Brzanka sumatrzańska

Opis

Brzanka sumatrzańska jest jedną z najbardziej popularnych brzanek hodowanych w polskich akwariach. Samce tego gatunku są mniejsze i bardziej smukłe od samic. Brzanki sumatrzańskie najlepiej jest hodować w przeznaczonym wyłącznie dla nich akwarium, ponieważ mogą obgryzać płetwy innym rybom. Jest ryba stosunkowo łatwa w hodowli. Jeśli jednak zdecydowalibyśmy się hodować ten gatunek z innymi rybami to najlepiej niech będzie to większe stadko . Ryby w większej grupie bardziej zajmują się sobą i w pewnym stopniu zaprzestają obgryzania płetw innym rybom. Brzanki sumatrzańskie mają ciało dosyć krępe , koloru żółtawego z czterema czarnymi prążkami. Są rybami bardzo ruchliwymi i dynamicznymi , przebywającymi w środkowych partiach akwarium. Samce toczą miedzy sobą niegroźne i nieustanne walki. Najbardziej efektownie wygląda w stadzie, szczególnie w trakcie karmienie.

Rodzina

Karpiowate

Pochodzenie

Sumatra, Indonezja, Borneo

Długość

Dorasta do 6,5 - 7 cm, chociaż zazwyczaj jest mniejsza.

Odżywianie

Większość rodzajów pokarmów (rureczniki, oczliki, wazonkowce, trochę mniej pokarmy płatkowane). Nie może być karmiona monotonnie.

Temperatura

Od 23 do 26 C, jeżeli temperatura wody spada poniżej 22 C, to gatunek ten jest bardzo podatny na pleśniawkę. Pamiętajmy również aby nie przekraczać górnego przedziału pożądanej temperatury.

Warunki hodowlane

Akwarium z wolną przestrzenią do pływania. Brzanka sumatrzańska preferuje wodę miękka i kwaśną, pH 6,5-7. Są wrażliwe na zbyt dużą ilość produktów przemiany materii w wodzie. Dlatego należy dokonywać częstych, ale w małych ilościach podmian wody. Nie hodujmy również zbyt wiele osobników w zbyt małym akwarium. Filtracja powinna być wystarczająco efektywna oraz nie zapominajmy o intensywnym natlenianiu. Lubi dosyć sile oświetlenie. Preferuje drobny rzeczny żwir za podłoże, np.: czarny. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinami, z pozostawioną wolną przestrzenią do pływania.

Rozmnażanie

W optymalnych warunkach chętnie przystępują do tarła. Brzanka sumatrzańska rozrzuca ikrę i bardzo chętnie ją zjada. Do tarła wybieramy osobniki które wcześniej dobrały się w pary. Mech jawajski doskonale nadaje jako miejsce do składania ikry, a następnie rozwoju narybku. Dorosłe osobniki nie wpływają pomiędzy mech, dlatego młode są relatywnie bezpieczne. Do rozmnożenia najodpowiedniejsze jest specjalne akwarium tarliskowe. Powinno ono mieć około 30 litrów pojemności z wodą miękką i krystalicznie czystą, na dnie którego umieszczona została siatka ochronna. Po rogach akwarium powinny zostać umieszczone rośliny, które dadzą schronienie przed zbyt natrętnymi zalotami ze strony samca. Zaraz po złożeniu ikry odławiamy parę tarliskową. Wykluwanie ikry odbywa się po około 36 godzinach od jej złożenia. W ciągu następnych około pięciu dniu wiszą przylepione do szyb, liści roślin czy też innych elementów wnętrza akwarium. Następnie zaczynają skakać po akwarium w poszukiwaniu pożywienia. Możemy je karmić larwami solowca, wrotkami oraz ugotowanym żółtkiem jaja kurzego. Po około 2 tygodniach osiągają ponad 1 cm oraz zaczynają się pojawiać charakterystyczne prążki.

237 komentarzy

  1. adriano:

    Kupiłem brzankę i obgryzła mi neona. Praktycznie każda rybka ma jakąś małą (na szczęście) rankę. W dodatku bez przerwy goni bocję wspaniałą, która też ma zranioną płetwę. zdecydowanie ODRADZAM!!!

  2. aneta_mariusz:

    my mamy piekne stadko brzanek

  3. jzmz:

    witam! czytając wszystkie komentarze jestem zdumiona ja mam rybki od 7 m-cy różne gatunki(głupiki ,molinezje ,danio,neonki,kiryski,saveruny,glonojadysumeryjskie i oczywiscie brzanki 2 rodzaje) i małe akwarium 40 l a do tego jak dla tych ryb niską tem wody i mało schronienia a mimo to ryby te nie podgryzają innych nawet weloniastych danio są mało agresywne a wręcz towarzyskie jedyne co mnie u nich drażni to to że obgryzaja mi rośliny i samiec sumatrzański siedzi często tyłem ustawiony do pompki i korzysta wystawiając ogon z napowietrzenia płetw.

  4. tomek:

    w sklepie wypatrzyłem brzankę pięciopręgą. co to za wynalazek

  5. buschmen:

    Witam. Kupiłem sobie kilka tych brzanek i na początku było OK, ale po dwóch tygodniach zaczęły regularnie zdychać(jedna co drugi dzień)... Może ktoś wie co się z nimi dzieje?

  6. kola:

    zje wszystkie ryby ostrzegam.

  7. mądry amator:

    wszystkie ryby zje ostrzegam!!!!!!!!!!!

  8. marcinb17:

    a ja sobie ją chwalę niemam z nią problemów. A co do wąsików to mają patrzczie pod pyszczek

  9. pietja2:

    Zmieniam ryby w akwarium,chce zalozyc akwarium z brzankami.ćhcę dowiedziec sie jak najwiecej na ich temat.Np.tem wody,roslinnosc,czy inne gatunki brzanek moga byc razem z nimi,jak tak to jakie.

  10. Wisnia:

    brzanki trzeba trzymac w duzej grupie. Ja mam 6 sumatrzanskich i jedna zielona. Trzymaja sie razem i razem szaleja. Nie ma problemu z podgryzaniem pletw. Gdy mialem tylko 3 wszystkie neonki mialy pokaleczone pletwy. Lubia interesowac sie bocjami wapanialymi, pewnie ze wzgledu na podobne ubarwienie

  11. Bolek:

    Reszko - ich nie można trzymać ze skalarami! Nie poczytałaś dobrze ;/ Skalary mogą stracić płetwy, bo są to rybki spokojne, a brzanki wprost przeciwnie - dynamiczne i wiecznie w biegu. W dodatku uwielbiają żywy pokarm. Dobierajcie rybki zgodnie z charakterem to będą na pewno szczęśliwsze i mniej podatne na choroby pod wpływem stresu. Do W - prawdopodobnie któraś z nich jest dominująca i "goni" stadko - zaopatrz akwarium w małe kryjówki - rośliny z dużym liściem, kamienie, kokos, ostatecznie sztuczną jaskinię, ale tego to nie polecam. Prawdopodobnie też możesz mieć za silne światło w akwarium. Zrób też testy na jakość wody i wprowadź ewentualne poprawki. Będzie dobrze:)

  12. RESZKA:

    Mam dwie - są piekne.Trzymaja sie razem.Nie zauważyłam agresji wobec innych, ale jeden skalar nie ma małej płetwy,,,może to ich wina? Dopóki nie ma dowodu, nie ma też winnego.Jak cos takiego zauważę dam Wam znać.Wygladają ślicznie, nawet nazwałam je "bąki" z uwagi na podobne ubarwienie do trzmiela ;-)

  13. w:

    witam mam 4 takie rybki, ale od wczoraj traca swoja barwe i nie wiem co sie dzieje. Teraz sa jaby przestraszone, czarne paski sa slabo wyraziste. Jesli ktos zna przyczyne prosze o pomoc

  14. Basia:

    ja równierz hodyje te rybki od paru lat i tez nie widzailam u nich wąsików, so bardzo fajne te rybki i pięknie wyglądają w akwarium;)

  15. Kitka:

    Mam trzy te brzanki - samca i dwie samiczki. Samiec ciągle "goni" po akwarium resztę swojej gromadki... Biedne, już nie wiem co robić, bo wszystkie stare i nowe kryjówki zaraz odnajduje i nie mają spokoju :( Na szczęście innych ryb nie szturcha. A piękny jest - jaskrawo-pomarańczowo ubarwiony w mocne, czarne pasy. Może chce się "godzić"?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter