Grzybień egipski (Lotos tygrysi)

Opis

Grzybień egipski (Lotos tygrysi) - Nymphaea lotus. Jest wyjątkową rośliną, ponieważ ma szczególnie piękne zielone liście. Istnieją również odmiany o czerwonych liściach, tak jak N. l. zenkeri. Wszystkie formy posiadają zaokrąglone, pofałdowane liście z charakterystycznym wcięciem u podstawy. Wierzchnia strona u odmiany czerwonej może przybierać barwę brązowawą do czerwonej, z ciemnymi plamami. Odmiana zielona posiada liście o barwie zielonej i purpurowe plamki na górnej powierzchni. Spodnia część jest koloru bladozielonego. Liście osiągają średnicę 15 cm. Kwiaty osiągają średnicę 6 cm, a otwierają się w nocy. Niestety nie jest łatwa w hodowli, nawet dla doświadczonych akwarystów. Pochodzi z zachodniej Afryki. Dorasta od 20 do 80 cm. Powinno się je sadzić pojedynczo po boku akwarium. Należy jej zapewnić nie zacienione miejsce z dużą ilością światła. Woda powinna być miękka lub średnio twarda o pH 5-7,5 i temperaturze 22-28 C. Kwitną ponad lustrem wody. Należy regularnie usuwać pływające liście, ponieważ wtedy możemy liczyć na utrzymanie się jak najdłużej podwodnych liści. Rozmnażanie następuje przez rozdzielanie rozłogów. Roślina także zakwita i produkuje nasiona, które kiełkują po opadnięciu na dno.

25 komentarzy

 1. moczar:

  ja mam lotosa tydzien urusl drugie tyle zadnych wymagan co do tego pieknego kwaitu idelanie sie chowa i kosztowal mnie 6 zl i nawet ma tzw. kulke :)

 2. dasiek:

  Lubi mocne światło i wtedy rozrasta się u mie zacieniająć inne rośliny.

 3. Black Fish:

  Ja mam wielkiego Lotosa na pół akwarium (50 litrów). Mój (miał 2 listki) kosztował 15 zł.

 4. antekpower:

  przecudowna roślinka,dostałem od kumpla szyszke z której wyrastają cały czas młode roślinki.U mnie rośnie wszaniale

 5. kondzioxd heheh:

  ej a ile kosztuje taki lotos

 6. damian:

  super roślna:)

 7. Justyna:

  Miałam ten lotos, ale mi niestety nie chciał rosnąć

 8. panda:

  dostałem lotosa ibardzo piękne rośnie do 2 cm dziennie polecam

 9. eugkub:

  Mój czerwony Lotos zakwitł,ale nie jestem mocny w komputerze i zepsułem zdjęcie.Jak się nauczę,to bardzochętnie prześle wiele fotek oraz informacji z moich doświadczeń z akwarystyką.

 10. Paletkarz 200 litrów akwarium:

  Mam lotosa i pięknie rośnie polecam początkującym akwarystą

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter