Opis
Jest to choroba wywołana przez pasożyty z rodzaju Glugea, które dotykają różne narządy i tkanki ryby. na tę chorobę najczęściej chorują ryby z rodziny karpieńcowatych i karpiowatch, ale może dotykać również inne gatunki. Uważa się, że źródłem zarażenia ryb tropikalnych są cierniki i synki żyjące w naszych wodach.
Objawy
Objawy choroby zależą od miejsca zaatakowania przez pasożyta, jeśli cysty rozwojowe Glugea umiejscowią się w oczodole to dochodzi do wysadzenia jednej lub dwóch gałek ocznych. Natomiast gdy do zaatakowania dochodzi w tkankach lub mięśniach to u ryb można zaobserwować liczne guzki na ciele. Niestety takie objawy występują również przy mykobakteriozie i ichtiofonozie, dlatego też nie jest łatwe rozpoznanie glugeozy. Chorobę można rozpoznać po badaniach pod mikroskopem. Da się wtedy zauważyć cysty mające wakuole, z których każda z nich zawiera 6 sporoblastów lub spor.
Leczenie
Należy unikać hodowli ryb tropikalnych z ciernikami i piskorzami w jednym akwarium. Nie jest znane w literaturze leczenie tej choroby. Jeśli stwierdzi się glugleozę u ryb, należy zlikwidować całą obsadę akwarium, a zbiornik poddać gruntownej dezynfekcji. Bibliografia: J. Antychowicz, Choroby ryb akwariowych. J. Lewczuk, Domowe akwarium słodkowodne. H. Frey, Akwarium słodkowodne. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.
3 komentarzy
Michał.P:
07.11.2011 16:12POMOCY MOJA RYBA TO DOSTAŁA KIEDY MIAŁEM JĄ ODŁOWIĆ TO JUŻ JĄ RYBY JADŁY CZY TE KTÓRE JĄ ZJADŁY ZACHORUJĄ TERZ
Dominika1250:
17.06.2011 20:09.... u mnie to miala 1 rybka... danio pregowany :(w ciagu 1 nocy oczko jej spuchlo :<. musialam ja usmiercic :( ale reszta rybek jest zdrowa......
rejt:
06.08.2010 21:17Czyli to jest niewyleczalne.