Brzanka sumatrzańska

Opis

Brzanka sumatrzańska jest jedną z najbardziej popularnych brzanek hodowanych w polskich akwariach. Samce tego gatunku są mniejsze i bardziej smukłe od samic. Brzanki sumatrzańskie najlepiej jest hodować w przeznaczonym wyłącznie dla nich akwarium, ponieważ mogą obgryzać płetwy innym rybom. Jest ryba stosunkowo łatwa w hodowli. Jeśli jednak zdecydowalibyśmy się hodować ten gatunek z innymi rybami to najlepiej niech będzie to większe stadko . Ryby w większej grupie bardziej zajmują się sobą i w pewnym stopniu zaprzestają obgryzania płetw innym rybom. Brzanki sumatrzańskie mają ciało dosyć krępe , koloru żółtawego z czterema czarnymi prążkami. Są rybami bardzo ruchliwymi i dynamicznymi , przebywającymi w środkowych partiach akwarium. Samce toczą miedzy sobą niegroźne i nieustanne walki. Najbardziej efektownie wygląda w stadzie, szczególnie w trakcie karmienie.

Rodzina

Karpiowate

Pochodzenie

Sumatra, Indonezja, Borneo

Długość

Dorasta do 6,5 - 7 cm, chociaż zazwyczaj jest mniejsza.

Odżywianie

Większość rodzajów pokarmów (rureczniki, oczliki, wazonkowce, trochę mniej pokarmy płatkowane). Nie może być karmiona monotonnie.

Temperatura

Od 23 do 26 C, jeżeli temperatura wody spada poniżej 22 C, to gatunek ten jest bardzo podatny na pleśniawkę. Pamiętajmy również aby nie przekraczać górnego przedziału pożądanej temperatury.

Warunki hodowlane

Akwarium z wolną przestrzenią do pływania. Brzanka sumatrzańska preferuje wodę miękka i kwaśną, pH 6,5-7. Są wrażliwe na zbyt dużą ilość produktów przemiany materii w wodzie. Dlatego należy dokonywać częstych, ale w małych ilościach podmian wody. Nie hodujmy również zbyt wiele osobników w zbyt małym akwarium. Filtracja powinna być wystarczająco efektywna oraz nie zapominajmy o intensywnym natlenianiu. Lubi dosyć sile oświetlenie. Preferuje drobny rzeczny żwir za podłoże, np.: czarny. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinami, z pozostawioną wolną przestrzenią do pływania.

Rozmnażanie

W optymalnych warunkach chętnie przystępują do tarła. Brzanka sumatrzańska rozrzuca ikrę i bardzo chętnie ją zjada. Do tarła wybieramy osobniki które wcześniej dobrały się w pary. Mech jawajski doskonale nadaje jako miejsce do składania ikry, a następnie rozwoju narybku. Dorosłe osobniki nie wpływają pomiędzy mech, dlatego młode są relatywnie bezpieczne. Do rozmnożenia najodpowiedniejsze jest specjalne akwarium tarliskowe. Powinno ono mieć około 30 litrów pojemności z wodą miękką i krystalicznie czystą, na dnie którego umieszczona została siatka ochronna. Po rogach akwarium powinny zostać umieszczone rośliny, które dadzą schronienie przed zbyt natrętnymi zalotami ze strony samca. Zaraz po złożeniu ikry odławiamy parę tarliskową. Wykluwanie ikry odbywa się po około 36 godzinach od jej złożenia. W ciągu następnych około pięciu dniu wiszą przylepione do szyb, liści roślin czy też innych elementów wnętrza akwarium. Następnie zaczynają skakać po akwarium w poszukiwaniu pożywienia. Możemy je karmić larwami solowca, wrotkami oraz ugotowanym żółtkiem jaja kurzego. Po około 2 tygodniach osiągają ponad 1 cm oraz zaczynają się pojawiać charakterystyczne prążki.

237 komentarzy

  1. efa2oo8:

    Ja dzisiaj nastawiłem się na tarło. Mam juz parkę w lęgowym z napowietrzaniem i grzałkę z pokrywą z oswietleniem i jeszcze dcestruent w postaci szczotki do butelek. Wszystko wypażone tak jak w instrukcji myślę ze coś z tego będzie bo samica jest baaardzo pełna.

  2. anka:

    Mam 4 sumatrzańskie, jedną zieloną i jedną różową. Cholery są takie agresywne, że jak tylko próbowałam wprowadzić tan nową rybkę to tłukły ją do upadłego. Nie widziałam jeszcze takiej okrutności. Wszystkie ze starej obsady uderzały dzióbkami młodą tak długo aż zdechła. Wpierniczyły też kilku glonojadą. Łatwe w hodowli, zawsze głodne. Jak były młode to częściej harcowały w akwarium.

  3. obserwator:

    w moim 60 l akwarium mam małego glonojada,żałobniczkę , suma afrykańskiego, skalara no i dwie brzanki sumatrzańskie.Są bardzo żywiołowe i zabawne.Harcują non stop z żałobniczką.mimo wszystko nie obgryzają innych rybek(nawet skalara!) Chciałabym dokupić jeszcze parę brzanek ale nie wiem ile? Pomożecie?

  4. vu:

    jestem zadowolonym posiadaczem 4 brzanek - 2 różowe i 2 mszyste. chce dokupić sobie 2 sumatry do nich, aby stadko byuo kolorowe i zabawne :) w akwa zwir rzeczny, rosliny po bokach, spore kamienie i rosnacy jak na drozdzach glonojad :) pozdrawiam akwarystów

  5. kangur:

    starsze sumatry staja sie b. podatne na stres. Ploszy ich wszystko: szybki ruch duzych ryb, wariacje mlodyc brzanek, czy moje pojawienie sie w pokoju z akwa. Mozecie wierzyc lub nie ale w ciagu kilku ostatnich lat trzy stare, duze sumatry, w tym moja ulubiona "Kokoszka", ktora mialem przez ok. 6 lat zabily sie udezajac w panice o szybe akwarium. Moja rada: nie trzymajcie grzalek zbyt blisko rogu akwa. Kiedys moje stare branki lubily sie za nimi chowac i trzy strasznie sie poparzyly. Tylko wyzej wymieniona Kokoszka przezyla. Z moich wieloletnich doswiadczen z tymi rybkami wynika, ze jak w akwa sa jakies wieksze, aktywne ryby (np brzanki rekinie), a sumatry sa w duzej grupie to wogole nie tykaja innych ryb a tylko czasem podgryzaja sie nawzajem. No chyba, ze macie skalary, ktore wprost przyciagaja podgryzaczy Najlatwiej odroznic plec po tym, ze samce maja jaskrawo-czerwone mordki. Pozdrawiam

  6. pawel:

    ja mialem ich 10 i nie były agresywne w stosunku innych tylko ze tak pływały po całym akwarium ze połowa rybek sie chowała ... od kiedy je wywaliłem to całe akwarium orzyło .... wszystkie rybki sie pokazały. Moim zdaniem one sa za dzikie, w końcu to BRZANKI.

  7. mądry amator:

    Budzę się pewnego dnia, a na szybach ikra, nie jadły tego.

  8. karola73:

    witam:)w moim akwarium mam 2 mieczyki,2 neonki,2 brzanki,2 skalary i mają się dobrze nikt nikogo nie podgryza,zobacze troszke później bo własnie brzanki zostały rodzicami i może młode będą bardziej zaczepne ale jak narazie wszyscy żyją w zgodzie:)

  9. Rybcia:

    Dzisiaj kupiłam sobie rybki mam różne gatunki ryb ale brzanki są najbardziej ruchliwe.Do jedzenia są pierwsze.Mam ich pięć,bardzo pięknie wyglądają.

  10. Xavier:

    Ja mam ich 15 szt. 12 gurami złote, parkę molinezji, parkę mieczyków i kirysy(5) i trzciniaki(2) i wierzcie lub nie, ale nic sie nie dzieje od miesiąca. Pozdrawiam z Łodzi. :)

  11. beza:

    a mi brzanki obgryzły bocji wspaniałej ogonek.I to nie prawda że jak się trzyma je w większym stadzie to zajmą się sobą (mam ich 11) dalej atakują inne ryby, w szczególności kirysa trójpręgiego.

  12. nicola :

    ej mam ta rybke i mi zjadla dwie rybki tzn zjadla im pol ogona i na drugi dzien mi te rybki bez polowy ogona zdechly co mam zrobic bo mam ja w sloiku i nie wiem co mam z nia zrobic

  13. Michal:

    Te ryby maja fiola na punkcie pletw ogonowy np[skalary,welony,bojowniki,molinezje,

  14. ozyrys:

    do Madziusia123: Ja mam 9 mszystych (zielona odmiana sumatr)i spośród wszystkich moich akwariów to najpsotniejsze i najpogodniejsze rybki. Trzymam je w nieco mniejszym zbiorniku (ok.35l jasny drobny żwir, korzeń, mchy i żabienica) z dwiema niesfornymi samicami bojownika (zmasakrowały samca). Wszyscy żyją w harmonii. Gdy pierwotnie były z otoskami, brzanki wykończyły 4 otoski przez 48h! Teraz od 2 miesięcy są z młodą kosiarką i wszystko jest ok. Jeśli kupować brzanki - to najlepiej grupą i mniej więcej zbliżonych rozmiarów. Dokupione później sztuki lub ułomne (np. bez oka, lub słabsze), są niestety przez resztę eliminowane - bądź bezpośrednio (podgryzanie), bądź gonione i nie dopuszczane do pokarmu. Pozdrawiam

  15. mądry amator:

    nie kupować bardzo agresywna żeby potem nie było że nie mówiłem!!!!!!!!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter