Gambuzja pospolita i kropkowana

Opis

Gambuzja pospolita i kropkowana – Gambusia affinis i holbrooki. Oba te gatunki żyją na największym obszarze świata, ponieważ spotykamy ją na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktyki. Do takiego rozpowszechnienia przyczynił się człowiek, gdyż ta ryba żywi się larwami komarów i często stosowano jako naturalny środek wytępienia plagi tych owadów przenoszących malarię.

Rodzina

Piękniczkowate.

Pochodzenie

Gambuzja pospolita pochodzi z dorzecza Rio Panuco w północnym Veracruz w Meksyku, na północ od południowej Indiany i wschód do Alabamy i Teksasu. Gambuzja Kropkowana pochodzi od środkowej Alabamy na wschód do Florydy i na północ wzdłuż zlewiska Atlantyku do New Jersey

Długość

Samce dorastają do 4 cm, a samice do 7 cm.

Odżywianie

Preferuje pokarm żywy, ale zjada również pokarm suchy.

Temperatura

Jest gatunkiem, który może żyć w wodzie o temperaturze od 0 do 30 C. Aczkolwiek najlepszą temperaturą, również do rozmnażania będzie około 25 C.

Warunki hodowlane

Gambuzje w akwariach zamieszkanych przez gatunki o długich płetwach często je atakują. Najlepszym rozwiązaniem będzie hodowla ryb w jednogatunkowym akwarium, które będzie gęsto obsadzone roślinnością po bokach i na tyle, z przodu wydzieloną strefą wolnej przestrzeni do pływania. Parametry wody nie są istotne.

Rozmnażanie

Miot, który liczy od 10 do 80 sztuk, pojawia się co 5 do 8 tygodni w sezonie godowym.

14 komentarzy

 1. akwarysta z zamiłowania:

  witam, też posiadam gambuzje ok 200 sztuk, co roku wpuszczam je do oczka na działce - bardzo pomagają w walce z komarami!

 2. patryk:

  ja mam 12 w oczku wodnym.

 3. marek:

  Na skarpie {w Płocku}3,00zł

 4. DamiXX:

  Mam dzikuski własnoręcznie złapane. Bardzo ciekawa rybka, ale nadaje się tylko do baniaka gatunkowego.

 5. DamiXX:

  Skąd wiesz? W tym roku kilka egzemplarzy sobię złapie.

 6. jettowa:

  ja kilka dni temu dostalam taka rybke niewiem czy to samiec czy samiczka jak narazie nie atakuje innych :)plywa u boku gupika

 7. Ewcia:

  Ja dziś zakupiłam 1 samicę... nie było więcej egzemplarzy... ;)może kiedyś będę miała do sprzedania (mieszkam w Tychach) więc jak co pisać na 3283442 ;) Dodam od siebie że wpuszczając ją do gupików byłam pewna że wytępi kilku milimetrowy narybek, ale nie reaguje jak na razie na niego, mimo że pływają tuż obok. Agresji nie zauważyłam, jednak chętnie przeszukuje akwarium w poszukiwaniu czegoś "na ząb"

 8. Creature:

  W temperaturze 0 stopni woda zamarza. ;)

 9. DamiXX:

  widziałem je w Chorwacji w małej rzeczce,występują tam by tępić larwy komarów

 10. adi2424:

  podobny do samicy endlerka

 11. Bart:

  on jest podobny do gupika bo jest z tej samej rodziny

 12. adrian Lozowski:

  podobny do gupika i w jakim sklepie można dostać

 13. NCS:

  czy ktoś wie ile kosztuje jedna sztuka ?

 14. Firra:

  wygląda troche jak gupik

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter