Cierniooczek Myersa (Piskorek Myersa)

Opis

Cierniooczek Myersa - (Piskorek Myersa) - Acanthophthalmus(Pangio)myersi. Ryby z rodzaju Acanthophthalmus są bardzo podobne do siebie. Rodzaj ten obejmuje wiele gatunków i podgatunków. Charakterystyczne dla tych ryb jest wstęgowate, mocna bocznie spłaszczone ciało oraz trzy pary wąsików otaczających otwór gębowy. Pod każdym okiem znajduje się kolec. Samice mają bardziej uwydatniony brzuch, przez ściany którego przeświecają zielone jajniki. Piskorek Myersa , jak i inne odmiany piskorków znakomicie uzupełniają akwaria zbiorowe. Zamieszkują strefy przydenne.

Rodzina

Bocje.

Pochodzenie

Zasiedla on wody Tajlandii.

Długość

Osiąga długość 8-12 cm.

Odżywianie

Najchętniej jedzą rureczniki i larwy owadów, ale nie gardzą szczątkami zwierzęcymi i roślinnymi. Szczególnie preferuje pokarm opadający na dno.

Temperatura

Temperatura wody w akwarium z Piskorkami powinna miesić się w przedziale 24-28 C

Warunki hodowlane

Do hodowli nadaje się duże, wydłużone akwarium. Lubią różne schowki i przyćmione światło. Preferują dno miękkie, sporządzone np. z włókienek torfu. Zbyt ostry piasek może powodować otarcia lub skaleczenia brzucha. Na zmiany ciśnienia atmosferycznego piskorki reagują nieustannym pływaniem wzdłuż boków akwarium. Parametry wody to: pH 6,5-7, twardość 8ºdGH i 1ºdCH. Należy pamiętać by zbiornik był przykryty szczelną pokrywą, ponieważ potrafi się on przecisnąć najmniejszą szparką.

Rozmnażanie

Ryby te trą się pod powierzchnią wody, bok przy boku, w ruch ślizgowym tak szybkim, że na powierzchni powstają wiry i fale. Po wyrzuceniu z ciała produktów płciowych ryby gwałtownie opadają na dno, wypuszczając z pyska liczne pęcherzyki powietrza. Powtarzają ten proces co 5-10 minut przez dwie do czterech godzin. Zielonkawe jaja o średnicy 1 mm produkowane są w olbrzymiej ilości. Czasami zdarza się, że samice same spontanicznie wycierają się pośród roślin. W niewielkich odstępach czasowych „wystrzeliwują” jednorazowo ponad 100 białych (nie zielonych) jajeczek. Z zapłodnionych jaj po dobie wylęgają się larwy. Mają one pomocnicze, krzaczaste skrzela zanikające po dwóch tygodniach. Najodpowiedniejszym pokarmem dla nich są larwy solowca.

136 komentarzy

 1. kamil g:

  czy one mogą być z niegroźnymi gatunkami

 2. ozdi:

  Mój piskorek, po dwunastu i pół roku mieszkania u mnie dzisiaj umarł :( A nowe akwarium kupione było tylko dla niego, tzn inne rybki również były, ale jako dodatek. Myślę nad kupnem kolejnego ;) Bezproblemowa rybka, nie uciekała nigdy, a mówię ponad 12 lat ją miałam dostałam ją na 7 urodziny a właśnie wybieram się na studia. Były okresy że akwarium było zaniedbane bardzo, a on zawsze trzymał się świetnie ;)

 3. e.m.:

  Do wszystkich, którzy przypisują piskorkom miano ducha: jest to bardzo mylące określenie. Duch to zupełnie inny gatunek ryby, pochodzący z amazonii. Pozdrawiam

 4. prezes1p1:

  piskorek nalezy do rodziny bocji zje mi slimaki??

 5. satrina:

  a moj piskorek zlozyl wlasnie jaja, ale w polowie tego cyklu niestety zdechl. ciekawe czy cos bedzie z tych jajeczek, bo troche ich jest

 6. Kamila :):

  Moja jedna z ulubionych ryb! Miałam 2 sztuki ale niedawno jedną mi zjadły barwniaki czerwonobrzuche ;/ Więc tego jednego musiałam przenieść do krewetkarium :) Jak na razie po starciu ma się świetnie :D Mam ją od początku akwarium tzn. ponad 4 lata :) Nie zgadzam się z niektórymi, że się nie nadaje dla początkujących, gdyż naprawdę to jest BEZPROBLEMOWE stworzonko :) Naprawdę polecam, bo jest też śliczne :)

 7. Mateusz:

  Mam tą rybę żyje już rok i czuje się dobrze polecam ją ale nie polecam początkującym bo jest z nią troche problemów. Do małych zbiorników się nie nadaje. Potrzebuje dużo kryjówek.W nocy jest aktywna. Jest fajna.

 8. Mateusz:

  Mam tą rybę żyje już rok i czuje się dobrze polecam ją ale nie polecam początkującym bo jest z nią troche problemów. Do małych zbiorników się nie nadaje. Potrzebuje dużo kryjówek.W nocy jest aktywna. Jest fajna.

 9. tymo90:

  do kasia:naucz się pisać nie piskurek tylko piskorek i nie gubik tylko gupik

 10. lainwia:

  ja kupiłam mojego pierwszego piskorka na próbę i jaetem z niego zadowolona. Będę musiała kupić jeszcze kilka sztuk, bo cały czas się chowa. I jeszcze nie wyskoczył, a MAM AKWA BEZ POKRYWY!

 11. kasia:

  MI WCZORAJ ZDECHŁ TEN PISKUREK, MOLINEZJA,GUBIK-NIE WIEM CO SIĘ STAŁO,MOŻE KTOŚ MI POMOŻE!!1DO TEJ PORY BYŁ WSZYSTKO OK

 12. Mag1k:

  Jestem dumnym posiadaczem 1 ciernooczka.Mój "duch" jeszcze nie próbował ucieczki :).Otwory na kable są nie pozatykne jednak mam go ponad pół roku i dalej jest w akwarium.Polecam towarzyska i spokojna ryba =D

 13. DaV99:

  Miałem takie chowaly sie w zamku i za roslinami jak wychodzily to bylo super

 14. Ktośa:):

  Piskorki są super mam kilka i są świetne,a i ciekawostka, gdy ma się zmienić pogoda bardzo szybko i wysoko pływają. Polecam:)

 15. next 99:

  do Jankas siema duchy ci się nie gryzą bo mi gościu w akwarystycznym powiedział że może być tylko 1 no i mam tylko jednego jak ktoś wie ile może być duchów to napisze. mam 1 piskorka i i zawala po szybie.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter