Giętkoząb perlistoplamy

Opis

Można go traktować jako najpiękniejszego przedstawiciela swojego rodzaju. Występuje kilka odmian barwnych tego gatunku, na przykład: czarnopurpurowe z biało-żółtymi plamkami, czekoladobrązowy z jasnopomarańczowymi plamami. Szczególnym elementem ciała tej ryby jest głowa, która jest opancerzona. Syndontis angelicus posiada również mocny, ząbkowany promień na płetwie ogonowej i piersiowej. Wszystkie te elementy tworzą system zabezpieczeń przed drapieżnikami. Ta ryba posiada również niespotykaną umiejętność, jak pływanie na grzbiecie, choć rzadko z niej korzysta.

Rodzina

Sumy.

Pochodzenie

Okolice Stanley Pool w Kongu, Kamerun.

Długość

Odnotowano okazy do 24 cm długości, zwykle jednak mniejsze.

Odżywianie

Preferuje pokarm żywy, choć przyjmuje również inne pokarmy.

Temperatura

Toleruje zakres temperatur 23-28 C.

Warunki hodowlane

By móc podziwiać nocne zachowania tych ryb należy zastosować świetlówki fluoroscencyjne, natomiast na czas dnia powinny mięć możliwość schronienia się w kryjówkach. Podłoże akwarium powinno być drobnoziarniste, ponieważ te ryby mają w zwyczaju przekopywać dno w poszukiwaniu pożywienia. W naturze te ryby pływają w stadzie, jeśli nie możemy zapewnić im takich warunków w domowym akwarium, można je trzymać pojedynczo, ponieważ niektóre osobniki mogą wykazywać agresywny stosunek do przedstawicieli swojego gatunku. Woda powinna być miękka do średnio twardej, o odczynie pH od lekko kwaśnego do lekko zasadowego.

Rozmnażanie

Brak informacji o rozmnożeniu w warunkach akwariowych.

18 komentarzy

  1. arek:

    tez polecam

  2. LuckyS:

    mam takiego potworka w swoim akwarium :) świetna sprawa obserwować go jak "wyjaśniał" z nowymi lokatorami kto tu rządzi ;) polecam!!

  3. ss_langa:

    one spokojnie osiągają 20cm

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter