Cierniooczek Myersa (Piskorek Myersa)

Opis

Cierniooczek Myersa - (Piskorek Myersa) - Acanthophthalmus(Pangio)myersi. Ryby z rodzaju Acanthophthalmus są bardzo podobne do siebie. Rodzaj ten obejmuje wiele gatunków i podgatunków. Charakterystyczne dla tych ryb jest wstęgowate, mocna bocznie spłaszczone ciało oraz trzy pary wąsików otaczających otwór gębowy. Pod każdym okiem znajduje się kolec. Samice mają bardziej uwydatniony brzuch, przez ściany którego przeświecają zielone jajniki. Piskorek Myersa , jak i inne odmiany piskorków znakomicie uzupełniają akwaria zbiorowe. Zamieszkują strefy przydenne.

Rodzina

Bocje.

Pochodzenie

Zasiedla on wody Tajlandii.

Długość

Osiąga długość 8-12 cm.

Odżywianie

Najchętniej jedzą rureczniki i larwy owadów, ale nie gardzą szczątkami zwierzęcymi i roślinnymi. Szczególnie preferuje pokarm opadający na dno.

Temperatura

Temperatura wody w akwarium z Piskorkami powinna miesić się w przedziale 24-28 C

Warunki hodowlane

Do hodowli nadaje się duże, wydłużone akwarium. Lubią różne schowki i przyćmione światło. Preferują dno miękkie, sporządzone np. z włókienek torfu. Zbyt ostry piasek może powodować otarcia lub skaleczenia brzucha. Na zmiany ciśnienia atmosferycznego piskorki reagują nieustannym pływaniem wzdłuż boków akwarium. Parametry wody to: pH 6,5-7, twardość 8ºdGH i 1ºdCH. Należy pamiętać by zbiornik był przykryty szczelną pokrywą, ponieważ potrafi się on przecisnąć najmniejszą szparką.

Rozmnażanie

Ryby te trą się pod powierzchnią wody, bok przy boku, w ruch ślizgowym tak szybkim, że na powierzchni powstają wiry i fale. Po wyrzuceniu z ciała produktów płciowych ryby gwałtownie opadają na dno, wypuszczając z pyska liczne pęcherzyki powietrza. Powtarzają ten proces co 5-10 minut przez dwie do czterech godzin. Zielonkawe jaja o średnicy 1 mm produkowane są w olbrzymiej ilości. Czasami zdarza się, że samice same spontanicznie wycierają się pośród roślin. W niewielkich odstępach czasowych „wystrzeliwują” jednorazowo ponad 100 białych (nie zielonych) jajeczek. Z zapłodnionych jaj po dobie wylęgają się larwy. Mają one pomocnicze, krzaczaste skrzela zanikające po dwóch tygodniach. Najodpowiedniejszym pokarmem dla nich są larwy solowca.

136 komentarzy

 1. prezes1p1:

  he super ryba moze byc nazwana duchem bo kupilem 4 1 padl a 3 zniknely a zatkalem wszystkie dziury jakimi moglyby wylesc nie ma w piachu nigdzie poprostu nie ma ich w akwarium i w okolicach znikajaca ryba

 2. darek:

  moj piskorek ma juz 12 lat i jeszcze sie dobrze trzyma

 3. ccc k:

  do miki 93: co do tego ze piskorek ma problem z polozeniem sie na dnie to moze masz za ostry zwir lub piasek (co tam masz), swiruja tylko jak jest zmiana cisnienia i w innych przypadkach,

 4. uuukas:

  super sposób na ślimaki w akwarium! gdzieś wyczytalem, że te cierniooczki zjadają ślimaki i naprawde po 1 dniu od zakupienia dwóch cierniooczków znikneły wszystkie ślimaki z szyb ;)

 5. nika22:

  piskorki bledną jak się boją lub zdenerwują

 6. prezes1p1:

  ja mam 2 piskorki kupione dzis czemu jeden ma blade zolte paski a 2 jest rozowy??

 7. Chodowca szczupieńczyków:

  W 30 litrowym ile może być trzymanych ?

 8. rada:

  Do ewka w akwa masz za ostre światło.

 9. maxi men:

  do filip91 to pewnie sprawka gurami ze pływają luski w akwa

 10. EwKa:

  Mam pytanie.W akwa 260l między innymi rybkami żyją sobie dwa piskorki,światło jest dość ostre ale mają dużo kryjówek z których korzystają.Przed chwilą doznałam szoku!!Wypłynął jeden piskorek i był całkiem różowy!!!!cały!!Pływał jak opętany i się schował,tam wrócił do normalnych kolorów.O co chodzi?

 11. rada11:

  Krzysiek97 piskorki nie są agresywne, wręcz są bardzo płochliwe(dobrze jest mieć trochę zaciemniony zbiornik), poza tym mają bardzo mały otwór gębowy

 12. Syndrom:

  Piskorki są spokojnymi rybkami powiem jedno dla poczatkujacych miejcie szczelna pokrywę bo ja musialem wycąć otwór na filtr zewnętrzny i przez ten oto otwór podczas tarla wyskoczyly mi 2 piskorki :(

 13. Kier_san:

  michal - ja kupiłem w Szamotułach, sprzedawczyni miała całe akwarium piskorków 3zł sztuka

 14. Krzysiek97:

  Witam czy piskorki są agresywne ?

 15. sccssxd:

  ja mam piskoki 2 chyba parka bo jeden jest ciemniejszy a drygi jasniejszy POMOCY jak sie je rozpoznaje z góry dzieki

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter