Danio pręgowany

Opis

Danio pręgowany - Brachydanio rerio. Jest rybą od dawna znaną akwarystom, została sprowadzona ze wschodnich Indii w 1905 roku prawdopodobnie do Niemiec. Każdy kto po raz pierwszy zobaczy ten gatunek zauważy niezwykłą ruchliwość, a także intensywne niebieskie i złote pasy. Samce są smukłe, ze złotym odcieniem, natomiast srebrzyste samice mają pełniejszy brzuch. Płetwy bezbarwne; ogonowa i odbytowa z błękitnymi podłużnymi pasami. W sprzedaży są odmiany komercyjnie wyhodowane, na przykład weloniastą o barwach formy dzikiej, złotą i weloniastą złotą. Zamieszkuje głównie strefę środkową do powierzchniowej w akwarium. Gatunek raczej odpowiedni dla początkujących akwarystów. Jest to piękna, krępa, pełna temperamentu, a przy tym spokojnie usposobiona ryba ławicowa. Uważany jeszcze niedawno danio lamparci za odrębną odmianę, obecnie okazał się modyfikacją genetyczną Danio pręgowanego.

Rodzina

Karpiowate.

Pochodzenie

Wschodnie Indie.

Długość

ok. 5-6 centymetrów.

Odżywianie

Jada większość pokarmów. Szczególnie chętnie zjada rozwielitki, wazonkowce, oczliki larwy komarów. Zjada również pokarmy zielone i glony.

Temperatura

18-25°C, nieco wyższa w okresie tarła.

Warunki hodowlane

Jest gatunkiem ławicowym o aktywnym trybie życia, który wymaga wolnej przestrzeni oraz gęstej roślinności. Musi mieć świeżą wodę, lekko kwaśną do obojętnej oraz bardzo miękką do średnio twardej. Dobrze ,,dogaduje się” z innymi gatunkami o podobnym usposobieniu.

Rozmnażanie

Lepiej przygotowują się do tarła w parach niż w większej grupie. Akwarium tarłowe powinno mieć pojemność 10-50 litrów. Na jego dnie powinna się znaleźć siatka ochronna oraz kłębek mchu jawajskiego. Można je wypełnić przegotowaną wodą o temperaturze ok. 24 C, pH 7,0, twardości do 10 dGH . Przed tarłem samice oddziela się od samców na 7-14 dni. Ryby umieszcza się w akwarium tak, aby na jedną samice przypadały dwa samce. Ryby umieszcza się w akwarium tarłowym wieczorem, przed zgaszeniem światła. Tarło odbywa się w godzinach rannych następnego dnia i zwykle jest burzliwe. Ryby gonią się i wirują parami, dzięki czemu ikra jest rozrzucana. W trakcie jednej gonitwy samica wyrzuca tylko kilka jaj ikry. Z tego powodu jest ona powtarzana co minutę lub kilka. Odwrócić uwagę dorosłych od ikry możemy poprzez dokarmianie. W jednym tarle samica może złożyć ponad 400 jajeczek. Po rozrzuceniu ikry należy odłowić dorosłe osobniki, wyjąć siatkę ochronną i wymienia 50% wody na świeżą o tym samym składzie chemicznym i tej samej temperaturze. Młode wykluwają się po około dwóch dniach i są zdolne do samodzielnego pływania po upływie siedmiu dni. Należy zapewnić im jak najdrobniejszy pokarm. Po tygodniu można młodym już podawać larwy solowca. Wychów nie stwarza większych problemów.

292 komentarzy

  1. piotr:

    mam pytanie,czy przy podmianie wody nie naruszy sie ikry

  2. Myszka1810:

    Mam pytanie. Z 10 danio została mi niestety tylko jedna, samica. Mam ją już długo i od bardzo dawna jest super gruba. Czy muszę oddać ją do samców bo to ikra i ona sama nie może jej złożyć?

  3. Nnn:

    Miałam 4 danio jednego dużego welonka i trzy duże skalary i gdzieś mi zniknęły dwie samiczki gupika możliwe że zostały zjedzone?

  4. Nnn:

    Miałam 4 danio jednego dużego welonka i trzy duże skalary i gdzieś mi zniknęły dwie samiczki gupika możliwe że zostały zjedzone?

  5. Nina:

    Krzysiek - wikipedia nas też nie gryzie ;-P W sumie ciekawe czemu nie ma jeszcze niebieskich skoro to białko można w sumie dowolnie modyfikować... Swoją drogą to wie ktoś gdzie i po ile można dostać te żółte Glo-Fiszki? Najlepiej weloniaste?

  6. Krzysiek:

    Czy wiedzieliscie,ze...GloFish jest znakiem towarowym genetycznie zmodyfikowanych ryb gatunku danio pręgowany (Danio rerio), które wykazują właściwości fluorescencyjne. Występują w trzech kolorach: zielonym (zielone białko fluoryzujące), czerwonym i pomarańczowym. Są pierwszym genetycznie modyfikowanym zwierzęciem, które zostało udostępnione jako zwierzę domowe.

  7. Rafskix:

    Depresja kiryska-absolutnie źle radzisz.Glonojada musi natychmiast oddać,bo w takim akwarium on nigdy nie urośnie, tylko skarłowacieje i zdechnie. Julia-niestety masz za małe akwarium na te rybki które posiadasz.Zostaw sobie gupiki(dorosłe) a reszte oddaj,ewentualnie zrób tak jak radzi Mała.

  8. Depresja kiryska:

    Do Juli: Zbrojniki rzeczywiście rosną duże i takie małe akwarium będzie dla dorosłego osobnika za małe, jednak moim skromnym zdaniem możesz zatrzymać glonojada, dopóki nie podrośnie. Niektóre ryby przestają rosnąć z byt małych akwariach, ale nie wiem, jak to jest z glonojadami. Co do kirysków, to też mam dwa i nie wyglądają na zestresowane z powodu braku większej ilości współtowarzyszy. Możesz dokupić jeszcze 3 - 4 neonki i 3 - 4 danio. Jeżeli bedziesz podmieniać wodę raz w tygodniu i nie będziesz przekarmiać, to nic się nie powinno stać.

  9. Mała:

    Do Jula, święta Makrelo!:P W 30l ryby i to jeszcze jakie;(( zasmucę Cię, nie możesz nic dodać, ba nawet musisz oddać! Kiryski są stadne minimum 5,6 sztuk! A na ten litraż to stanowczo za mało! Glonojad, za pewne zbrojnik niebieski, zdajesz sobie sprawę do jakich on rośnie rozmiarów?? Nie będzie się mógł obrucic nawet, przykro mi bardzo ale jak utrzymasz taka obsadę i jeszcze coś dołożysz to po jakimś czasie rybki zaczną padac jak kaczki... Najlepszym wyjściem bedzie jak oddasz wszystkie i włożysz tam JEDNEGO samca bojownika. przynajmniej będziesz miec czyste sumienie i na pewno będzie to lepiej wyglądać niż obecnie:/

  10. Jula:

    mam akwarium 30l, a w nim 3 dorosłe gupiki, 46 malutkich, które oddaje za kilka dni, 2 kiryski i glonojada. Chciałabym dokupić jakieś rybki. Czy danio lub neonki będą odpowiednie? Proszę o szybką odpowiedź...

  11. Akwa:

    Czy jest mozliwe ze moje 4 danio zaatakowały moją 3-4 cm. Molinezje złotą??

  12. informacja :D:

    do Pomoc! może być lecz wywal pielęgnice i brzanki. Pielęgnica zje rybki małe a brzanki poobgryzają ogony bojowniką :P

  13. Mała:

    do Bucek: po 1. nie nazywaj 3l słoika akwarium. po 2. to tak jakbyś zapytał czy między ludźmi dojdzie do zapłodnienia w pokoju 2m na 2m, ale widocznie jesteśmy bardziej zacofani od ryb;) teoretycznie więc wszystko jest możliwe, ale jeżeli zadajesz takie pytania to najwidoczniej jesteś początkujący i nie posiadasz ani wiedzy ani odpowiedniego sprzętu, więc nie bierz się narazie za rozmnażanie ryb. Gdzie później będziesz trzymać narybek? W tych 3l? Zastanów się

  14. Mała:

    Polecana początkującym akwarystom? ABSOLUTNIE się nie zgadzam!! Wymagają długiego, przestronnego zbiornika, ze względu na to że są gatunkiem stadnym musi być ich przynajmniej około 10. I są to jedne z bardziej (jak nie najbardziej) żywych ryb słodkowodnych z tych bardziej znanych gatunków. Są szybkopływające i wszędzie ich pełno, wątpię aby początkującemu akwaryście przyniosło radość patrzenie jak w mniejszym, bo nie oszukujmy się większość z nas zaczynała w zbiornikach poniżej 60l, kilka rybek pływa strasznie szybko w każdą stronę. Dodatkowo w takich warunkach absolutnie nie nadają się do trzymania z innymi gatunkami, szczególnie weloniastymi gupikami, a zazwyczaj taki zestaw właśnie jest polecany na początek. Ogony gupików do wymiany przy takiej mieszance;) Pamiętam, że najbardziej bojową rybą jaką miałam to była właśnie samica danio... Ganiała wszystkie ryby jak leci. Nigdy więcej danio;) Wyglądają naprawdę pięknie ale stanowczo nie podoba mi się ich narwane usposobienie.

  15. BUAHAHA:

    1cm ryby na 1litr wody to oczywiste

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter