Cierniooczek Myersa (Piskorek Myersa)

Opis

Cierniooczek Myersa - (Piskorek Myersa) - Acanthophthalmus(Pangio)myersi. Ryby z rodzaju Acanthophthalmus są bardzo podobne do siebie. Rodzaj ten obejmuje wiele gatunków i podgatunków. Charakterystyczne dla tych ryb jest wstęgowate, mocna bocznie spłaszczone ciało oraz trzy pary wąsików otaczających otwór gębowy. Pod każdym okiem znajduje się kolec. Samice mają bardziej uwydatniony brzuch, przez ściany którego przeświecają zielone jajniki. Piskorek Myersa , jak i inne odmiany piskorków znakomicie uzupełniają akwaria zbiorowe. Zamieszkują strefy przydenne.

Rodzina

Bocje.

Pochodzenie

Zasiedla on wody Tajlandii.

Długość

Osiąga długość 8-12 cm.

Odżywianie

Najchętniej jedzą rureczniki i larwy owadów, ale nie gardzą szczątkami zwierzęcymi i roślinnymi. Szczególnie preferuje pokarm opadający na dno.

Temperatura

Temperatura wody w akwarium z Piskorkami powinna miesić się w przedziale 24-28 C

Warunki hodowlane

Do hodowli nadaje się duże, wydłużone akwarium. Lubią różne schowki i przyćmione światło. Preferują dno miękkie, sporządzone np. z włókienek torfu. Zbyt ostry piasek może powodować otarcia lub skaleczenia brzucha. Na zmiany ciśnienia atmosferycznego piskorki reagują nieustannym pływaniem wzdłuż boków akwarium. Parametry wody to: pH 6,5-7, twardość 8ºdGH i 1ºdCH. Należy pamiętać by zbiornik był przykryty szczelną pokrywą, ponieważ potrafi się on przecisnąć najmniejszą szparką.

Rozmnażanie

Ryby te trą się pod powierzchnią wody, bok przy boku, w ruch ślizgowym tak szybkim, że na powierzchni powstają wiry i fale. Po wyrzuceniu z ciała produktów płciowych ryby gwałtownie opadają na dno, wypuszczając z pyska liczne pęcherzyki powietrza. Powtarzają ten proces co 5-10 minut przez dwie do czterech godzin. Zielonkawe jaja o średnicy 1 mm produkowane są w olbrzymiej ilości. Czasami zdarza się, że samice same spontanicznie wycierają się pośród roślin. W niewielkich odstępach czasowych „wystrzeliwują” jednorazowo ponad 100 białych (nie zielonych) jajeczek. Z zapłodnionych jaj po dobie wylęgają się larwy. Mają one pomocnicze, krzaczaste skrzela zanikające po dwóch tygodniach. Najodpowiedniejszym pokarmem dla nich są larwy solowca.

136 komentarzy

 1. gilera50s:

  max ; jak najbardziej możesz kupić bez obaw

 2. Max:

  czy moge go hodować z neonkami,molinezjami,gupikami,otoskiem i kiryskiem czy on mi je zje ?

 3. nena:

  bardzo fajne rybki mam dwie na początku chowały się w zakamarkach ale z czasem oswoiły się wspaniale wyglądaj jak walczą między sobą o pokarm obwijając się między sobą mam korzeń i gęste rośliny i wcale nie chowają się cały dzień lubią zacienione miejsca mam zamiar dokupić jeszcze lubią pokarm w płatkach i żywy wszystko co opada na dno mam je od miesiąca i są bardzo pokojowe w stosunku do innych rybek a mam 112l w nim 5 danio i 5 żałobniczek i jedno labeo który gania resztę a ich nie rusza chyba nawet je lubi ;)

 4. przemek:

  ja miałem w akwarium ale sum mi zjad po 3 dniach i dałem sobie na razie spokój.

 5. Marcinek:

  Witam, ja miałem piskorka przez 2 dni.. potem zdechł, czy moze byc jakas przyczyna? Akwaruim: 65l Temp: 26-27,5 Obsada: Tylko 3 Gurami Pokoram : uniwersalny w platkach Brak roslinności i kryjówek tez malo. Jeden duzy głaz. Dziekuje za odpowiedzi

 6. filip97:

  ja mam te rybke i w akwarium pływają jakieś łuski niwiem czy to nie jego w akwarium są te ryby 1xsum 2xglonojad 8xgupik 1xgurami błagam odpiszcie

 7. marcin1234:

  ja mam akwa 100 litrów i mam 4 piskorki 3 takie jak na zdjeciach 1 czarnego tylko nie wiem co zrobic by sie rozmnozyly??

 8. gabi:

  czy piskorki mogą mieć zamiast piasku kamyki ?

 9. daniel:

  do neonka:to napewno nie był cierniooczek sam mam kilka cierniooczków i trzy mam je z gupikami i neonkami nic mi jeszcze nie zginęło

 10. Neonek:

  Słuchajcie mam pytanko, czy mozna je trzymac z neonkami, bo kurcze w moim akwa mialem ich kilkanascie i cos mi je wybilo, i jednym z podejrzanych jest wlasnie cierniooczek , czy to mogly byc one????

 11. daniel:

  czy pokarm w płatkach może być?Dzięki za odpowiedź.

 12. hathor74:

  do sweetanki: przeczytaj uważnie co pisze o warunkach hodowlanych - potrzebuje dużego i długiego zbiornika!!!!! meczysz rybkę i jeszcze się z tego cieszysz!!! Masakra!!! Zal tylko tych rybek:-(((((

 13. Marcin:

  Mam pytanie czy one mogą być z krewetkami?? czy one nic nie zrobią im??ani krewetki im? I z jaką odmiana krewetek mogą być??;>

 14. Marcin:

  Mam 5 pięknych piskorków;) i Polecam ale więcej trzymać przynajmniej z 3/4;)one nie gryzą;) heh im więcej tym lepiej Pozdrawiam;)

 15. ;):

  ta rybka jest przepiękna... tylko ciekawe czy nie gryzie gdy przestawia się coś w akwarium? ciekawi mnie jeszcze jedno co oznacza stwierdzenie w reportażu powyżej ze potrafi przecisnąć się najmniejsza szparką w przykryciu??? hehe wypełznie na zewnątrz? z góry dzięki za odp

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter