Danio malabarski

Opis

Danio malabarski – Danio aequipinnatus. Gatunek ten posiada na swoim ciele trzy lub cztery niebieskie i podłużne smugi. Pomiędzy tymi smugami posiada faliste i złotawe linie. Samice możemy rozpoznać po tym, iż jest bardziej matowo ubarwiona oraz większych rozmiarów. Samica ponadto posiada niebieski pasek na płetwie ogonowej, który jest zagięty ku górze. Jest uważany za rybę tolerancyjną w stosunku do innych ryb, jednakże nie należy jej hodować z gatunkami, które mogłyby go niepokoić lub onieśmielać. W akwariach europejskich spotykany jest od roku 1909. Należy ją hodować w większym stadzie. Jest rybą którą żyje dosyć długo.

Rodzina

Karpiowate

Pochodzenie

Strumienie i różnego rodzaju sadzawki na zachodnim wybrzeżu Indii oraz Sri Lanki.

Długość

Zazwyczaj do 10 cm.

Odżywianie

Zjada różnorodny pokarm. Szczególnie polecane są mrożone małe wodne bezkręgowce takie jak np.: larwy komarów i ochotek, dafnie. Chętnie zjada również pokarmy płatkowane i zielone. Pamiętajmy aby dieta była możliwie jak najbardziej urozmaicona.

Temperatura

Od 22 do 25 C.

Warunki hodowlane

Wymaga akwarium dużego. Potrzebuje przestrzeni i spokoju. Rośliny umieszczajmy z tyłu i po bokach akwarium. Najlepiej jak jedna lub dwie rośliny szerokolistne dotykają powierzchni dzięki czemu danio będzie mógł się pod nimi schować. Jest rybą skoczną dlatego akwarium powinno być przykryte pokrywą. Żyje w strefach od środkowej do powierzchniowej. Preferuje wodę o pH ok. 6,5 – 7,0; miękką do średnio twardej 6 – 15 n. Należy hodować minimum 4 osobniki.

Rozmnażanie

Do tarła wymaga zbiornika o pojemności od 50 do 200 litrów. Do tarła dobieramy 2 samce na jedną samicę. Ikrę składa na roślinach. Może wyprodukować nawet 300 jaj. Po tarle przenosimy rodziców. Wylęg następuje po około 1,5 doby. Przez pierwszych kilka dni młode karmimy bardzo drobnym żywym lub sztucznym pokarmem. Po około 3 dniach możemy podawać już larwy solowca.

45 komentarzy

 1. Daniel:

  danio mam od kiedy założyłem akwarium mam 7 sztuk dosłownie jedzą mi z ręki

 2. Władek xD :

  Moje danio kocily sie 5 raz mam okolo 300 sztuk narybku

 3. Szymon03:

  tak..to sa spokojne rybki..mozesz je chodowac nawet z brzankami rekiniami sumami gupikami molinezjami ....... mam jednego szmaragdowego z daniami tymi w paski i nic sie nie dzieje..laczy sie do nich.. bardzo spokojny

 4. Szymon03:

  Można ją hodować z mieczykami ??

 5. Pemo:

  U mnie jedna z tańszych ryb akwariowych (+)Jest bardzo długo żyjąca, odporna nawet na szybki upadek temperatury. Nawet bez grzałki, wygląda na zdrową rybę. Duża, ruchliwa - polecam :)

 6. przemasc1:

  mam stado liczące 30 osobników.są to moje ulubione ryby, wszędzie ich pełno i ten nie pohamowany apetyt.polecam wszystkim którym znódziły się płochliwe i mało aktywne neony.dodam że są bardzo odporne na choroby i żyją bardzo długo

 7. skalar123:

  w moim akwarium w ogóle nic nie obgryzają są szybkie, to prawda ale pływają stadnie polecam

 8. Pat:

  Mam jednego nie polecam tym którzy lubią spokojne ryby.

 9. Krzychu:

  co wy tu piszecie?jak to,zżerają inne ryby?przecierz mają małe pyszczki i osiągają max.10 cm

 10. Seba24:

  Bardzo ładne rybki w 60L mam je 2 są spokojne w stosunku do gupików danio pręgowane i danio czerwone. Polecam:)

 11. Pat:

  Polecam mam 2takie rybki hoduję je z 1żałobniczką,2gupikami,1zbrojnikiem niebieskim,1kiryskiem,1kirysnikiem,1bocją czerwono ogonową,2sumami szklistymi.

 12. Akwarysta:

  posiadam tą rybke bardzo spkojna w stosunku do innych ryb poza jednym samce danio pręgowanego zyja razem w grupie: 3 pregowane 2 lamparcie 1 malabarski

 13. Paweł:

  Ja mam bardzo duże gurami dwuplame i ich nie rusza

 14. Andrzej:

  Mój guramin dwuplamisty ją obgryzał.

 15. krysio:

  ja hoduje danio pręgowane i koralowe

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter