Glonojad (Zbrojnik)

Opis

Możemy wyróżnić wiele bardzo podobnych do siebie gatunków tych znanych i popularnych glonojadów. Jest uznawany za gatunek zgodny, niepłochliwy oraz praktycznie nie interesujący się innymi rybami. Jego ciało posiada ubarwienie od jasnobrązowego i oliwkowo brązowego do prawie czarnego z żółtawobiałymi plamami. Charakterystycznymi cechami glonojadów są: otwór gębowy w formie przyssawki okolonej kolczastymi wyrostkami, dosyć ostre promienie płetw z wyjątkiem płetwy ogonowej oraz silnie spłaszczone ciało. Jest aktywy głównie wieczorem i nocą, kiedy spada ciśnienie atmosferyczne. Większość czasu spędza w strefie przydennej. Jest rybą bardzo pożyteczną, ponieważ zjada szczątki roślinne i resztki pokarmu z dna oraz zeskrobuje też porastające glony. Są typowymi rybami terytorialny, więc jeśli je stłoczymy, mogą wchodzić w konflikty z innymi gatunkami przydennymi, jak również ze sobą nawzajem. Samiec jest zwykle większy z rozgałęziającymi się wyrostkami na przedniej części głowy. Samica jest mniejsza oraz nie posiada wyrostków na głowie.

Rodzina

Zbrojnikowate – (Loricariidae)

Pochodzenie

Tropikalne rejony Ameryki Południowej.

Długość

Zazwyczaj do 12 cm. (Zdarza się, że więcej)

Odżywianie

Może jeść pokarmy w tabletach i płatkowane, pokarmy zielone oraz bezkręgowce takie jak np.: larwy ochotek. Same glony to za mało, aby zaspokoić ich apetyt. Jeżeli nie dostaną pokarmów zielonych to mogą objadać szerokolistne liście roślin.

Temperatura

22-30 C.

Warunki hodowlane

Wymaga akwarium dużego z wieloma szerokolistnymi roślinami, zacieniającymi dno. W akwarium powinno się znajdować wiele kryjówek w których mogłyby się ukryć. Woda powinna być miękka lub średnio twarda o pH 6-7. Ponadto woda powinna być dobrze natleniona oraz systematycznie wymieniana.

Rozmnażanie

Do akwarium tarliskowego przenosimy odpowiednio dobraną parę lub 1 samca i 2-3 samice. Warunki panujące w zbiorniku tarliskowym powinny być zbliżone do tych panujących w zbiorniku ogólnym. Ikra jest zazwyczaj składana w grocie z kamieni lub rurce PCV w ilości 50-100 jaj. Ikrą opiekuje się samiec, który odgania samicę. Młode wylęgają się po około 4-7 dniach, a odżywiają się zawartością z woreczka żółciowego. Po kolejnych kilku dobach młode zaczynają pływać. W tym momencie odławiamy samca, a młode karmimy sparzonymi i roztartymi płatkami owsianymi, roztartą i sparzoną sałatą oraz pokarmami suchymi i roztartymi glonami.

578 komentarzy

  1. panrysiul:

    Witam. Muszę się pochwalić. Właśnie dzisiaj zostałem tatą glonojadowej rodzinki. Moje małe glonojady wyszły z ukrycia. Jest ich ok. 30 sztuk. Nie odsadzałem pary do kotnika i nie odławiam małych.

  2. Akasha:

    Cześć,ja nie wiem o czym Wy ludzie piszecie:moje glonojady...a miałam akwarium pierwszy raz...zbrojniki niebieskie nie miały żadnych kryjówek, w akwarium 25l z 10 gupikami, 2skalarami i 2mieczykami złożyły ikrę na kamieniu i to bez żadnego szczególnego dbania o wode, nawet wpuszczałam je do wody od razu po wlaniu jej do akwarium i żyją sobie do tej pory,czyli 2 lata,a miały jakieś3. rybki są zdrowe i maja się dobrze...oczywiście obsada pływających po tafli rybek zdążyła się już zmienić, ale też żyły spokojnie ponad rok

  3. bozena:

    Witam wszystkich bardzo cieplutko:)Poczytałam wypowiedzi i stwierdziłam ,ze jestem na forum miłosnikow glonojadow.:)bo o to mi własnie chodzi.Mam do oddania dwa glonojady siedmioletnie są u mnie od malenkich glonkojadków i dwie kiryski- ich mieszkanko -akwarium 45 litr, z nowym zewnetrznym filtrem,grzałką.Kryjówki mają również-odpowiednie kamienie z otworami.Akwarium posiada pokrywę plasikową czarną z jarzeniówką, chciałabym aby moje glonojady trafiły w dobre ręce do osób które naprawde zajmują się ich hodowlą.Mieszkam w Warszawie.Proszę o kontakt -meil. amarii@interia.eu.Dowioze akwarium z jego mieszkancami osobiscie.Pozdrawiam.BOZENA.

  4. farciarz:

    mika jeśli twoje glonojady to zbiorniki niebieskie to nie powinny zjeść neonów, chyba że martwe...

  5. Pika505:

    Dla glonojadów dobrze nadaje się niewielka skałka najlepiej z jednym otworem. Może to być kokos , plastikowy zamek( nie za ładne ale moje uwielbiały takie skałki) ewentualnie doniczka lub kubek:) Raczej wybredne nie są.

  6. Marek :

    Z czego najlepiej zrobić krujówkę dla glonojadów, żeby mogły się tam rozmnażać? Moje akwarium ma 60l, a więc kryjówka nie może być zbyt duża. Kupno kryjówki nie wchodzi w grę, chyba że za niewielkie pieniądze - do 30 zł. Prosze o odpowiedzi tutaj lub na gg: 10333227

  7. mika:

    Witam Mam problem i już nie wiem, z ltórej strony go ruszyć. Od 5 lat mam akwarium 54 litrowe i od początku dwa kochane glonojady. Nieświadomie kupiłam parkę, która co chwilę się rozmnaża. mają jakieś 10cm. Od pewnego czasu znikają mi neonki. Co noc jedna mała nowo kupiona neonka. Poza nimi mam tylko gupiki i sumiki szkliste. Czy to możliwe, żeby glonojad zjadał ryby? Już sama nie wiem. Co noc jakaś znika, a żadnej innej rybce w pyszczku się nie zmieści.

  8. Anulek:

    Odpowiedzi niektórych osób mnie załamują. Akwarium miałam już jako dziecko 8-letnie. Nie było ono duże (miało 25l). Kupiłam do niego 2 glonojady. Jeden po paru dniach zniknął, ale to dlatego, że nie przebyły do końca kwarantanny. Drugiego natomiast mam do dziś. Nie urósł wielki (ma trochę ponad 10cm) ale w pełni sił, zdrowy i ma 10 lat! Wiadomo, przy większym akwarium glonojady będą o wiele okazalsze, ale to nie jest powiedziane że w 25l nie przeżyją tygodnia :) Aktualnie posiadam akwarium 63l które zamieszkuje mój "maluszek" i chyba się zbiorę na to żeby dokupić mu kompana. Pozdrawiam wszystkich rybich braci i życzę powodzenia w hodowlach :D

  9. dan xxx:

    cześć mam zamiar zbudowac regał pod akwaria o wymiarach 100x40x50 200l 100x40x40 160l i dwa 45l regal ma byc skąstruowany z profila 2x2 i na loczeniach bedzierozpurka regal ma miec wymiary 170Hx100x40 czy taki regal wytrzyma?

  10. julia11:

    Czy glonojadom trzeba podawać jakieś jedzenie? Bo ja wcale nie miałam kiedyś glonów i mi glonojad zdechł :(

  11. Sebastian:

    Ada pewnie masz złe warunki do ich hodowli...

  12. bezimienny:

    jak duży może urosnąć w 25l akwarium?

  13. marirybol:

    czy ktoś wie, po ilu dniach malutkie opuszczają kryjówkę? i jakiego są koloru? czy od razu są ciemne czy ciemnieją po jakimś czasie? ja swoje zobaczyłam dopiero gdy miały ok 1,5 cm i były tylko 2 szt.

  14. miły chłopiec:

    Najlepiej jest miec kilka glonojadow i przynajmiej parke kirysow, wtedy w akwarium jest czysto i ładnie. Pozdro dla wszystkich maniakow akwarii.xD

  15. hougo 454:

    Na moim glonojadzie zaczęły się pojawiać białe plamy po kilku dniach niestety zdechł. Czy może ktoś wie skąd wzięły się te białe plamy?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter