Brzanka sumatrzańska

Opis

Brzanka sumatrzańska jest jedną z najbardziej popularnych brzanek hodowanych w polskich akwariach. Samce tego gatunku są mniejsze i bardziej smukłe od samic. Brzanki sumatrzańskie najlepiej jest hodować w przeznaczonym wyłącznie dla nich akwarium, ponieważ mogą obgryzać płetwy innym rybom. Jest ryba stosunkowo łatwa w hodowli. Jeśli jednak zdecydowalibyśmy się hodować ten gatunek z innymi rybami to najlepiej niech będzie to większe stadko . Ryby w większej grupie bardziej zajmują się sobą i w pewnym stopniu zaprzestają obgryzania płetw innym rybom. Brzanki sumatrzańskie mają ciało dosyć krępe , koloru żółtawego z czterema czarnymi prążkami. Są rybami bardzo ruchliwymi i dynamicznymi , przebywającymi w środkowych partiach akwarium. Samce toczą miedzy sobą niegroźne i nieustanne walki. Najbardziej efektownie wygląda w stadzie, szczególnie w trakcie karmienie.

Rodzina

Karpiowate

Pochodzenie

Sumatra, Indonezja, Borneo

Długość

Dorasta do 6,5 - 7 cm, chociaż zazwyczaj jest mniejsza.

Odżywianie

Większość rodzajów pokarmów (rureczniki, oczliki, wazonkowce, trochę mniej pokarmy płatkowane). Nie może być karmiona monotonnie.

Temperatura

Od 23 do 26 C, jeżeli temperatura wody spada poniżej 22 C, to gatunek ten jest bardzo podatny na pleśniawkę. Pamiętajmy również aby nie przekraczać górnego przedziału pożądanej temperatury.

Warunki hodowlane

Akwarium z wolną przestrzenią do pływania. Brzanka sumatrzańska preferuje wodę miękka i kwaśną, pH 6,5-7. Są wrażliwe na zbyt dużą ilość produktów przemiany materii w wodzie. Dlatego należy dokonywać częstych, ale w małych ilościach podmian wody. Nie hodujmy również zbyt wiele osobników w zbyt małym akwarium. Filtracja powinna być wystarczająco efektywna oraz nie zapominajmy o intensywnym natlenianiu. Lubi dosyć sile oświetlenie. Preferuje drobny rzeczny żwir za podłoże, np.: czarny. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinami, z pozostawioną wolną przestrzenią do pływania.

Rozmnażanie

W optymalnych warunkach chętnie przystępują do tarła. Brzanka sumatrzańska rozrzuca ikrę i bardzo chętnie ją zjada. Do tarła wybieramy osobniki które wcześniej dobrały się w pary. Mech jawajski doskonale nadaje jako miejsce do składania ikry, a następnie rozwoju narybku. Dorosłe osobniki nie wpływają pomiędzy mech, dlatego młode są relatywnie bezpieczne. Do rozmnożenia najodpowiedniejsze jest specjalne akwarium tarliskowe. Powinno ono mieć około 30 litrów pojemności z wodą miękką i krystalicznie czystą, na dnie którego umieszczona została siatka ochronna. Po rogach akwarium powinny zostać umieszczone rośliny, które dadzą schronienie przed zbyt natrętnymi zalotami ze strony samca. Zaraz po złożeniu ikry odławiamy parę tarliskową. Wykluwanie ikry odbywa się po około 36 godzinach od jej złożenia. W ciągu następnych około pięciu dniu wiszą przylepione do szyb, liści roślin czy też innych elementów wnętrza akwarium. Następnie zaczynają skakać po akwarium w poszukiwaniu pożywienia. Możemy je karmić larwami solowca, wrotkami oraz ugotowanym żółtkiem jaja kurzego. Po około 2 tygodniach osiągają ponad 1 cm oraz zaczynają się pojawiać charakterystyczne prążki.

237 komentarzy

  1. viiip:

    witam mam problem od tygodnia mam akwarium 112 litrow 12 brzanek 2 glonojady. jedna najmniejsza brzanka oddzielila sie od pozostalych plywa sama i sie chowa od innych jezeli ktoras podplynie to ja pregania. co to moze byc?

  2. xxx:

    Mam pytanie,obecnie posiadam dwa akwaria po ok 60l,w jednym mam brzanki tetry,bystrzyki i zwinniki, a w drugim ogóle gurami,skalary miecze itp.Mam w planach zredukowac liczbe akwariów do jednego ale 220l. czy te brzanki mogą byc razem z tymi z ogólnego?wiem ze czasem mogą obgryzc ale w takim duzym zbiorniku i z duzą liczbą roslin moze niebedzie zle ,jak myslicie???

  3. Bartek:

    Mam akwarium 20L i kupilem 4 neonki i 2 sumatry, jedna sumatra zdechla bo byla chora... a druga jak zostala sama to zaczęła podgryzać ogony neonom, czytalem troche o nich i sie dowiedzialem ze jak jest tylko jedna to zaczyna podgryzać, więc kupilem dzis drugą, ale nic nie dalo a ta stara brzanka gania i tą nową i wszystkie neony, jednemu neonowi podgryzla caly ogon.... ratunku, prosze o szybkie komentarze co mam zrobic albo co zle zrobilem, sumatry odlowilem i trzymam je oddzielnie...

  4. mzz:

    u mnie brzanki (6) idealnie zgrywają się z tetra color i neonami czarnymi. Pływają w stadku i nie konkurują ze sobą.

  5. Piotrek:

    czy te brzanki można trzymać z zbrojnikami niebieskimi samcami ?proszę o dopowiedz moze ktoś ma taki zestaw a ja zastanawiam sie nad taka obsadą gdyż mam duzo zbrojników samców?

  6. Patryk28:

    Witam. Mam w akwa bystrzyki pereza i u dwóch stwierdziłem ospe. Podkręciłem grzałkę do 30 stopni i boje sie ze to brzankom zagrozi po przeczytałem żeby pilnować górnej granici 26 stopni dla brzanek. Proszę o pomoc!!!

  7. Atena:

    Ja mam brzanki od roku to fajne szybkie rybki uwielbiam na nie patrzeć jak się ganiają(mam sumatrzańskie purpurowe i różowe)żyją w zgodzie. Problem miałam raz jak dokupiłam małe sumatrzańskie to zagryzły mi 2 stare.Trochę poczytałam i teraz wiem że tak u nich czasami jest.Wąsików nigdy nie miały.

  8. niebieski:

    czy mogę mieć w 60 l akwarium 8 brzanek sumatrzańskich , 2 lub 3 bocje wspaniałe i zbrojnika lamparciego (gibbicepsa) a jeśli nie to 2 zbrojniki (te zwyczajne)????????????????? z góry dzięki za odpowiedż (chciałbym porady doświadczonego akwarysty)

  9. Kangur:

    Jako swietne uzupelnienie do stadka starszych sumatr nadaja sie bystrzyki barwne (bystrzyki z serpa). Plywaja razem w lawicy a, w przeciwienstwie do mlodych sumatr, nie maja morderczych zapedow do starszych brzanek :)

  10. kangur:

    Sumatry sa agresywne glownie wtedy gdy: sa mlode, jest ich za malo, sa nowe w akfa albo dodajecie nowe ryby, akfa jest za male, sa rybami dominujacymi w akfa (wystarczy jakas agresywna ryba, ktora czasem je przegoni i sa niegrozne). Mam sumatry od lat i zauwazylem, ze dodanie grupy mlodych do istniejacego stada starych sumatr to kiepski pomysl - mlode szybko wykoncza staruszkow jednego po drugim :)

  11. ewelima:

    czy ktos wie czy brzanka sumatrzanska moze przebywac w jednym akwarium wraz z bojownikiem ??? czy to raczej wykluczone

  12. Alex976:

    Marcin98 myślę, że to pleśniawka. Spróbuj wsypać szczyptę soli do akwarium.

  13. Ala:

    Mam 5 brzanek sumatrzańskich, 5 brzanek rózowych, 8 neonków,3 glonojady, 4 prystelki i 1 razbora klinowego. Od pewnego czasu widzę że mój razbór dziwnie się zachowuje. Miałam kiedyś 4 ale zdechły. Nie wiem gdzie mogę je kupić. W sklepach zoologicznych i akwarystycznych nie mogę ich znaleźć. Nie wiecie przypadkiem o co chodzi? Jak myślicie nie złe zgranie w akwarium. Ja na rzadne nie narzekam. Ostatnio rozmnorzyły mi się brzanki różowe w bucie...

  14. infectah:

    wykluczam odwieczny problem obgryzania pletw - 10 sumatrzanek na poczatku gonilo tak 4 skalary ze 1 zdechl ze stresu, tak jak ktos juz tu pisal, przyzwyczaily sie po ponad tygodniu i sytuacja wrecz sie odwrociala - skalary czesto odgoniaja je i inne ryby od karmika. Sytuacja powtorzyla sie gdy dodalem bojownika (okazaly niebieski), "Splender" postawil sie kilka razy i juz ma spokoj. Podsumowujac trzeba zapewnic wiele skrytek rybom obgryzanym aby przetrwaly okres przyzwyczajania oraz wielkeie grono brzanek by zajmowaly sie wylacznie soba. Oczywiscie nie polecam chodowania roznych gatunkow w "pustych" akwariach mniejszych niz 200L - to tak jak rasizm w malych miasteczkach,w duzych tego nie ma ;)

  15. grzesiek:

    witam mam 24 brzanki sumatrzańskie i są bardzo spokojne - nawet do gurami.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter