Danio pręgowany

Opis

Danio pręgowany - Brachydanio rerio. Jest rybą od dawna znaną akwarystom, została sprowadzona ze wschodnich Indii w 1905 roku prawdopodobnie do Niemiec. Każdy kto po raz pierwszy zobaczy ten gatunek zauważy niezwykłą ruchliwość, a także intensywne niebieskie i złote pasy. Samce są smukłe, ze złotym odcieniem, natomiast srebrzyste samice mają pełniejszy brzuch. Płetwy bezbarwne; ogonowa i odbytowa z błękitnymi podłużnymi pasami. W sprzedaży są odmiany komercyjnie wyhodowane, na przykład weloniastą o barwach formy dzikiej, złotą i weloniastą złotą. Zamieszkuje głównie strefę środkową do powierzchniowej w akwarium. Gatunek raczej odpowiedni dla początkujących akwarystów. Jest to piękna, krępa, pełna temperamentu, a przy tym spokojnie usposobiona ryba ławicowa. Uważany jeszcze niedawno danio lamparci za odrębną odmianę, obecnie okazał się modyfikacją genetyczną Danio pręgowanego.

Rodzina

Karpiowate.

Pochodzenie

Wschodnie Indie.

Długość

ok. 5-6 centymetrów.

Odżywianie

Jada większość pokarmów. Szczególnie chętnie zjada rozwielitki, wazonkowce, oczliki larwy komarów. Zjada również pokarmy zielone i glony.

Temperatura

18-25°C, nieco wyższa w okresie tarła.

Warunki hodowlane

Jest gatunkiem ławicowym o aktywnym trybie życia, który wymaga wolnej przestrzeni oraz gęstej roślinności. Musi mieć świeżą wodę, lekko kwaśną do obojętnej oraz bardzo miękką do średnio twardej. Dobrze ,,dogaduje się” z innymi gatunkami o podobnym usposobieniu.

Rozmnażanie

Lepiej przygotowują się do tarła w parach niż w większej grupie. Akwarium tarłowe powinno mieć pojemność 10-50 litrów. Na jego dnie powinna się znaleźć siatka ochronna oraz kłębek mchu jawajskiego. Można je wypełnić przegotowaną wodą o temperaturze ok. 24 C, pH 7,0, twardości do 10 dGH . Przed tarłem samice oddziela się od samców na 7-14 dni. Ryby umieszcza się w akwarium tak, aby na jedną samice przypadały dwa samce. Ryby umieszcza się w akwarium tarłowym wieczorem, przed zgaszeniem światła. Tarło odbywa się w godzinach rannych następnego dnia i zwykle jest burzliwe. Ryby gonią się i wirują parami, dzięki czemu ikra jest rozrzucana. W trakcie jednej gonitwy samica wyrzuca tylko kilka jaj ikry. Z tego powodu jest ona powtarzana co minutę lub kilka. Odwrócić uwagę dorosłych od ikry możemy poprzez dokarmianie. W jednym tarle samica może złożyć ponad 400 jajeczek. Po rozrzuceniu ikry należy odłowić dorosłe osobniki, wyjąć siatkę ochronną i wymienia 50% wody na świeżą o tym samym składzie chemicznym i tej samej temperaturze. Młode wykluwają się po około dwóch dniach i są zdolne do samodzielnego pływania po upływie siedmiu dni. Należy zapewnić im jak najdrobniejszy pokarm. Po tygodniu można młodym już podawać larwy solowca. Wychów nie stwarza większych problemów.

292 komentarzy

 1. Danio1507:

  Do smok:Napisałeś, że masz brzanki... Ale jest wiele brzanek , jeśli masz brzanki sumatrzańskie to je podejrzewam o obgryzanie płetw twojego dania. Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli.

 2. kangur:

  Danio1507: to, ze jedna rybka zdechnie zaraz po zakupie nie musi oznaczac, ze masz zle parametry wody. Lapanie rybek w sklepie przez sprzedawce do dla nich duzy stres, poza tym czasem rybka moze byc poraniona przez siatke. Niestety to normalka :)

 3. xzo:

  czy te ryby mogą być z paletkami

 4. wikix:

  czy danio może być trzymany z gupikami.a jeśli nie to jakie ryby do gupików?

 5. Rybka:

  Ja tam mam z danio nie miłe wspomnienia. Zagryzły mi ostatnią małą molinezje dalmatyńczyka. Szybko zdychają i lubią się wpychać w różne dziury (np. między filtr i szybę). Niby dla początkujących,a ja i wszyscy którzy je mieli nie mają do nich szczęścia.

 6. kora:

  mam 3 danio w tym 1 samiec i 4brzanki s. i nic sie nie dzieję :)

 7. bebepandziobak:

  do smoka. brzanka obgryzła na bank. one tak mają

 8. POCZĄTKUJĄCY AKWARYSTA:

  MAM PARKĘ DANIO RÓŻOWE KTÓRE:1 Z RYB MA JEDNO A DRUGIEGO NIE MA-SAMICA,A SAMIEC NIE MA W OGÓLE OCZU,DOPIERO PO ZAKUPIENIU RYB RÓŻNICĘ ZAUWAŻYŁEM W AUCIE. PROSZĘ O POMOC:( Z góry dziękuję.

 9. smok:

  mój danio weloniasty ma obgryziony ogon co monygło go poobgryzgać? mam 1 gurami, ostronos,neony brzanki i pare innych ryb prosze o szybką odpowiedż

 10. Danio1507:

  Do Mike: choć nie jestem doświadczony pozwolę sobie odpowiedzieć na twoje pytanie. Jeśli nie wpuściłaś ryb niedawno do akwarium i rzeczywiście jedna zdechła, to obawiam się, że coś złego dzieje się z nimi. Sprawdź parametry. Pamiętaj danio pręgowane preferuje pH wody {odczyn} 6,5-8,gH{twardość} 5-25. Może zła temperatura, powinna być 18-27 stopni Celsjusza. Jeśli parametry i temperatura wody są dobre to wlej środek antybakteryjny do akwarium, po kilku dniach wymień wodę i wyczyść akwarium jeśli i to nic nie daje to powtarzaj czynności. Może też masz w akwarium za dużo glonów, jeśli tak to je usuń. Możliwe, że woda była za długo filtrowana filtrem węglowym, może też być tak, że boją się innej ryby. Jeśli nic z tych rzeczy to akwarium jest dla nich po prostu za małe. Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli.

 11. Danio1507:

  Do Kola : Podejrzewam, że poznają otoczenie i akceptują akwarium. Powinny za nie długo przestać, jeśli nie przestaną, to widocznie akwarium jest dla nich za małe, lub parametry wody są złe, bo danio są normalnie ruchliwe i zwinne. Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli.

 12. Danio1507:

  Do Joanna: Jeśli wszystkie warunki i potrzeby tych ryb są spełnione to nie widzę przeszkód, by trzymać je razem. Danio i neony inessa, żyją u mnie w zgodzie. Danio żyją przy powierzchni, a neony po środku, więc nie ma przeszkód. Gupików zaś z neonami i danio jeszcze nie hodowałem w jednym zbiorniku, ale wszystko to przecież ryby z natury łagodne, więc nie powinno dziać się z nimi z tego powodu nic złego. Chciałem ci natomiast zwrócić uwagę, że to wszystko ryby żyjące w grupie, nie w parach, więc 5-8 osobników z danego gatunku to podstawa. Ale nie możesz też przerybić akwarium. Jaką pojemność ma twoje akwarium? Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli.

 13. Danio1507:

  Do błagający o pomoc: Przyczyn może być mnóstwo: zatrucie, starość, złe parametry wody, osowienie, choroba. Podaj proszę więcej szczegółów.

 14. JC:

  Jaka jest cena mandi małych? Mieszkam w Nowym Targu mam siedem zoologicznych w mieście i nikt ich nie ma i nie wie co to za ryby a dwoje sprzedawców mam bardzo dobrych i znanych w całym Nowym Targu.

 15. błagający o pomoc:

  mój danio różowy lekko podpłynie i staje w bezruchu (często opada na dno) jest chyba chory proszę o pomoc jeśli ktoś wie co to jest albo podejrzewa niech napisze ponieważ chodzi tu o rybie życie

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter