Brzanka sumatrzańska

Opis

Brzanka sumatrzańska jest jedną z najbardziej popularnych brzanek hodowanych w polskich akwariach. Samce tego gatunku są mniejsze i bardziej smukłe od samic. Brzanki sumatrzańskie najlepiej jest hodować w przeznaczonym wyłącznie dla nich akwarium, ponieważ mogą obgryzać płetwy innym rybom. Jest ryba stosunkowo łatwa w hodowli. Jeśli jednak zdecydowalibyśmy się hodować ten gatunek z innymi rybami to najlepiej niech będzie to większe stadko . Ryby w większej grupie bardziej zajmują się sobą i w pewnym stopniu zaprzestają obgryzania płetw innym rybom. Brzanki sumatrzańskie mają ciało dosyć krępe , koloru żółtawego z czterema czarnymi prążkami. Są rybami bardzo ruchliwymi i dynamicznymi , przebywającymi w środkowych partiach akwarium. Samce toczą miedzy sobą niegroźne i nieustanne walki. Najbardziej efektownie wygląda w stadzie, szczególnie w trakcie karmienie.

Rodzina

Karpiowate

Pochodzenie

Sumatra, Indonezja, Borneo

Długość

Dorasta do 6,5 - 7 cm, chociaż zazwyczaj jest mniejsza.

Odżywianie

Większość rodzajów pokarmów (rureczniki, oczliki, wazonkowce, trochę mniej pokarmy płatkowane). Nie może być karmiona monotonnie.

Temperatura

Od 23 do 26 C, jeżeli temperatura wody spada poniżej 22 C, to gatunek ten jest bardzo podatny na pleśniawkę. Pamiętajmy również aby nie przekraczać górnego przedziału pożądanej temperatury.

Warunki hodowlane

Akwarium z wolną przestrzenią do pływania. Brzanka sumatrzańska preferuje wodę miękka i kwaśną, pH 6,5-7. Są wrażliwe na zbyt dużą ilość produktów przemiany materii w wodzie. Dlatego należy dokonywać częstych, ale w małych ilościach podmian wody. Nie hodujmy również zbyt wiele osobników w zbyt małym akwarium. Filtracja powinna być wystarczająco efektywna oraz nie zapominajmy o intensywnym natlenianiu. Lubi dosyć sile oświetlenie. Preferuje drobny rzeczny żwir za podłoże, np.: czarny. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinami, z pozostawioną wolną przestrzenią do pływania.

Rozmnażanie

W optymalnych warunkach chętnie przystępują do tarła. Brzanka sumatrzańska rozrzuca ikrę i bardzo chętnie ją zjada. Do tarła wybieramy osobniki które wcześniej dobrały się w pary. Mech jawajski doskonale nadaje jako miejsce do składania ikry, a następnie rozwoju narybku. Dorosłe osobniki nie wpływają pomiędzy mech, dlatego młode są relatywnie bezpieczne. Do rozmnożenia najodpowiedniejsze jest specjalne akwarium tarliskowe. Powinno ono mieć około 30 litrów pojemności z wodą miękką i krystalicznie czystą, na dnie którego umieszczona została siatka ochronna. Po rogach akwarium powinny zostać umieszczone rośliny, które dadzą schronienie przed zbyt natrętnymi zalotami ze strony samca. Zaraz po złożeniu ikry odławiamy parę tarliskową. Wykluwanie ikry odbywa się po około 36 godzinach od jej złożenia. W ciągu następnych około pięciu dniu wiszą przylepione do szyb, liści roślin czy też innych elementów wnętrza akwarium. Następnie zaczynają skakać po akwarium w poszukiwaniu pożywienia. Możemy je karmić larwami solowca, wrotkami oraz ugotowanym żółtkiem jaja kurzego. Po około 2 tygodniach osiągają ponad 1 cm oraz zaczynają się pojawiać charakterystyczne prążki.

237 komentarzy

  1. kangur:

    Anika: jesli to jeszcze aktualne. Masz w akwa syndrom nowego akwarium czyli totalny brak balansu chemicznego i biologicznego. Popelnilas klasyczne bledy takie jak: zakupienie zbyt duzej ilosci ryb na raz, zakupienie (domyslam sie) zbyt duzej liczby roslin, zakupienie ryb z dwoch totalnie roznych biotopow (zimnowodne welonki i ryby tropikalne. Poza tym mozesz miec niezbyt wydajny filtr. Do tego kupilas ryby (albo rosliny) z ospa i plesniawka i calkiem mozliwe, ze je przekarmialas. Jesli zaczynasz akwa od poczatku to zrob dokladnie jak napisane w Zakladanie Akwarium. Kup gora 3 rybki, najlepiej gupiki, platki albo molinezje(jako "pionierow"). Na poczatek radzilbyb ze dwie sztuczne roslinki (a niech sobie doswiadczeni akwarysci dziamgola) Pozwol akwarium sie wybalansowac. Karm ryby tylko suchym pokarmem. Postaraj sie utrzymywac dobra temperature i napowietrzanie. Obserwuj dokladnie rybki. Oddawaj wode do sprawdzania albo kup sobie testy i sama sprawdzaj. Rob codzienne podmiany wody 25-35%. Wiem, ze to nie brzmi dobrze ale tak trzeba. Po jakis 4 tygodniach, jak wszystko jest ok, dokup wiecej rybek- ale powoli! Jak masz teraz akwa 80 litrow to juz mozesz cos z tym zrobic. Z czasem kupisz sobie (powoli!) roslinki i wyrzucisz sztuczne (jak chcesz). Niestety zakladanie akwa od podstaw jest nudne i czasochlonne ale koncowy efekt jest tego wart. Mam nadzieje, ze za pare miesiecy bedziesz sie smiala ze swoich klopotow. Niektorym szczesliwcom udaje sie wystartowac akwa bez problemu ale to rzadkie przypadki. Wszystkie informacje znajdziesz w Superakwarium. Pozdrawiam

  2. Okocim 6%:

    Ludzie: sumatry trzeba trzymac w min 120 l zbiorniku i w min. 8-10 szt. grupie. Inaczej beda bardzo agresywne. W 25 litrach to mozna miec gupiki i to tylko kilka!

  3. Virtus:

    Anika, w akwarium 25l trzymałaś te wszystkie ryby?? Żadna z nich nie pasuje do takiego małego akwarium. W 25l ewentualnie bojownik i to tylko jeden beż żadnych więcej ryb. Z taką ilością ryb w 25 litrach nie sposób zachować równowagę biologiczną. Zanim kupisz ryby poczytaj o ich wymaganiach!

  4. greg:

    Załóż akwa niech postoi ok. 2 tyg. i zacznij wpuszczać ryby. Najlepiej zmień sklep jeśli masz możliwość. Zwróć uwagę w sklepie na ryby, które kupujesz( czy mają białe kropki, czy są owe glisty, czy ryby są w dobrej kondycji, całe płetwy itp.) Ryby wybieraj sama, nie pozwól aby sprzedawca sam ci je wybrał. Dobrze napowietrzaj akwarium i filtruj ( wydajność napowietrzacza i filtra powinna być ok 4 razy większa niż pojemność akwa. Zastosuj uzdatniacz wody oraz specjalne bakterie, które można kupić w sklepie zoologicznym oczywiście zanim wpóścisz ryby. Na koniec dobierz odpowiedni gatunki. Pozdro...

  5. czarny:

    razbory Ci zdechly bo bylo ich za malo ;) a welonki zdechly bo byly juz chore w sklepie ;/

  6. Anika:

    P.S zapomniałam dodać że w wodzie pływał tak choćby kawałki śluzu a rybki bardzo szybko ruszały skrzelami i nabierały powietrze u góry także nie jadły.

  7. Anika:

    P.S zapomniałam dodać że w wodzie pływał tak choćby kawałki śluzu a rybki bardzo szybko ruszały skrzelami i nabierały powietrze u góry także nie jadły.

  8. Anika:

    P.S zapomniałam dodać że w wodzie pływał tak choćby kawałki śluzu a rybki bardzo szybko ruszały skrzelami i nabierały powietrze u góry także nie jadły.

  9. Anika:

    Witam mam nadzieję że ktoś na forum mi pomoże więc zacznę od początku.Jestem początkująca mam akwarium 35l zakupiłam rybki 2 welonki,4 brzanki sumatrzańskie,2 zielone,6 neonków innessa,jeden glonojad i 2 tetry kolorowe(oczywiście pani w sklepie powiedziała że tak jest ok teraz wiem że nie)kupiłam filtr z napowietrzaniem,grzałkę,żwirek roślinki(żywe),ozdobę z ceramiki no i oczywiście pokarm żywy(ryby chętnie go jadły) i w płatkach firmy tropical.Woda była odstana ok 1 tygodnia wtedy dopiero zakupiłam rybki i wpuściłam je do akwarium (tem 25).Mój problem zaczął się na drugi dzień.Najpierw zdechła jedna welonka a na drugi dzień druga,pomyślałam sobię że może były chore.Parę dni później jedna z neonek straciła swój czerwony pasek i pojawiły się białe kropki na ogonie przeczytałam że jest to ospa wpuściłam lekarstwo i podniosłam tem do 28 stopni zauważyłam także białe glistki (przypominające włos)jak pełzają po szybie akwarium później ogon rybek zrobił się strzępiasty.Po paru dniach zdechły wszystkie jedna po drugiej ocalał tylko glonojad.Glonojada przeniosłam do oddzielnego akwarium a akwarium gruntownie wyczyściłam wyparzyłam żwir umyłam roślinki itd.Wlałam wodę tym razem akwarium stało 2 tygodnie zanim wpuściłam glonojada.Był ruchliwy i wydawał się ok więc kupiłam 2 gupiki i dwie razbory klinowe kupiłam tylko tylę ponieważ bałam się że sytuacja się powtórzy i miałam rację.Następnego dnia zdechły rabory i zaopserwowałam pojawienie się znowu tych białych glist na szybie, mój glonojad też się zmienił jego oko zrobiło się mętne i wyraźnie opadał z sił.Dnia następnego zdechł a na głupikach pojawiły się kropki i szczępiasty ogon zdechły dnia następnego pomomo wpuszczenia lekarstwa i podniesieniu tem.Bardzo chciałabym mieć akwarium napiszcie proszę co to za choroba opisałam wszystko najdokładniej jak potrafiłam,w czym popełniłam błąd(poza tym na początku)proszę o pomoc chcę wyrzucić wszystko i urządzić akwarium od początku zakupiłam większe 80 l.P.s wszystko kupiłam w jednym sklepie rybki i roślinki.

  10. Rybalt:

    Akwarysta (chyba zeczywiscie za dwa trzysta): na temat 6-ciu sumatr na 25 litrach to ci juz dowalil Lajkonik, ja cie musze uswiadomic, ze dorosly, wyrosniety skalar to wielka ryba pomijajac to, ze stadna i nie trzyma sie jednej. Ludzie mierzcie sily na zamiary i jak macie 25 litrow to kupcie sobie jakies male, fajne rybki a nie poscigowce jak sumatry albo duze skalary. Uszanowanie

  11. Lajkonik:

    Mam 6 sumatr w tym jedna mszysta i jednego albinosa, przepocieszne rybki, smigaja po akwarium gesiego jak pociag pospieszny (czasem razem z bocjami). Nie gryza skalarow, kiryskow ani innych ryb. "Akwarysta" (za dwa trzysta)- w akwarium 25 litrow to biedne sumatry nawet sie rozpedzic dobrze nie moga, pzdr

  12. mmm:

    Ja mam 6 brzanek sumatrzańskich i 8 pięciopręgich. Jedna z sumatrzańskich straciła kolor i zawisa głową w dół czy to objaw choroby oodinozy?

  13. brzanka11:

    moja jedna brzanka wpłyneła do muszelki i nie mogła się wydostac gdy ją zobaczyłem było już za pózno.

  14. eFa2oo8:

    Do AKWARYSTA: hahaha i ty smiesz mieć nick akwarysta? gościu przeciez one tam nie mają się gdzie ruszyć kup se chociaż z 70 litrów a nie ciśniesz ich w tym dzbanku. To że hodujesz rybki nie znaczy ze jestes akwarystą

  15. akwarysta:

    23 do 26 stopni celcjusza ????? ja je trzymam w 29 i sa zawsze zdrowe.....ruchliwe jak w opisie podano ......ja mam tam 6 brzanek sumatrzanskich w 1 skalarem w akwarium 25 l i jest spoko...

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter