Brzanka wielkołuska

Opis

Brzanka wielkołuska - Barbus oligolepis. Powszechnie uznawana jest za rybę łatwą w utrzymaniu, dzięki czemu jest polecana szczególnie początkowym akwarystom. W warunkach naturalnych żyje w małych stawach, jeziorach i rzekach. Jest małą i żwawą rybą ławicową. Aby w pełni brzanka wielkołuska ukazała swoje wdzięki potrzebna jest woda miękka i dość dojrzała. Ta niepozorna na pierwszy rzut oka rybka w odpowiednich warunkach akwarystycznych staje się bardzo ciekawym okazem. Samce brzanki wielkołuskiej są o wiele bardziej ubarwione niż samice, ale często przy zakupie w sklepie jeszcze tego nie widać, ponieważ trudno jest utrzymać w akwariach sklepowych wodę dojrzałą, gdy jest ona ciągle uzupełniana. Jednakże po zadomowieniu się w akwarium domowym samczyki brzanki wielkoruskiej mienią się pełnią kolorów. Jest to pole do popisu i konkurowania wśród samców tego gatunku przed samiczkami, jednakże bardzo rzadko toczone są walki między samcami. W ten sposób ustalają swoją pozycję w ławicy oraz chcą zachęcić potencjalną partnerkę. Brzanki wielkoruskie zamieszkują strefę przydenną oraz środkową. Są rybami, które przy prawidłowym odżywianiu rosną szybko i osiągają dojrzałość płciową po około 6 miesiącach.

Rodzina

Karpiowate.

Pochodzenie

Rozległe obszary wód Indonezji i Sumatry.

Długość

Zanotowano osobniki mierzące 15 centymetrów, aczkolwiek zazwyczaj spotyka się mniejsze okazy.

Odżywianie

Ten gatunek brzanki preferuje różne pokarmy zawierające składniki roślinne. W celu uwydatnienia opalizującego połysku, należy im podawać pokarmy zielone takie jak: miękkie glony, groszek lub sałata. Bardzo dobrze jest raz na jakiś podawać pokarmy żywe lub mrożone, szczególnie wtedy gdy chcemy doprowadzić do tarła.

Temperatura

21-24°C, nieco wyższa w okresie tarła.

Warunki hodowlane

Miękka, dojrzała woda o odczynie pH między 6 a 6,5 jest idealnym środowiskiem dla tego gatunku brzanki. Podobnie jak przy innych gatunkach brzan akwarium powinno być obsadzone po bokach i przy tylnej ścianie roślinnością z miejscem do pływania przy przedniej szybie. Powinniśmy hodować co najmniej sześć sztuk ponieważ jest typową rybą ławicową. Zdecydowanie najlepiej czuje się w akwarium z drobnopiaszczystym, próchniczym i ciemnym podłożem.

Rozmnażanie

Ten gatunek rozrzuca swoją ikrę, zazwyczaj po jednym ziarnie, blisko powierzchni wody w pierzastych liściach roślin. Ze względu na waleczność samców lepiej aby pary tarły się oddzielnie. Jeśli wcześniej ikra nie zostanie zjedzona przez rodziców to wylęg małych nastąpi przy odpowiedniej temperaturze po około półtorej lub dwóch dniach.

8 komentarzy

  1. lucnoture:

    hehe :D dzięki, dorastają do 5cm +/-.

  2. fan lucnoture ! ;d Masz super akwa ! ;d:

    Jak duża rośnie ?

  3. lucnoture:

    Też polecam bardzo fajna i ładna rybka, przy odpowiednich warunkach nie trudno o potomstwo :).

  4. lucnoture:

    o moja fota :) jak chcecie to wam mogę zrobic wiecej ;)

  5. kucu:

    bardzo ladna i fajna w zachowaniu rybka polecam

  6. Józek:

    czy jest ta rybka jest dość popularna w sklepach czy ciężko ją kupić

  7. basman:

    ok,już je mam...

  8. basman:

    Od kilku lat nie ma w moim mieście Tomaszowie Mazowieckim tych brzanek.Chętnie kupiłbym z 15 sztuk,np.10 samców i 5 samic.Pozdrawiam.basman.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter