Brzanka różowa

Opis

Brzanka różowa – Barbus conchonius. Brzanka różowa należy do popularnych ryb akwariowych, hodowanych przez akwarystów na całym świecie. Ryby hodowane w akwarium różnią się od ryb żyjących w warunkach naturalnych intensywnością ubarwienia oraz długością płetw. Zdecydowanie lepiej niż inne ryby akwariowe znosi niższe temperatury, szczególnie w okresie zimowym. Bardzo dobrze czuje się również w temperaturach charakterystycznych dla wód tropikalnych. Grzbiet ryby jest ciemnooliwkowy, boki u samca różowe, a u samicy żółtawozielone. Posiada również charakterystyczny srebrzysty połysk. Bardzo dobrze nadaje się dla osób rozpoczynających swoja przygodę z akwarystyką. Brzanka różowa jest stosunkowo łagodnie nastawiona do innych ryb, jednakże nie należy jej hodować z rybami o wydłużonych płetwach. Brzanki różowe dobrze żyją z innymi brzankami o zbliżonych rozmiarach. Zamieszkuje strefę przydenną, środkową i powierzchniową. Intensywne ubarwienie pojawia się w czasie dojrzewania ryby. W sprzedaży dostępna jest również odmiana o wydłużonych płetwach, jednakże ma spore wymagania hodowlane. Samce powinny być razem z samicami, żeby w pełni pokazać swoją urodę. Są rybami które uwielbiają być w ruchu.

Rodzina

Karpiowate

Pochodzenie

Bengal, Indie, Assam.

Długość

Do 15 cm

Odżywianie

Szczególnie chętnie spożywa żywy pokarm, jednakże spożywa również wszystkie dostępne w sprzedaży pokarmy.

Temperatura

Nawet do 15 C w trakcie zimy ( poza odmianami weloniastymi, które potrzebują trochę wyższej temperatury) Poza okresem zimowym od 18 C do 26 C.

Warunki hodowlane

W narożnikach akwarium powinno być gęsto zarośnięte przez rośliny z wolną przestrzenią do pływania. Najlepsza jest woda miękka i lekko kwaśna, w szczególności w okresie tarła. Pozostałe parametry nie odkrywają znaczącej roli przy założeniu, że woda jest czysta i wolna od toksyn. W akwarium powinno znajdować się minimum 4-5 brzanek z przewagą samców, ponieważ jest to ryba stadna.

Rozmnażanie

Gatunek rozrzucający ikrę nad podłożem lub między roślinami. Składają ikrę w ilości kilkuset jaj. Tarlaki należy oddzielić od ikry w celu zabezpieczenia przed zjedzeniem. Wylęg trwa około 30 godzin. Młody narybek należy karmić drobnym pokarmem ( wymoczkami, wrotkiem). Małe brzanki nie są nie posiadają tak intensywnego ubarwienia jak dorosłe osobniki. Dopiero po uzyskaniu dojrzałości nabierają pięknych barw.

120 komentarzy

 1. blue:

  piękne ryby, niestety obgryzają rośliny :/

 2. kate:

  Mam 4 brzanki różowe (weloniaste)- akwarium 240l - czy można trzymać je z gurami?

 3. Sorja:

  Brzanki to rybki stadne... Nie należy narażać ich na samotność, dwa przedstawiciele tego gatunku w akwa to za mało.. będą Ci podgryzały rośliny lub inne ryby. W większej grupie wykazują zainteresowanie sobą i nie szkodzą reszcie mieszkańców ;)

 4. Burzum:

  Witam dziś kupiłem 2 brzanki rózowe i nie wiem czy moga zyć z takimy rybami : gupiki , glonojady danio załobniczki i kirysy

 5. ~~~~~~++BrZaNkA++~~~~~~:

  chciała bym miec młode brzanki co zrobic???:( Prosze o podpowiedz//... mam 5 brzanek 2 samce i 3 samice...??

 6. klas:

  Mam 5 sumatrzańskich,4 kiryski spiżowe,zbrojnika i planuję kupić 5 brzanek różowych ( będzie ok w 63l akwarium)

 7. klas:

  Mam 5 sumatrzańskich,4 kiryski spiżowe,zbrojnika i planuję kupić 5 brzanek różowych ( będzie ok w 63l akwarium)

 8. gosiaczek 12:

  wy tylko nawijacie o tych sprzedawcach ! ja mam wielki sklep zoologiczny jeden z najwiekszych w polsce i sama w nim sprzedaje! nie kieruje sie zyskiem tylko tym żeby rybkom było dobrze i zeby sie nie meczyły! fakt wiekszośc mysli o pieniadzach ale napewno nie wszyscy wiec zastanócie sie nad tym co piszecie gamonie!

 9. edwear18888888788:

  mam 14L akwarium skład: molinezja x1 skalar x1 welonka x2 slimaki x3 Czy to nie za dużo? rybki będa zyły króciej albo zachoruja?

 10. zzaz132:

  to jest głupia ryba wżera wszystko. zagryzła ( w akwa 250l.) SKALARA!!! nie polecam tych cwanych ryb

 11. Właściciel 8 brzanek:

  Jeżeli chcecie miec brzankarium z brzankami różowymi weloniastymi to polecam jasne podłoże bardzo ładnie sie wybarwiają

 12. Ania:

  wojtek96 Zrób zakłady kto pierwszy polegnie. JAK JAKIŚ SPRZEDAWCA SPRZEDAJE BRZANKI Z GUBIKAMI TO JEST DRAŃSTWO !!! tak robią żeby tylko sprzedać

 13. kamil:

  mam 2 brzanki samca i samiczkę.Samiczka w ciągu 2 tygodni bardzo przytyła to znak że będzie potomstwo? a jeśli tak to co dalej bo ja jestem początkujący prosze o rady??

 14. ewela:

  Ja mam brzanki sumatrzanskie - moje pytanie brzmi: czy to normalne,ze jak one spia to głową w dół i wygladaja jakby zdychały?

 15. kamil9999:

  ja mam brzanke skalara bojownika i 2 inne rybki czyli razem 5 ryb w akwa 14L i sa normalne duzo pływaja polecam

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter