Duch amazoński (brazylijski)

Opis

Duch amazoński (brazylijski) - Apteronotus albifrons. Jest koloru czarnego, tylko w tylniej części trzonu ogona oraz na głowie posiada kremowobiałe przejaśnienia. Tuż za głową znajduje się otwór odbytowy, natomiast za nim zaczyna się bardzo długa, prawie ciągle falująca płetwa odbytowa. Można śmiało powiedzieć, że jest zbudowana w dosyć dziwaczny sposób. Płetwy piersiowe oraz płetwa ogonowa stanowią główną siłę napędową tej ryby. Posiada niezwykłą umiejętność pływania we wszystkich kierunkach. Pływa jakby była pod wpływem alkoholu. Dzieje się tak za sprawą specyficznego sposobu orientowania się w terenie. Jest to tak zwana elektrolokacja. Dzięki temu duch amazoński potrafi pływać wśród bardzo gęsto rosnących roślin. Gatunek ten posiada bardzo ciekawą umiejętność emitowania do otocznia słabego pola elektrycznego, a także rejestrowanie zakłóceń tego pola.

Długość

W naturze do 47 cm.

Odżywianie

Ogólnie nie sprawia większych problemów. Zajda pokarmy takie jak: larwy wodzeni, larwy ochotek, doniczkowce, rureczniki oraz dżdżownice.

Temperatura

Od 24 do 28 C.

Warunki hodowlane

Wymaga akwarium dużego (minimum 250 litrów) oraz gęsto porośniętego roślinnością. Akwarium powinno być zaopatrzone w kryjówkę. Może ona być zbudowana z szyby, przez co ryba będzie widoczna. Jego zmysł elektrolokacyjny będzie go informował, że jest w małej zamkniętej przestrzeni, dzięki czemu będzie czuł się bezpieczny. Ze względu na posiadaną umiejętność elektolokacji możemy w zbiorniku hodować tylko jednego osobnika, ponieważ większa ilość spowodowałaby nakładanie pól elektrycznych, co skutkowałoby zdezorientowaniem wszystkich ryb. Więcej niż jednego osobnika można hodować w ogromnych zbiornikach. Oczywiście mogą być hodowane z rybami nie posiadającymi zdolności elektrolokacji. Nadaje się do zbiorników towarzyskich. Za współtowarzyszy nie może mieć ryb zbyt małych, ponieważ mogą być potraktowane jako pokarm. Odczyn i twardość wody nie są zbyt istotne.

Rozmnażanie

Ryby dostępne w handlu pochodzą ze stymulowanych rozmnożeń w niewoli. W okresie tarła samica wyłącza pole elektryczne. Ikrę składa przez kilka dni. Dorosłe nie interesują się zapłodnionymi jajami. Po około 8 dniu od wylęgu u młodych zaczyna działać narząd elektrolokacyjny.

298 komentarzy

  1. Jankas:

    Teraz mam dwa i cieszę się.

  2. sklepy zoologiczne xD:

    Piszecie ze u was kosztje a to 10zl, 18zl lub 20zl itp a u mnie z zoologu jedyne 60 zl xD nie ma to jak tanie ryby:P

  3. Bogumił:

    Od trzech dni posiadam Ducha Amazonki nie widziałem by jadł schował sie do swojej skrytki i macha tylko pletwami super ryba ale koledzy duch do minimum 300 uważam kupujac ryby zawsze zdajcie sobie sprawe albo zobaczcie jak duze beda rosły niech maja gdzie sie zawrócić w akwarium a nie pływac w przód i tył.

  4. kangur:

    Jankas: Ludzie rozmnazaja duszki wakwariach. Jak chcesz zobaczyc zdjecia maluchow to wejdz na australijska strone aqualandpetsplus.com. Duch po angielsku nazywa sie Black Ghost Knife Fish. Pozdrawiam

  5. Jankas:

    polecam tom rybę w Pile w zoologicznym po 18 zł.

  6. Jankas:

    Czy komuś się rozmnożyły duszki?

  7. Jankas:

    Mam Ducha Amazońskiego 1 dzień.Jest bardzo aktywny w nocy ,a w dzień nie za bardzo.Moje akwarium ma 200l pojemności są w nim:5 bocji wspaniałych,2 glonojady,2 gurami dwuplamisty,1 mieczyk,1 bocja siatkowana,1 duch brazylijski i itp.wszystkie żyją w zgodzie.

  8. madzialena:

    czy ktoremus z was duszki popodgryzaly rosliny bo moje a mam ich 2 tak skosily liscie ze tylko nitki plywaja czy wiecie dlaczego tak sie dzieje?czy ktos z was mial taki przypadek?

  9. zbyszek:

    duszek to fajna sprawa fajnie żeruje w moim 550l w nocy ma 20 cm

  10. Rybalt:

    Moj duch stal sie wybredny i teraz zjada tylko mrozony lub zywy pokarm oraz tonace granulki dla bocji. Uwielbia tez gotowane zoltko. Wycwanil sie i potrafi zawalczyc o zarcie z bezczelnymi zarlokami, ktore kiedys podbieraly mu zarcie sprzed nosa. Tylko kiryski sie nie przejmuja jego groznymi pozami i ruchami i na bezczela biora co jego. Moj duch troche wreszcie podrosl ale nie tak szybko jak duchy u moich kumpli. Pozdro!!!

  11. kangur:

    Abrams: 50 litrow to bedzie za malo na ducha. Jak ci urosnie to nawet odpowiednio duza kryjowka dla niego ci sie w akwa nie zmiesci

  12. DużeJestPiękne:

    A ja ma 2 duszki w 700 L akwarium do tego dochodzi: 2 glonojady, 4 sumy, 6 skalarów, i kilka mieczyków oraz 2 raki :) i wszystko żyje w zgodzie i przyjaźni :D

  13. abrams:

    ja mam duszka w 50 litrach. jak go kupiłem miał 4cm a teraz ma 20cm! jest bardzo ruchliwy i nie wiem czemu piszecie że jest agresywną rybcią bo u mnie pływa z narybkiem molinezji i się nic nie dzieje. podaję mu JBL Novo Rift, Sera Granured czasami Sera Vipachips

  14. patkagaw:

    bilard Napisał ze : Ja mam 3 duchy w 14 litrach i nie narzekaja. troche moze i jest im ciasno ale mysle ze sie dobrze czuja 14L czy 140L bo to różnica jeśli chodzi o 14L to powodzenia w dalszej akwarystyce te ryby potrzebują min. 200l/240l. Zastanawiałam się żeby kupić sobie takiego ducha amazońskiego ale mam za małe akwarium na nie ( mam 300L )

  15. Rybalt:

    Wpadlem na pomysl jak karmic mojego ducha: strzylawka z doczepiona rurka zasysam troche jedzenia, np mrozonej ochotki, i wstrzykuje mu je do jego kryjowki. Przynajmniej zdazy cos zlapac zanim inne glodomory mu wszystko zezra,

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter