Brzanka sumatrzańska

Opis

Brzanka sumatrzańska jest jedną z najbardziej popularnych brzanek hodowanych w polskich akwariach. Samce tego gatunku są mniejsze i bardziej smukłe od samic. Brzanki sumatrzańskie najlepiej jest hodować w przeznaczonym wyłącznie dla nich akwarium, ponieważ mogą obgryzać płetwy innym rybom. Jest ryba stosunkowo łatwa w hodowli. Jeśli jednak zdecydowalibyśmy się hodować ten gatunek z innymi rybami to najlepiej niech będzie to większe stadko . Ryby w większej grupie bardziej zajmują się sobą i w pewnym stopniu zaprzestają obgryzania płetw innym rybom. Brzanki sumatrzańskie mają ciało dosyć krępe , koloru żółtawego z czterema czarnymi prążkami. Są rybami bardzo ruchliwymi i dynamicznymi , przebywającymi w środkowych partiach akwarium. Samce toczą miedzy sobą niegroźne i nieustanne walki. Najbardziej efektownie wygląda w stadzie, szczególnie w trakcie karmienie.

Rodzina

Karpiowate

Pochodzenie

Sumatra, Indonezja, Borneo

Długość

Dorasta do 6,5 - 7 cm, chociaż zazwyczaj jest mniejsza.

Odżywianie

Większość rodzajów pokarmów (rureczniki, oczliki, wazonkowce, trochę mniej pokarmy płatkowane). Nie może być karmiona monotonnie.

Temperatura

Od 23 do 26 C, jeżeli temperatura wody spada poniżej 22 C, to gatunek ten jest bardzo podatny na pleśniawkę. Pamiętajmy również aby nie przekraczać górnego przedziału pożądanej temperatury.

Warunki hodowlane

Akwarium z wolną przestrzenią do pływania. Brzanka sumatrzańska preferuje wodę miękka i kwaśną, pH 6,5-7. Są wrażliwe na zbyt dużą ilość produktów przemiany materii w wodzie. Dlatego należy dokonywać częstych, ale w małych ilościach podmian wody. Nie hodujmy również zbyt wiele osobników w zbyt małym akwarium. Filtracja powinna być wystarczająco efektywna oraz nie zapominajmy o intensywnym natlenianiu. Lubi dosyć sile oświetlenie. Preferuje drobny rzeczny żwir za podłoże, np.: czarny. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinami, z pozostawioną wolną przestrzenią do pływania.

Rozmnażanie

W optymalnych warunkach chętnie przystępują do tarła. Brzanka sumatrzańska rozrzuca ikrę i bardzo chętnie ją zjada. Do tarła wybieramy osobniki które wcześniej dobrały się w pary. Mech jawajski doskonale nadaje jako miejsce do składania ikry, a następnie rozwoju narybku. Dorosłe osobniki nie wpływają pomiędzy mech, dlatego młode są relatywnie bezpieczne. Do rozmnożenia najodpowiedniejsze jest specjalne akwarium tarliskowe. Powinno ono mieć około 30 litrów pojemności z wodą miękką i krystalicznie czystą, na dnie którego umieszczona została siatka ochronna. Po rogach akwarium powinny zostać umieszczone rośliny, które dadzą schronienie przed zbyt natrętnymi zalotami ze strony samca. Zaraz po złożeniu ikry odławiamy parę tarliskową. Wykluwanie ikry odbywa się po około 36 godzinach od jej złożenia. W ciągu następnych około pięciu dniu wiszą przylepione do szyb, liści roślin czy też innych elementów wnętrza akwarium. Następnie zaczynają skakać po akwarium w poszukiwaniu pożywienia. Możemy je karmić larwami solowca, wrotkami oraz ugotowanym żółtkiem jaja kurzego. Po około 2 tygodniach osiągają ponad 1 cm oraz zaczynają się pojawiać charakterystyczne prążki.

237 komentarzy

 1. jarek:

  bardzo sympatyczna i ruchliwa ryba nieustanne bezkrwawe walki samców są ozdobą akwarium zsgryzły piranie ktoś napisał bzdura

 2. kurak:

  fajne ale przez chwile pozniej glupieja odseparowac!!!!!!!!!!!!!!

 3. Patryk:

  "Najgłupsza ryba jaką znam!! Nie polecam......" lol, na czym to wnioskujesz? Hoduję te ryby od 2 lat, bardzo fajne towarzyskie (dla siebie) ryby.

 4. chodowca ryb:

  nieradze trzymać ich z rybami co mają długie płetwy jak welony,...

 5. MiChAŁ:

  fajne rybki ale troche za agresywne by trzymac je z żałobniczkami

 6. puzon:

  bardzo gryzą inne rybki.

 7. adr242:

  posiadam kilka takich rybek, bardzo szalone nie polecam z innymi rybami, niestety sa mało odporne na zmiany temperatury-kilka mi zdechło gdy temperatura skoczyła o 3 (stopnie)

 8. Kasia:

  Najgłupsza ryba jaką znam!! Nie polecam......

 9. bakus83:

  mam pare brzanek zielonch i jedna sztuke sumatrzańskiej i co mnie dziwi dobrały sie w trujkoncik czy czsem nie zmieszaja mi sie czy to tylko one sa tak toważyske co do swojego gatunku

 10. Bronek:

  Zagryzły mi pranie :(.

 11. pietrucha:

  w moim akwarium brzanki fajnie wyglądają i podobają się wszystkim

 12. basman:

  Od kilku lat hoduję sumatry,ale nigdy nie widziałem u moich ani w sklepach wąsików u tych ryb,ale widziałem wąsiki w pewnej starej książce akwarystycznej. Możne ktoś coś wie na ten temat?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter