Dianema długowąsa

Opis

Dianema długowąsa – Dianema longibarbis. Ryba ta różni się budową od innych kirysków. Jest ubarwiona na brązowawo oraz posiada lekko zabarwione płetwy. Jej ciało jest wydłużone i torpedowate, a wąsy czuciowe skierowane do przodu. Podobnie jak u kirysków płetwa ogonowa jest lekko wcięta. W środowisku naturalnym najwięcej czasu lubi spędzać w miejscach osłoniętych roślinami nadbrzeżnymi. Jest uznawana za gatunek spokojny, towarzyski, oraz wdzięczny w hodowli. Podobnie jak inne kiryski przesiewa podłoże w poszukiwaniu pokarmu. Jest aktywna głównie o poranku oraz wieczorem. Czasami możemy ją zobaczyć jak unosi się nieruchomo w środkowych warstwach wody. Jest rybą ławicową, która dobrze czuje się wśród innych spokojnych ryb. Samice są bardziej smukłe i posiadają nieznacznie wydłużony pierwszy promień płetw piersiowych. W warunkach naturalnych często współżyje z D. urostriata, która posiada charakterystyczną prążkowaną płetwę. Podczas zakupu musimy zwrócić szczególną uwagę na to, czy są aktywne oraz czy płetwa ogonowa nie jest stulona. Należy zwrócić na to uwagę, ponieważ pierwszymi symptomami pogarszającego się stanu zdrowia jest właśnie stulona płetwa ogonowa oraz degeneracja wąsów.

Rodzina

Kirysowate (Callichthyidae)

Pochodzenie

Jest szeroko rozpowszechniona w dorzeczu Amazonki. Została odkryta w 1871 roku na terenie Peru w pobliżu Manaos.

Długość

ok. 9 cm.

Odżywianie

Z chęcią żywi się pokarmem żywym lub mrożonym. Chętnie spożywa larwy ochotek, larwy komara, rureczniki oraz grubszą rozwielitkę. Zjada również pokarm płatkowany oraz w tabletkach. Lepiej podawać pokarm w mniejszych dawkach niż jednorazowo w większych.

Temperatura

22-26 C.

Warunki hodowlane

Bardzo dobrze nadaje się do większego akwarium wielogatunkowego, zamieszkanego przez spokojne ryby średniej wielkości. Podłoże powinien stanowić dobrze wypłukany żwir lub piasek. Woda powinna być miękka do średnio twardej o pH 6,0-7,5. Raz w tygodniu należy dokonywać niewielkiej podmiany wody. Chętnie przebywa w lekkim prądzie. Akwarium powinno być obsadzone roślinami w wolna przestrzenią do pływania.

Rozmnażanie

Samce budują gniazda z piany pod liśćmi. Po pewnym czasie samica odpływa do pienistej konstrukcji i odwrócona brzuchem do góry składa w niej około 300 żółtawych jaj o średnicy 1,5 mm. Młode wylęgają się zwykle po około 5 dobach. Po dobie młode nie mają już pęcherzyka żółciowego i zaczynają szukać pokarmu. Młode w tym okresie najlepiej jest karmić larwami solowca. Wodę należy filtrować przez węgiel aktywowany z uwagi na dużą wrażliwość młodych na rozpuszczone w wodzie substancje białkowe.

4 komentarzy

  1. 3l0Z10mk1:

    najlepiej jakieś wodorostowate, żeby duzo zajmowały miejsca. ja tak zrobilem i mi sie udało rozmnożyć Dianeme i węgoże (niewiem ja sie nazywajom) pozdro.;] i powodzenia

  2. adam:

    jakie rosliny potrzeba tym ryba do rozmnazania ?

  3. adam:

    co mam zrobic jak nie mam roslin

  4. Drabin:

    Miałem kiedyś ten gatunek. Jedna przeżyła 6 lat. Niestety jej kres kiedyś musiał nadejść.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter