Ctenolucius hujeta

Opis

Posiada ciało przypominające szczupaka – smukłe i torpedowate. Przy nasadzenie ogona zauważalna jest czarna plama. Ciało jest koloru srebrzystego z widocznymi łuskami. Potrafi szybko przyśpieszyć za sprawą przesuniętej ku tyłowi płetwie grzbietowej. Szczęki są przystosowane do połykania ryb niewiele mniejszych od siebie.

Rodzina

Ctenoluciidae.

Pochodzenie

Ameryka środkowa i południowa.

Długość

W akwariach osiąga zazwyczaj około 20 cm, zaś w środowisku naturalnym dorasta do 65 cm.

Odżywianie

Jest to gatunek drapieżny, a więc powinniśmy podawać mu pokarmy zwierzęce. Duże osobniki należy karmić niewielkimi rybami, zaś młodszym możemy podawać larwy komara, szklarkę oraz mrożone i żywe larwy ochotki.

Temperatura

22-26 C

Warunki hodowlane

Akwarium powinno być duże oraz szczelnie przykryte. Ponadto w zbiorniku powinna znaleźć się duża ilość roślin z pozostawioną wolną przestrzenią do pływania. Rośliny powinny być wysokie, ponieważ gatunek ten lubi chować się w gąszczu roślin górnej partii wody. Do prawidłowej hodowli potrzeby jest również wydajny filtr z wkładem biologicznym oraz lekki prąd wody. Woda powinna być czysta o twardości do 18 n oraz pH 6,5-7,4. Za towarzystwo nadają się duże i łagodne ryby o podobnych wymaganiach.

Rozmnażanie

Tarło trwa ok. 2,5 godziny w trakcie którego składne jest ok. 2000 ziaren ikry. Wylęg młodych następuje po 24 godzinach. Po kolejnych 100 godzinach młode zaczynają pływać w poszukiwaniu pokarmu. Karmimy je żywymi larwami solowca.

8 komentarzy

 1. jestem robotem:

  czy te ryby nie atakowały by trzciniaków?

 2. Mudzin z africa:

  Ale 590 litrów na 3 sztuki będzie ok ?

 3. Paweł:

  Potrzebuje akwarium minimum 300l!!!

 4. mam pytanie:

  czy mógłbym mieć ją w akwarium 112l

 5. meIandMyself:

  hujeta :D polak musiał nadać taką nazwe ;) joke ....

 6. Pogromca Shark 'a 02:

  do Shark 02: to nie zlot fanów tylko forum !

 7. Shark 02:

  Do Shark 01 : Jestem twoim fanem ! :)

 8. Shark 01:

  Rybka super miniaturowy szczupaczek :) .

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter