Brzanka sumatrzańska

Opis

Brzanka sumatrzańska jest jedną z najbardziej popularnych brzanek hodowanych w polskich akwariach. Samce tego gatunku są mniejsze i bardziej smukłe od samic. Brzanki sumatrzańskie najlepiej jest hodować w przeznaczonym wyłącznie dla nich akwarium, ponieważ mogą obgryzać płetwy innym rybom. Jest ryba stosunkowo łatwa w hodowli. Jeśli jednak zdecydowalibyśmy się hodować ten gatunek z innymi rybami to najlepiej niech będzie to większe stadko . Ryby w większej grupie bardziej zajmują się sobą i w pewnym stopniu zaprzestają obgryzania płetw innym rybom. Brzanki sumatrzańskie mają ciało dosyć krępe , koloru żółtawego z czterema czarnymi prążkami. Są rybami bardzo ruchliwymi i dynamicznymi , przebywającymi w środkowych partiach akwarium. Samce toczą miedzy sobą niegroźne i nieustanne walki. Najbardziej efektownie wygląda w stadzie, szczególnie w trakcie karmienie.

Rodzina

Karpiowate

Pochodzenie

Sumatra, Indonezja, Borneo

Długość

Dorasta do 6,5 - 7 cm, chociaż zazwyczaj jest mniejsza.

Odżywianie

Większość rodzajów pokarmów (rureczniki, oczliki, wazonkowce, trochę mniej pokarmy płatkowane). Nie może być karmiona monotonnie.

Temperatura

Od 23 do 26 C, jeżeli temperatura wody spada poniżej 22 C, to gatunek ten jest bardzo podatny na pleśniawkę. Pamiętajmy również aby nie przekraczać górnego przedziału pożądanej temperatury.

Warunki hodowlane

Akwarium z wolną przestrzenią do pływania. Brzanka sumatrzańska preferuje wodę miękka i kwaśną, pH 6,5-7. Są wrażliwe na zbyt dużą ilość produktów przemiany materii w wodzie. Dlatego należy dokonywać częstych, ale w małych ilościach podmian wody. Nie hodujmy również zbyt wiele osobników w zbyt małym akwarium. Filtracja powinna być wystarczająco efektywna oraz nie zapominajmy o intensywnym natlenianiu. Lubi dosyć sile oświetlenie. Preferuje drobny rzeczny żwir za podłoże, np.: czarny. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinami, z pozostawioną wolną przestrzenią do pływania.

Rozmnażanie

W optymalnych warunkach chętnie przystępują do tarła. Brzanka sumatrzańska rozrzuca ikrę i bardzo chętnie ją zjada. Do tarła wybieramy osobniki które wcześniej dobrały się w pary. Mech jawajski doskonale nadaje jako miejsce do składania ikry, a następnie rozwoju narybku. Dorosłe osobniki nie wpływają pomiędzy mech, dlatego młode są relatywnie bezpieczne. Do rozmnożenia najodpowiedniejsze jest specjalne akwarium tarliskowe. Powinno ono mieć około 30 litrów pojemności z wodą miękką i krystalicznie czystą, na dnie którego umieszczona została siatka ochronna. Po rogach akwarium powinny zostać umieszczone rośliny, które dadzą schronienie przed zbyt natrętnymi zalotami ze strony samca. Zaraz po złożeniu ikry odławiamy parę tarliskową. Wykluwanie ikry odbywa się po około 36 godzinach od jej złożenia. W ciągu następnych około pięciu dniu wiszą przylepione do szyb, liści roślin czy też innych elementów wnętrza akwarium. Następnie zaczynają skakać po akwarium w poszukiwaniu pożywienia. Możemy je karmić larwami solowca, wrotkami oraz ugotowanym żółtkiem jaja kurzego. Po około 2 tygodniach osiągają ponad 1 cm oraz zaczynają się pojawiać charakterystyczne prążki.

237 komentarzy

  1. rejt:

    Ja mam akwarjum 54l 60*30*30 i miałem dwie te rybki, cały czas się ganiały cały dzień i noc myślałem że się bawią w berka, ale jedny drugą atakowała aż wkącu zdezhła Ps: one to jedzenie jedzą pływające opadające i zagrzebane w dnie, szczegulnie podoba mi się jak jedzą zagrzebane w dnie (tylko że to w nocy i hałasują żwirkiem) pływają tak szybko że aż inne ryby uciekają ,a żwirek i jedzynie lecą w gure i wtedy je jedzą.

  2. Gucio:

    Bakus83: one poprostu swoj gatunek traktuja wiec sie dobraly wszystkie. a biora sie za inne rybki tylko i wylacznie z tego powodu jak sie ma 2-3 to one niemaja co robic a jak masz na 200l z 10 to one sie zajmuja soba. Wogule mam pytanie ktos Rozmnazal te rybki?? bo ja wlasnie szykuje tarlisko na nie.

  3. Kamilo:

    Do dragon25: Tak jak najbardziej możesz wpuścic do 1-dnego akwarium jakiekolwiek brzanki pod warunkiem że są wpuszczane razem i od małego, jeśli dokupujesz , albo wpuszczasz nowe do starszych to nie wiem jaka moze byc reakcja ryb.

  4. dragon25:

    Witam mam takie pytanko-mozna mieszac te brzanki w 1 akwarium np.sumatrzanska i liniowa?

  5. Kamilo:

    Do HuBeerciKK: Jeśli masz zamiar kupic młdy narybek to spokojnie możesz kupic około 40 osobników do akwarium 240l a nawet pare więcej ( o ile nie planujesz innych ryb w co wątpie)jeśli osobniki większe to około 30-tu. Co do akwarium 100l to powinło ich byc max 15. Szczerze odrazam te ryby do większych zbiorników sam miałem je w akwarium 200l, na początek kupiłem tylko 15 młodych brzanek żeby zobaczyc jak będą sie zachowywac... i tu odrazu spotkałem sie z agresywnym zachowaniem do wszystkiego co się ruszało... obgryzały każda rybę, nawet glonojady, grubowarga, węgorka ciernistego, nawet roślina nie ustała się w akwarium..., oddzieliłem je siadką od innych ryb na 1-den dzien zeby może sie dostosowały, nic nie dało, po 5 dniach oddałem je do sklepu, byłem początkujący i oczywiście sprzedawca okłamał mnie co do ich zachowania.

  6. Rrataj:

    HuBeerciKK: mam obecnie 8 sztuk w 360 l. alwa i tworza fajne stadko plywajac w lawicy. Zalezy jakie inne ryby masz. Mysle, ze jesli chcesz miec glownie sumatry to mozesz ich miec znacznie wiecej. Kiedys mialem alwa 270 litrow i ze 20 sumatr i bylo dobrze

  7. HuBeerciKK:

    Ile moge mieć maksymalnie tych brzanek w akwarium 240L a ile w 100L akwarium? Nie chce wepchać niewiadomo ile tych brzanekdo akwa jeżeli napiszcie że do akwa 240L max (np) 30 brzanek to ja sobie odejme kilka i dam np 25 nie chce żebyście mnie wzieli za jakiegos upychacza, rozmnażacza, przerybiacza lub innego akwarystycznego potwora

  8. kangur:

    morderczynyRybek: sumatry moga miec poczatkujacy. Podstawowa zasada- tych rybek musi byc minimum 8. Wtedy beda tak zajete ganianiem siebie nawzajem, ze nie beda mialy czasu na gryzienie innych rybek. Pozdrawiam :)

  9. kangur:

    Duch Amazoński: a to nie jest ospa? Ja bym zastosowal pelna kuracje na ospe plus podmiany wody. Piszesz, ze masz akwa od 4 lat wiec to nie jest "syndrom nowego akwarium" choc objawy sa identyczne. Jeszcze zanim zaczniesz kuracje na ospe zabierz wode do sprawdzenia do sklepu na amoniak i inne zwiazki azotu i na pH albo kup testy i sam zrob. Ryby zdychaja tak masowo jak w akwa nie ma rownowagi biologicznej i chemicznej. Koniecznie sprawdz wode a jak jest ok to kuracja na ospe. Powodzenia i daj znac co i jak. Pzdr

  10. morderczynyRybek:

    Moja przygoda z brzankami wygladala tak. Bardzo mi sie spodobaly w sklepie (to bylo moze tak ok. po miesiacu od zalozenia akwarium czyli 3lata temu a nie zapomne tego do dzis). Malo o nich czytalam. Po prostu byly ladne. Wiec je kupilam 2 sumatry;)) hahah czego zaluje i niech Bog ma w opiece te rybki, ktore one zezarly. Najpierw zdechly dwa Gurami Ksiezycowe (odgryzione pletwy ogonowe i brzuszne) pozniej neonka i danio. Gdy zorientowalam sie co tak naprawde sie dzieje bylo za pozno. W ramach zemsty chcialam je zywe spuscic w kiblu ale powstrzymal mnie maz. Nie polecam ich poczatkujacym i niedoswiadczonym. Brzanki mam ale w osobnym akwarium (80L, 10sztuk) i niech sobie robia co chca.

  11. Paweloos:

    Elo, mam pytanie ile tych brzanek moge trzymać z kiryśnikiem i glonojadem w akwarium 53litry? (50x30x35cm)

  12. Duch Amazoński:

    kangur: Nie to nie są wypławki (chyba) ponieważ ich nie zauważyłem ani w dzień ani w nocy :/ ślimaków też nie mam na szczęście. Niestety obawiam się, że mogę mieć inny problem ... przykra sprawa ale przez ostatnie dwa dni zdechły mi dwa duże sumy po około 10 cm każdy i co najśmieszniejsze około 20 centymetrowy glonojad a jak wiadomo to dosyć wytrzymałe rybki i nie zdychają od tak po prostu a miałem je już około dwóch lat :( myślę, że mogę mieć jakąś chorobę w aqua ale nie wiem co to może być, wszystko zaczęło się odkąd kupiłem kilka roślin i brzanki od tej pory zaczynają mi zdychać ryby a czemu zdychać ? ponieważ na żadnej z nich nie zauważyłem nawet nadgryzienia czy jakiejkolwiek walki ... po prostu tak jakby same zdechły. Nie wiem co teraz mam zrobić... wodę zmieniałem , ph sprawdzałem, temperaturę też i wszystko jest ok. To chyba koniec akwarium coś mi się wydaję :( albo będę musiał wszystko od nowa zakładać tak nawiasem mówiąc to jestem akwarystą już około 4 lat może się jakoś mega nie znam na wszystkim ale pierwszy raz mam taki przypadek.

  13. kangur:

    Duch Amazonski: a czy masz w akwa jakies duze slimaki? A moze masz wyplawki? Wyplawki to takie male biale robaczki, czasem trudno je zauwazyc bo w dzien sie chowaja. Moze byc ich w akwa bardzo duzo i mozesz nawet o tym nie wiedziec. Wyplawki atakuja spiace ryby w nocy. Potrafia mala rybe szybko zabic (a neonka jest mala). Jesli masz slimaki to nie uwierzylbys jak szybko potrafia one skonsumowac trupka malej rybki. Zostaje tylko kregoslup, ktory wyglada jak zwykly paproch. Zreszta z pierwszym swiatlem sumatry szybko pozeraja takie male strzebki. To moze byc rozwiazanie zagadki. Co do wielkosci akwariow: ja uwazam, ze mozna miec super akwa 60 litrow i super akwa 5000 litrow, ale trzeba dobrac ryby adekwatnie do wielkosci akwa. Jest tyle gatunkow super malych rybek, ze nie ma potrzeby trzymac duzych ryb w za malych zbiornikach i pozwalac im karlowaciec. Zgadzam sie, ze zadne akwa nie zastapi naturalnych warunkow ale duzy procent dzisiejszych ryb akwariowych to nie sa ryby dzikie- to sa hybrydy i odmiany hodowlane, ktore nie przezylyby dnia w naturalnych warunkach. Nie uwazam, ze akwa 30 litrow to obciach ale nie popieram trzymania wielkich ryb w malych akwa. :) PS Poczytaj o wyplawkach na necie, sam je kiedys mialem w akwa i nie mialem o tym zielonego pojecia. Mozna je zauwazyc jak nagle zapalisz swiatlo w nocy. Daj znac co slychac. Serdecznie pozdrawiam

  14. MARCIN78:

    Mam 50l akwa (25x25x84)- ile mógłbym w nim trzymać brzanek?myślę nad 10/12szt.

  15. Duch Amazoński:

    kangur:Duch ma około 15 cm nie więcej i nie wykazuje kompletnie żadnego zainteresowania innymi rybami( zaobserwowałem jego zachowanie ... i szczerze mogę stwierdzić, że duszek ma głęboko w poważaniu resztę składu :p ). Mam go już 2 lata także większy nie urośnie jak wiadomo ryby w mniejszych akwa. karłowacieją , a co do tych 300 L. to nie przesadzajmy :) wiadomomo, że ryba musi mieć dosyć dobre warunki ale chcąc jej zapewnić na prawdę przyzwoite warunki to najlepiej wogóle nie mieć akwarium i nie hodować rybek albo kupić sobie zbiornik 5000 litrowy i mieć jednego ducha wtedy będzie ok. Mój w 125 litrach czuję się dobrze i wydaję mi się, że jest zadowolony z życia :) a wracając do neonów dzisiaj znikło kolejnych 6 tym razem już dorosłych mających około 3 cm, zauważyłem, że brzanki strasznie je gonią ale nie tylko je bo i gupiki a dziwne bo największa brzana u mnie ma może max 4 cm :/ a jest ich 7 ... i tylko przez noc te neony znikają, przez dzień nic się nie dzieje. Wydaję mi się, że to chyba koniec hodowli neonów a szkoda bo to w sumie podstawa w akwarium :( a co do zwłok to owszem przeszukiwałem dno i nic nie znalazłem choćby szkieletu ... i to mnie dziwi, że naraz jednej nocy potrafiło zginąć 7 dorosłych neonów ...

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter