Danio pręgowany

Opis

Danio pręgowany - Brachydanio rerio. Jest rybą od dawna znaną akwarystom, została sprowadzona ze wschodnich Indii w 1905 roku prawdopodobnie do Niemiec. Każdy kto po raz pierwszy zobaczy ten gatunek zauważy niezwykłą ruchliwość, a także intensywne niebieskie i złote pasy. Samce są smukłe, ze złotym odcieniem, natomiast srebrzyste samice mają pełniejszy brzuch. Płetwy bezbarwne; ogonowa i odbytowa z błękitnymi podłużnymi pasami. W sprzedaży są odmiany komercyjnie wyhodowane, na przykład weloniastą o barwach formy dzikiej, złotą i weloniastą złotą. Zamieszkuje głównie strefę środkową do powierzchniowej w akwarium. Gatunek raczej odpowiedni dla początkujących akwarystów. Jest to piękna, krępa, pełna temperamentu, a przy tym spokojnie usposobiona ryba ławicowa. Uważany jeszcze niedawno danio lamparci za odrębną odmianę, obecnie okazał się modyfikacją genetyczną Danio pręgowanego.

Rodzina

Karpiowate.

Pochodzenie

Wschodnie Indie.

Długość

ok. 5-6 centymetrów.

Odżywianie

Jada większość pokarmów. Szczególnie chętnie zjada rozwielitki, wazonkowce, oczliki larwy komarów. Zjada również pokarmy zielone i glony.

Temperatura

18-25°C, nieco wyższa w okresie tarła.

Warunki hodowlane

Jest gatunkiem ławicowym o aktywnym trybie życia, który wymaga wolnej przestrzeni oraz gęstej roślinności. Musi mieć świeżą wodę, lekko kwaśną do obojętnej oraz bardzo miękką do średnio twardej. Dobrze ,,dogaduje się” z innymi gatunkami o podobnym usposobieniu.

Rozmnażanie

Lepiej przygotowują się do tarła w parach niż w większej grupie. Akwarium tarłowe powinno mieć pojemność 10-50 litrów. Na jego dnie powinna się znaleźć siatka ochronna oraz kłębek mchu jawajskiego. Można je wypełnić przegotowaną wodą o temperaturze ok. 24 C, pH 7,0, twardości do 10 dGH . Przed tarłem samice oddziela się od samców na 7-14 dni. Ryby umieszcza się w akwarium tak, aby na jedną samice przypadały dwa samce. Ryby umieszcza się w akwarium tarłowym wieczorem, przed zgaszeniem światła. Tarło odbywa się w godzinach rannych następnego dnia i zwykle jest burzliwe. Ryby gonią się i wirują parami, dzięki czemu ikra jest rozrzucana. W trakcie jednej gonitwy samica wyrzuca tylko kilka jaj ikry. Z tego powodu jest ona powtarzana co minutę lub kilka. Odwrócić uwagę dorosłych od ikry możemy poprzez dokarmianie. W jednym tarle samica może złożyć ponad 400 jajeczek. Po rozrzuceniu ikry należy odłowić dorosłe osobniki, wyjąć siatkę ochronną i wymienia 50% wody na świeżą o tym samym składzie chemicznym i tej samej temperaturze. Młode wykluwają się po około dwóch dniach i są zdolne do samodzielnego pływania po upływie siedmiu dni. Należy zapewnić im jak najdrobniejszy pokarm. Po tygodniu można młodym już podawać larwy solowca. Wychów nie stwarza większych problemów.

292 komentarzy

  1. Mati:

    do riha mogła byś kupić jeszcze przynajmniej ze 2-3 danio

  2. Kasiek^^:

    A czy w 15 l może dojść do tarła ? Nie kula ;P Potem przełoże ale tak po tyg. Bo tamto jest oświetlone bo są rośliny w 60l (ale będą same bez innych) A potem 200l

  3. Mati:

    Jak by ktoś miał jakieś pytania dotyczące danio to chętnie udzielę porad. Jestem doświadczonym hodowcą rybek.

  4. riha:

    mam dwa danio wraz z sześcioma neonami plus dwa glonojady czy nie za mała gromadka tych danio choć bardzo wariują!

  5. J i A:

    Z naszych obserwacji wynika że danio samica i gupik samiec mogą się sobą zauroczyć i z uporem starać sie rozmnożyć :)

  6. etunia:

    tak znosi ikrę

  7. samłel:

    mam pytanie czy danio pręgowane znosi ikre

  8. Bies:

    Z waszych odpowiedzi pseudo-specjalisci wynika ze do akwarium 30 a nawet 40 litrowego nie nalezy wpuszczac zadnych ryb poza bojownikiem i kilkoma gupikami?! Wystarczy troche zdrowego rozsadku- wiadomo ze to stadne ryby, potrzebuja przestrzeni itp ale nie mozna dac sie zwariowac- 2 danio tez nie musza odrazu chocby z bojownikiem na 30 litrach zyc w mekach- wystarczy sie im wczesniej przyjrzec, zaplanowac...te wszystkie rady sa nic nie warte tak naprawde. Nalezy samemu poczytac i nie przesadzac, obserwowac i zaplanowac awarium chocby 25 litrowe a wtedy powinno byc dobrze. Na 200 litrach ryby tez moga sie zjadac, obzerac itp -nie ma reguly! Krytykanci i pseudo/znawcy- myslcie to nie boli...

  9. danio-fanka:

    Mam ich kilka i są cudowne.Żywe i wesołe rybki. A jak się gonią to nic,po prostu się bawią.

  10. max:

    samca od samicy można odrużnić w ten sposub ,że samiczka ma więkkszy brzuch od samca

  11. myslacy:

    Ludzie czytajcie artykuł, tam wszystko jest, a nie pytajcie sie jak rozruznic samca od samicy

  12. Długi:

    Do MaveRick nawet nie wiesz jakiego ma glonojada a ty mu karzesz się pozbyć

  13. kisiel:

    @ mariusz c samice mają jakby wiekszy brzuch kiedyś myślałem, że do zależy od płetw, ale jednak to nie to :D 1 zdjęcie to samiec 2 zdjęcie to samica :D

  14. mariusz c:

    po czym się rozpoznaje samca od samicy

  15. emkate:

    witam. mam problem. od maja mam w swoim akwarium danio pregowane czerwone.Na poczatku kupilem 7 po czym po 2tygodniach 3 zdechly wiec dokupilem 3 i niestety 2 zdechły .Powiedzice mi jaka moze byc przyczyna??

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter