Danio tęczowy

Opis

Danio tęczowy - Brachydanio albolineatus. Ten piękny gatunek ryb można podziwiać w pełnej krasie tylko w odpowiednio utrzymanych akwariach. W pełni barw gatunek ten iryzuje błękitem, fioletem, natomiast pas na jego boku jest różowoczerwony. Ubarwienie jest uzależnione od padania światła i ogólnego nastroju w akwarium. Samice posiadają ciało bardziej rozbudowane w dół niż samce. By móc podziwiać piękne barwy samców należy zapewnić im miękką i kwaśną wodę, dobrze obsadzony roślinami zbiornik, który zarazem zapewnia im dużo miejsca do pływania.
Szczegół, na który należy zwrócić uwagę jest sposób odławiania danio, ze względu na jego zwinność. Nie należy ganiać z siatka po akwarium, tylko przygotować dwie siatki, zgasić światło w pomieszczeniu i akwarium i uzbroić się w cierpliwość. Niepotrzebne wywoływanie stresu u rybki może okazać się szkodliwe dla jej zdrowia.

Rodzina

Karpiowate.

Pochodzenie

Birma, Półwysep Malajski, Sumatra, Tajlandia.

Długość

6 centymetrów.

Odżywianie

Zjada większość pokarmów. Dosyć łapczywie zjada pokarmy żywe, płatkowane oraz mrożone.

Temperatura

20-25°C, trochę wyższa w akwariach tarliskowych.

Warunki hodowlane

Jest gatunkiem skocznym, dlatego też należy pamiętać o szczelnej pokrywie akwarium. Danio lubi długie przestrzenne akwaria. Nie należy również zapominać, że jest to rybka lubiąca towarzystwo ze względu na jej ławicowe upodobania. Jednakże niektóre kąsaczowate nie nadają się za ich współmieszkańców. Pamiętajmy o regularnej wymianie wody. W wodzie o słabej jakości danio stają się wolne, zaczynają się chować oraz niekiedy odmawiają spożywania pokarmu. Dobrze jeśli akwarium zaopatrzone jest w dużą ilość kryjówek, głównie przy powierzchni wody.

Rozmnażanie

Zadowalające wyniki osiąga się po wprowadzeniu po jednej samicy do akwarium dwóch samców. Tarło przebiega bardzo burzliwie, a samica składa do 100 jaj ikry. Do tarła dobieramy dwa samce i jedną samice. Rozsiewają ikrę wśród drobnolistnych roślin. Po złożeniu ikry należy ją jak najszybciej odłowić ze względu na żarłoczne zamiłowania tarlaków. Młode rybki wykluwają się po około dwóch dniach. Narybek karmimy najdrobniejszym ,,pyłem” takim jak np.: wrotki i pierwotniaki. Z upływem czasu zwiększamy rozmiar podawanego pokarmu. Młode mogą również być karmione startym pokarmem suchym.

22 komentarzy

  1. Łukasz:

    a czy samiec musi zapłodnić ikrę po złożeniu jaj samicy

  2. gość:

    u mnie są po 2,50 a może 3,50 ale sądze że około 3złote ale malabarskie i pręgowane dorosłe kosztują u nas 2zł ŁOWICZ/AK

  3. michał:

    u mnie w sklepie są po 1.50 1 sztuka około 4 cm

  4. Splowa:

    nie są drogie kosztują około 4 zł

  5. max:

    ile kosztuje?

  6. aga:

    Samce są smukłe a samica ma taki troche zaokrąglony brzuszek

  7. ..:

    Jak rozpoznaje się ich płeć?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter