląd dla niektórych osób może nieco przypominać rekina. Bardzo dobrze prezentuje się w akwarium wraz z sumami rekinimi oraz innymi gatunkami brzanek. Jest gatunkiem który można hodować z innymi mniejszymi rybkami ponieważ jej stosunek jest dosyć przyjazny. Jest rybą stadną, toteż najlepiej czuje się w większej grupie. W godzinach wieczornych potrafią wydawać słyszalne dźwięki.

Rodzina

Karpiowate

Pochodzenie

Żyje w wolno płynących i stojących wodach Sumatry, Borneo, Tajlandii i Półwyspu Malajskiego. W ostatnim czasie zauważono poważny spadek populacji tych ryb. W niektórych zbiornikach wodnych coraz częściej należą do rzadkości.

Długość

W naturze do 35 cm, w akwariach do 30 cm

Odżywianie

Spożywa różnego rodzaju pokarmy takie jak: rozwielitki, larwy komarów, pokarmy płatkowane. Zaleca się również dodawanie do diety pokarmów roślinnych

Temperatura

22-26 C, najbardziej optymalna temperatura to 25 C

Warunki hodowlane

Hodowla brzanki rekina wymaga dużego i długiego akwarium. Nie należy hodować pojedynczych osobników, ponieważ w takiej sytuacji bywają agresywne. Najkorzystniej wyglądają w stadzie. Wymaga szczelnej pokrywy, ponieważ może wyskoczyć z akwarium. Potrzebuje dużych i wolnych przestrzeni do pływania. Akwarium powinno być częściowo mocno zarośnięte. Optymalne pH wody mieści się pomiędzy 6,5 a 7. Ponadto powinna być ona lekko miękka. Zbiornik powinien być wyposażony w wydajny filtr z wkładem biologicznym. Nie należy zapominać o intensywnym napowietrzaniu, ponieważ ryby te lubią dobrze natlenioną wodę. Woda powinna być regularnie częściowo znacznie podmieniana, ponieważ produkują dosyć dużo metabolitów. Za podłoże może być zastosowany ciemny i drobny żwir. Jest gatunkiem wszystkożernym. Gatunek ten bardzo lubi przebywać w naturalnym świetle, a zbiornik najlepiej jest oświetlać światłem żarowo-jarzeniowym. Za elementy dekoracyjne posłużyć mogą kawałki drewna, korzenie, fragmenty bambusa oraz kamienie.

Rozmnażanie

Brzanka rekina do tej pory nie została rozmnożona w domowych akwariach. Głównym centrum hodowlanym jest obecnie Daleki Wschód.

158 komentarzy

  1. Grek_PL:

    Witam miałem dwie brzanki rekina(samiec 3-5 cm i samice 2-3}w akwarium 54l i niedawno zakupiłem 126. Czy mogą one być w 126 litrach ?

  2. ola :

    a ja miałam dwie alr jedną zjadł mi glonajad którego po tym oddałam do babci są strasznie spokojne

  3. Józek:

    macie rację mam ją tylko jedną i potrafi być czasami agresywna ale nie zgadzam się z tym że trzeba mieć pokrywę nie wyskakuje mi :)

  4. BartuŚ:

    Ja mam 2 sztuki z molinezjami, głupikami, żałobniczami skalarami... Są spokojne i w ogóle bardzo ładne ryby. Nie są agresywne...

  5. adam:

    "W godzinach wieczornych potrafią wydawać słyszalne dźwięki." odzywaly sie komus? ;)

  6. megitu:

    owszem są spokojne , ale bardzo płochliwe, u mnie jedna miała ok 28cm a mój zbiornik to 160l :( oddałam ją koledze do 600l i jeszcze rośnie....

  7. dyziu:

    mam 2 sztuki 20 cm i 15 cm ale niestety muszę się i pozbyć oddam za darmo do dużego akwarium jeśli ktoś jest zainteresowany proszę o maila dyziu11@wp.pl

  8. Ania:

    Piękna wdzięczna rybka. Patrzenie na niądaje dużo radości. Uwaga na otwarte zbiorniki- wyskakuje jak tylko ma okazję- zdięcie pokrywy choć na chwilę i rybka na podłodze :)

  9. pysiaa66:

    jola czy te ryby rekinki szybko ci zdychają bo ja je miałam i kilka dni i zdechły a pływały z danio i neonkami ???

  10. Misio:

    Czy moge je trzymać w 200l z bocjami wpaniałymi i sumami rekinimi

  11. szwarcu:

    dzięki za poradę dziś kupiłem 4 sztuki

  12. Hobbysta-Akwarysta:

    Raczej tak/ ja trzymam z neonami dwie takie brzanki i te brzanki nic im nie robią/ nie lubią u mnie pokarmu płatkowanego, tylko granulat z dodatkiem kryla.

  13. szwarcu:

    mam akwa 112l i mam pytanie bo zakładam brzankarium narazie mam 4 brzanki wysmukłe i dwie wielkołuskie i czy brzanka rekinia by się nadawała na towarzysza

  14. <>:

    To chyba muszę kupić 2. bo ta którą mam to szajby dostaje. [ma około 20 cm długości] akwa 112 l. możliwe że za małe

  15. wojto100:

    ja mam 2 rekinki są spokojne i pięknie prezentują się z 2 krewetkami, 2 sumami rekinimi,3 żółtaczkami indyjskimi, 2 labeo, 3 kiryskami, 2 glonojadami, dwoma mieczykami i 5 molinezjami(z czego 4 są młode:D)moim zdaniem to wspaniała rybka.polecam i pozdrawiam

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter