Cierniooczek Myersa (Piskorek Myersa)

Opis

Cierniooczek Myersa - (Piskorek Myersa) - Acanthophthalmus(Pangio)myersi. Ryby z rodzaju Acanthophthalmus są bardzo podobne do siebie. Rodzaj ten obejmuje wiele gatunków i podgatunków. Charakterystyczne dla tych ryb jest wstęgowate, mocna bocznie spłaszczone ciało oraz trzy pary wąsików otaczających otwór gębowy. Pod każdym okiem znajduje się kolec. Samice mają bardziej uwydatniony brzuch, przez ściany którego przeświecają zielone jajniki. Piskorek Myersa , jak i inne odmiany piskorków znakomicie uzupełniają akwaria zbiorowe. Zamieszkują strefy przydenne.

Rodzina

Bocje.

Pochodzenie

Zasiedla on wody Tajlandii.

Długość

Osiąga długość 8-12 cm.

Odżywianie

Najchętniej jedzą rureczniki i larwy owadów, ale nie gardzą szczątkami zwierzęcymi i roślinnymi. Szczególnie preferuje pokarm opadający na dno.

Temperatura

Temperatura wody w akwarium z Piskorkami powinna miesić się w przedziale 24-28 C

Warunki hodowlane

Do hodowli nadaje się duże, wydłużone akwarium. Lubią różne schowki i przyćmione światło. Preferują dno miękkie, sporządzone np. z włókienek torfu. Zbyt ostry piasek może powodować otarcia lub skaleczenia brzucha. Na zmiany ciśnienia atmosferycznego piskorki reagują nieustannym pływaniem wzdłuż boków akwarium. Parametry wody to: pH 6,5-7, twardość 8ºdGH i 1ºdCH. Należy pamiętać by zbiornik był przykryty szczelną pokrywą, ponieważ potrafi się on przecisnąć najmniejszą szparką.

Rozmnażanie

Ryby te trą się pod powierzchnią wody, bok przy boku, w ruch ślizgowym tak szybkim, że na powierzchni powstają wiry i fale. Po wyrzuceniu z ciała produktów płciowych ryby gwałtownie opadają na dno, wypuszczając z pyska liczne pęcherzyki powietrza. Powtarzają ten proces co 5-10 minut przez dwie do czterech godzin. Zielonkawe jaja o średnicy 1 mm produkowane są w olbrzymiej ilości. Czasami zdarza się, że samice same spontanicznie wycierają się pośród roślin. W niewielkich odstępach czasowych „wystrzeliwują” jednorazowo ponad 100 białych (nie zielonych) jajeczek. Z zapłodnionych jaj po dobie wylęgają się larwy. Mają one pomocnicze, krzaczaste skrzela zanikające po dwóch tygodniach. Najodpowiedniejszym pokarmem dla nich są larwy solowca.

136 komentarzy

 1. sweetanka:

  Ja ma w kuli tylko bojownika i zeby mu smutno nie bylo kupilam sobie jednego piskorka przesliczna ryba ktora w ciemnosci wariujej jak szalona

 2. świetna ryba:

  ja mam mojego od jakiegoś miesiąca :) jest spokojną rybka :) mam 2 zbrojniki niebieskie 1 kolumbijskiego 1 kiryska spizowego i 2 piskorki . . Wszystkie rybki żyją w pełnej zgodzie :) :)

 3. zawodowiec:

  Ludzie kochani piskorka trzymać w akwarium 30L? Te ryby są do akwarium powyżej 70L a poza tym to ryba stadna. Kupcie sobie sztuczne ryby (plastykowe) i wpuśćcie...

 4. Gall:

  Można Brzanki im nic nie zrobią :)

 5. Lizur97:

  Czy można hodować piskorki z Barzankami Sumatrzankimi?? kolorystycznie ładnie by to wyglądało.odpowaiadać na adres e-mail szym97@op.pl

 6. aga:

  Ulubione rybki moich dzieci ,u mnie wychodzą zawsze gdy je karmię ,mieszkają pod grotą giętkozęba i od dwóch lat się dziwię że ich nie pożarł .

 7. dawid:

  Ci co to napisali mają apsolutną racje mi się udało rozmnorzyć te wspaniałe rybki. Czekam nz odpowiedzi.

 8. natalia:

  mam taka rybke jest bardzo spokojna,i nie zjada innych rybek jak myslicie jes tylko roslinki,opadłe jedzenie...szkoda jednak ze jada roslinki bo wszyskie wiedna..:(

 9. piskorrrrroo:

  Mam akwarium 25l i zamierzam nabyć piskorka.Bardzo mi sie podoba ale czy nie zjedza mi go inne ryby np.mieczyki itp. ??????????

 10. Aga:

  jest wspaniały:) jeśli chcecie żeby pływał wam po akwarium wystarczy zlikwidować wszystkie ozdoby w których mógł by się schować lub mieć swoją kryjówkę.. trochę wtedy wygląda jak by miał zdechnąć ale po jakimś tygodniu przyzwyczaja się i pływa cały dzień i noc po akwarium jak szalony!:) POLECAM bo dodaje uroku! i wygląda fenomenalnie:)

 11. TEN CO MA AKWARIUM 8 LAT:

  JA MAM 12 PISKORKÓW W AKWARIUM 700L MAJĄ PO 9 - 12 CM

 12. jkjjjj:

  świetna rybka a jaka szybka jak kubica

 13. Owadożer:

  Czy pielęgnice takie jak: pielęgniczka żółta, kakadu czy tez Ramizera nie będą robiły krzywdy piskorkom?

 14. max:

  ja mam dwa akw.w jednym mam ciernioczka,grubwarga zielonego,bojownika,razbore klinowa,gurmi mozaikowego,prętnika neonowego,pielęgniczke ramirezę.polecam.

 15. Paula:

  A mojego piskorka pogryzła molinezja i zdechł . Widocznie nie był przez nie tolerowany .

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter