Brzanka sumatrzańska

Opis

Brzanka sumatrzańska jest jedną z najbardziej popularnych brzanek hodowanych w polskich akwariach. Samce tego gatunku są mniejsze i bardziej smukłe od samic. Brzanki sumatrzańskie najlepiej jest hodować w przeznaczonym wyłącznie dla nich akwarium, ponieważ mogą obgryzać płetwy innym rybom. Jest ryba stosunkowo łatwa w hodowli. Jeśli jednak zdecydowalibyśmy się hodować ten gatunek z innymi rybami to najlepiej niech będzie to większe stadko . Ryby w większej grupie bardziej zajmują się sobą i w pewnym stopniu zaprzestają obgryzania płetw innym rybom. Brzanki sumatrzańskie mają ciało dosyć krępe , koloru żółtawego z czterema czarnymi prążkami. Są rybami bardzo ruchliwymi i dynamicznymi , przebywającymi w środkowych partiach akwarium. Samce toczą miedzy sobą niegroźne i nieustanne walki. Najbardziej efektownie wygląda w stadzie, szczególnie w trakcie karmienie.

Rodzina

Karpiowate

Pochodzenie

Sumatra, Indonezja, Borneo

Długość

Dorasta do 6,5 - 7 cm, chociaż zazwyczaj jest mniejsza.

Odżywianie

Większość rodzajów pokarmów (rureczniki, oczliki, wazonkowce, trochę mniej pokarmy płatkowane). Nie może być karmiona monotonnie.

Temperatura

Od 23 do 26 C, jeżeli temperatura wody spada poniżej 22 C, to gatunek ten jest bardzo podatny na pleśniawkę. Pamiętajmy również aby nie przekraczać górnego przedziału pożądanej temperatury.

Warunki hodowlane

Akwarium z wolną przestrzenią do pływania. Brzanka sumatrzańska preferuje wodę miękka i kwaśną, pH 6,5-7. Są wrażliwe na zbyt dużą ilość produktów przemiany materii w wodzie. Dlatego należy dokonywać częstych, ale w małych ilościach podmian wody. Nie hodujmy również zbyt wiele osobników w zbyt małym akwarium. Filtracja powinna być wystarczająco efektywna oraz nie zapominajmy o intensywnym natlenianiu. Lubi dosyć sile oświetlenie. Preferuje drobny rzeczny żwir za podłoże, np.: czarny. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinami, z pozostawioną wolną przestrzenią do pływania.

Rozmnażanie

W optymalnych warunkach chętnie przystępują do tarła. Brzanka sumatrzańska rozrzuca ikrę i bardzo chętnie ją zjada. Do tarła wybieramy osobniki które wcześniej dobrały się w pary. Mech jawajski doskonale nadaje jako miejsce do składania ikry, a następnie rozwoju narybku. Dorosłe osobniki nie wpływają pomiędzy mech, dlatego młode są relatywnie bezpieczne. Do rozmnożenia najodpowiedniejsze jest specjalne akwarium tarliskowe. Powinno ono mieć około 30 litrów pojemności z wodą miękką i krystalicznie czystą, na dnie którego umieszczona została siatka ochronna. Po rogach akwarium powinny zostać umieszczone rośliny, które dadzą schronienie przed zbyt natrętnymi zalotami ze strony samca. Zaraz po złożeniu ikry odławiamy parę tarliskową. Wykluwanie ikry odbywa się po około 36 godzinach od jej złożenia. W ciągu następnych około pięciu dniu wiszą przylepione do szyb, liści roślin czy też innych elementów wnętrza akwarium. Następnie zaczynają skakać po akwarium w poszukiwaniu pożywienia. Możemy je karmić larwami solowca, wrotkami oraz ugotowanym żółtkiem jaja kurzego. Po około 2 tygodniach osiągają ponad 1 cm oraz zaczynają się pojawiać charakterystyczne prążki.

237 komentarzy

 1. koteczek:

  mam 3 brzanki z molinezjami, neonami, gupikami, mieczykami i brzanki nie atakują innych rybek

 2. Michaeloo:

  ja mam 3 takie brzanki i bocje i wszystkie razem w stadzie chodza

 3. macik:

  ja mam 2 skalary,9 molinezji,2 kardynałki chińskie,1 glonojada,1 gupika,2 żałobnice i rozbore klinową czy mogę jeszcze kupic brany

 4. Ania:

  można umieścić brzankę razem z; głupikami, neonkami, danio, i kiryskami?

 5. Tomi:

  ja posiadam 11 sumatrzanskich 10zielonych i 6 pieciopregowych do tego mam 3 gupiki i mialem podobny problem z podgryzaniem pletw ale zmienilem aqa na obszerniejsze i prroblem juz nie istnieje brzany przestaly podgryzac gupiki bardzo zywe ryby agresywne? nie podejrzewam ze te ryby potrzebuja kapana do zabawy a inne ryby sa zbyt leniwe

 6. konrad:

  Ja mam akwarium 40 litry i mam w nim 14 brzanek różowych i 9 sumatrzańskich i nic się nie dzieje...

 7. wito:

  ja tez mam ten rodzaj brzanek i jak zieleniejom im paski to nic powaznego pytalem sie experta od nich i to nic powaznego chyba ze ich paski sie robiom biale to jest powazna choroba

 8. marcin:

  mi obgryzły neonka a myślałem ze to labeo

 9. akwarysta:

  ja mam brzanki i uwielbiam te ryby sa bardzo zywe

 10. pati:

  ja mam jedna brzanke ona jest ze skalarami i nic sie nie dzieje

 11. Szu:

  Bardzo szybka, zwinna ryba.. Mam ją z neonkami i gupikami.. Kiedyś miałem nawet Skalara z nimi (niezły eksperyment co?) Ryba agresywna (mam jedną - pewnie dlatego) ale podoba mi się.. Jest naturalnym drapieżnikiem w moim aqua.. Lubi obgryzać płetwy innym rybom.

 12. tomq2:

  Ja posiadam brzani sumatrzańskie i nie tylko i wbrew opiniom są razem z skalarami i nic się nie dzieje nikt nikogo nie podgryza . Podstawa u brzanek to kilka sztuk to wtedy nic nie robią innym rybkom

 13. Czupur:

  Gangserska ryba. Mam od miesiąca 6 sztuk i przez ten czas zjadły mi ponad 15 gupików. Nie wiem jak one to robią, bo jeszcze tego nie zaobserwowałem (robią to chyba w nocy), ale po akwarium latało pełno ich wnetrzności

 14. lion:

  kupiłem brzankę... człowieku, kup kilka brzanek, o nie ruszą twojego neonka ani niczego. zdecydowanie POLECAM.

 15. tosia:

  ja miałam na początku 2 brzanki,teraz mam ich 17 i ciągle jest ich więcej. Nigdy nie dawałam ich do osobnego, tarliskowego akwarium.dorosłe prawie wcale nie zjadają ikry,każdego dnia widzęnowe rybki!!!!!!!!!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter