Brzanka sumatrzańska

Opis

Brzanka sumatrzańska jest jedną z najbardziej popularnych brzanek hodowanych w polskich akwariach. Samce tego gatunku są mniejsze i bardziej smukłe od samic. Brzanki sumatrzańskie najlepiej jest hodować w przeznaczonym wyłącznie dla nich akwarium, ponieważ mogą obgryzać płetwy innym rybom. Jest ryba stosunkowo łatwa w hodowli. Jeśli jednak zdecydowalibyśmy się hodować ten gatunek z innymi rybami to najlepiej niech będzie to większe stadko . Ryby w większej grupie bardziej zajmują się sobą i w pewnym stopniu zaprzestają obgryzania płetw innym rybom. Brzanki sumatrzańskie mają ciało dosyć krępe , koloru żółtawego z czterema czarnymi prążkami. Są rybami bardzo ruchliwymi i dynamicznymi , przebywającymi w środkowych partiach akwarium. Samce toczą miedzy sobą niegroźne i nieustanne walki. Najbardziej efektownie wygląda w stadzie, szczególnie w trakcie karmienie.

Rodzina

Karpiowate

Pochodzenie

Sumatra, Indonezja, Borneo

Długość

Dorasta do 6,5 - 7 cm, chociaż zazwyczaj jest mniejsza.

Odżywianie

Większość rodzajów pokarmów (rureczniki, oczliki, wazonkowce, trochę mniej pokarmy płatkowane). Nie może być karmiona monotonnie.

Temperatura

Od 23 do 26 C, jeżeli temperatura wody spada poniżej 22 C, to gatunek ten jest bardzo podatny na pleśniawkę. Pamiętajmy również aby nie przekraczać górnego przedziału pożądanej temperatury.

Warunki hodowlane

Akwarium z wolną przestrzenią do pływania. Brzanka sumatrzańska preferuje wodę miękka i kwaśną, pH 6,5-7. Są wrażliwe na zbyt dużą ilość produktów przemiany materii w wodzie. Dlatego należy dokonywać częstych, ale w małych ilościach podmian wody. Nie hodujmy również zbyt wiele osobników w zbyt małym akwarium. Filtracja powinna być wystarczająco efektywna oraz nie zapominajmy o intensywnym natlenianiu. Lubi dosyć sile oświetlenie. Preferuje drobny rzeczny żwir za podłoże, np.: czarny. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinami, z pozostawioną wolną przestrzenią do pływania.

Rozmnażanie

W optymalnych warunkach chętnie przystępują do tarła. Brzanka sumatrzańska rozrzuca ikrę i bardzo chętnie ją zjada. Do tarła wybieramy osobniki które wcześniej dobrały się w pary. Mech jawajski doskonale nadaje jako miejsce do składania ikry, a następnie rozwoju narybku. Dorosłe osobniki nie wpływają pomiędzy mech, dlatego młode są relatywnie bezpieczne. Do rozmnożenia najodpowiedniejsze jest specjalne akwarium tarliskowe. Powinno ono mieć około 30 litrów pojemności z wodą miękką i krystalicznie czystą, na dnie którego umieszczona została siatka ochronna. Po rogach akwarium powinny zostać umieszczone rośliny, które dadzą schronienie przed zbyt natrętnymi zalotami ze strony samca. Zaraz po złożeniu ikry odławiamy parę tarliskową. Wykluwanie ikry odbywa się po około 36 godzinach od jej złożenia. W ciągu następnych około pięciu dniu wiszą przylepione do szyb, liści roślin czy też innych elementów wnętrza akwarium. Następnie zaczynają skakać po akwarium w poszukiwaniu pożywienia. Możemy je karmić larwami solowca, wrotkami oraz ugotowanym żółtkiem jaja kurzego. Po około 2 tygodniach osiągają ponad 1 cm oraz zaczynają się pojawiać charakterystyczne prążki.

237 komentarzy

 1. Marcin98:

  Witam , z moimi brzankami dzieje się coś niedobrego : na jednej z nich zauważyłem że ma braki w łuskach na grzbiecie przy czarnym pasie , a na dwóch innych pojawiły się białe kropki na ogonach. Co powinienem zrobić ? (jeśli popełniłem jakieś błędy w pisowni to przepraszam pisałem to na szybko ponieważ martwię się o moje rybki)

 2. gluptak:

  w takim wielkim akwarium! 20 brzanek+welon

 3. Grzesiek:

  Mam cztery ad 5 miesiecy ale od wczoraj zaczely sie dziwnie zachowywac, zaatakowaly kiryska. Zmienialem oswietlenie, czy to moze byc przyczyna atakow. Moze sa zestresowane?

 4. Grzesiek:

  Mam cztery ad 5 miesiecy ale od wczoraj zaczely sie dziwnie zachowywac, zaatakowaly kiryska. Zmienialem oswietlenie, czy to moze byc przyczyna atakow. Moze sa zestresowane?

 5. RR:

  Pytania do doświadczonych akwarystów: 1.Ile brzanek sumatrzańskich można hodować w 112 l. akwarium? 10-12 czy to już za dużo? Oprócz nich byłyby jeszcze tylko kiryski, kosiarki i otoski. 2. Czy brzanki będą skubać płetwy kiryskom i otoskom? 3. Czy brzanki sumatrzańskie obgryzają rośliny w akwarium?

 6. m:

  brzanek musi byc najmniej 6 szt. , tak zrobilam i zajmuja sie tylko soba

 7. Gibonik:

  Samce tego gatunku są mniejsze i bardziej smukłe od samic. To co jest wkoncu prawda

 8. Aśka:

  Najlepsze podłoże w akwarium to żwirek. ps. mam brzanki w moim akwa :~)

 9. kangur:

  Ola: na trzecim zdjeciu od gory (z mojego akwa) masz dwa samce na pierwszym planie i kilka samic za nimi. Samce maja jaskrawoczerwone mordki a samice sa grubsze, bledsze i wieksze. Pzdr

 10. DANIK:

  Jakie ryby z neonkami i danio w akwarium 54l.Światło przyciemnione ciemny żwir mam w akwarium dużo kryjówek.Jakie ryby polecacie !!!

 11. bossss:

  mam 3 brzanki sumatrzanskie i nie robia nic innym rybom takim jak bojownik,bo sa najmnijeszymi rybami w moim akwa

 12. Ja :

  Samiec jest silniej ubarwiony, czerwony na pyszczku i ogonie. Samica ma ogon cały biały .

 13. Ola:

  Witam was, słuchajcie,kupiłam sobie 7 brzanek sumatrzańskich, i chciałam się was spytać któryś się orientuje czasem jak rozpoznać samca i samicę?. proszę o odpowiedz

 14. pasza:

  Miałem kiedyś ale się ich pozbyłem to zadziorna rybka i wredna dla innych gatunków (strasznie obgryza ogony innym rybka )

 15. Kamyk:

  Witam. Mam 4 brzanki. Od pewnego czasu jedna z nich zaczęła gonić i atakować pozostałe. Może wie ktoś co jest tego przyczyną??

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter