Danio malabarski

Opis

Danio malabarski – Danio aequipinnatus. Gatunek ten posiada na swoim ciele trzy lub cztery niebieskie i podłużne smugi. Pomiędzy tymi smugami posiada faliste i złotawe linie. Samice możemy rozpoznać po tym, iż jest bardziej matowo ubarwiona oraz większych rozmiarów. Samica ponadto posiada niebieski pasek na płetwie ogonowej, który jest zagięty ku górze. Jest uważany za rybę tolerancyjną w stosunku do innych ryb, jednakże nie należy jej hodować z gatunkami, które mogłyby go niepokoić lub onieśmielać. W akwariach europejskich spotykany jest od roku 1909. Należy ją hodować w większym stadzie. Jest rybą którą żyje dosyć długo.

Rodzina

Karpiowate

Pochodzenie

Strumienie i różnego rodzaju sadzawki na zachodnim wybrzeżu Indii oraz Sri Lanki.

Długość

Zazwyczaj do 10 cm.

Odżywianie

Zjada różnorodny pokarm. Szczególnie polecane są mrożone małe wodne bezkręgowce takie jak np.: larwy komarów i ochotek, dafnie. Chętnie zjada również pokarmy płatkowane i zielone. Pamiętajmy aby dieta była możliwie jak najbardziej urozmaicona.

Temperatura

Od 22 do 25 C.

Warunki hodowlane

Wymaga akwarium dużego. Potrzebuje przestrzeni i spokoju. Rośliny umieszczajmy z tyłu i po bokach akwarium. Najlepiej jak jedna lub dwie rośliny szerokolistne dotykają powierzchni dzięki czemu danio będzie mógł się pod nimi schować. Jest rybą skoczną dlatego akwarium powinno być przykryte pokrywą. Żyje w strefach od środkowej do powierzchniowej. Preferuje wodę o pH ok. 6,5 – 7,0; miękką do średnio twardej 6 – 15 n. Należy hodować minimum 4 osobniki.

Rozmnażanie

Do tarła wymaga zbiornika o pojemności od 50 do 200 litrów. Do tarła dobieramy 2 samce na jedną samicę. Ikrę składa na roślinach. Może wyprodukować nawet 300 jaj. Po tarle przenosimy rodziców. Wylęg następuje po około 1,5 doby. Przez pierwszych kilka dni młode karmimy bardzo drobnym żywym lub sztucznym pokarmem. Po około 3 dniach możemy podawać już larwy solowca.

45 komentarzy

 1. dario:

  mam 2 malabskie, 2 perłowe,2 lmparcie i nigdy nie zauwazyłem aby któreś z nich atakowały inne rybki!

 2. piter:

  minnie poprostu te 2 różowe na karmę poszły...to ewidentnie twoja wina...przy doborze ryb trzeba mysleć, takie jest moje zdanie...w naturalnym środowisku też by nie miały szans...nie kupuj"narybku" tylko odchowane okazy..

 3. Jacuś:

  Ta rybka jest cool mam 3 takie od kilku lat i jeszcze ani jednej rybki mi nie zjadły :D

 4. mm:

  Rybka bardzo ładna ,zaczepia inne rybki ale ani jednej mi jeszcze nie zjadla ,Ryby bardzo ciekawskie

 5. Danioooooo:

  Doskonała rybka choduje ją od 3 latek jest Perłą w mojim aqwa 300l mam w nim Danio Lamparcie,Danio malabarskie razem rybek jest 25. 13 samic 12 samców Pozdrawiam.

 6. pawel:

  mam 2 takie danio, i jednemu na dole brzucha i na ogonku zrobiło się trochę pomarańczowe. co to jest?

 7. akwa.pl:

  Mam 2 takie rybki tylko różowe czy to ten sam gatunek?

 8. bartek:

  bardzo miła rybka mam 2 danio malabarskie są bardzo spokojne

 9. s:

  Tak jak w opisie, to ryba stadna minimum 4 sztuki, jak kupiłaś dwa to się nie dziw ze były nerwowe, one pewnie czuja się w stadzie i wtedy niczego nie atakują.

 10. Lajt:

  Pisaliscie ze goni inne rybki, u mnie w akwarium plywa sobie w swoim stadku i nie ma nic do innych ryb. Polecam :)

 11. archi2340:

  ja mam już 6 danonków i uważam, że lepszej rybki nie ma do hodowli w naszych wodach akwariowych, danio goni niekiedy rybki ale nie zjada, nie zauważyłem żeby ktorąś atakowały, a razem z nimi pływają mieczyki, skalary, danio pręgowane i glonojady

 12. marcin:

  także nie polecam gania po całym akwarium i goni wszystkie rybki. Pozatym zżarła mi kilka

 13. daniooo:

  ta rybka jest super!!!!!!!!!!

 14. minnie:

  niepolecam kupilam 2 samce wiekszy ganial drugiego i zezarl mi 2 danio rozowe a miala byc to spokojna rybka tania i ladna ale nie do mniejszych jak widac

 15. SlowiK:

  Polecam bardzo ładna ryba hoduje je od kilku lat:P

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter