Gurami całujący (Całusek temmincka)

Opis

Gurami całujący - Helostoma temminckii. Jest bardzo ciekawym gatunkiem ze względu na sposób ustalania hierarchii wśród przedstawicieli jego gatunku zamieszkujących to samo akwarium. Jest to sposób „całowania”, który nie wyrządza nikomu krzywdy. W rzeczywistości ten sposób zachowania nie ma nic wspólnego z miłością. Jest uważany za gatunek ruchliwy, zgody oraz trochę płochliwy. W naturze jest odławiany w celach konsumpcyjnych. Istnieją różnokolorowe formy: zielona, różowa, nakrapiana. Odmiana zielona jest trudniej dostępna, ale jej zielone barwy bardzo estetycznie wyglądają w akwarium. Dojrzała samica jest odrobinę pełniejsza w partii brzusznej od samca. Wielką zaletą tego gatunku jest zjadanie glonów. Glony szczególnie chętnie spożywane są przez młode osobniki. Zamieszkuje głównie środkową do powierzchniowej w akwarium.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Jest gatunkiem szeroko rozpowszechnionym w południowo-wschodniej Azji. W środowisku naturalnym występuje w słabo natlenionych, wolno płynących strumieniach, stawach i mokradłach.

Długość

Odnotowano okaz mierzący 30 cm, ale zazwyczaj osiągają połowę tej wielkości.

Odżywianie

Spożywa wszystkie pokarmy, ale jego dieta powinna zawierać składniki roślinne. Aby ocalić rośliny przed pożarciem z ich strony należy podawać liście sałaty oraz mrożony groszek.

Temperatura

Może przebywać w wodzie od 22ºC do 29ºC, górna granica odpowiednia dla tarła.

Warunki hodowlane

Pomimo dosyć dużych rozmiarów zazwyczaj nie atakuje innych ryb akwariowych. Potrzebuje przestronnego akwarium, ponieważ osiąga spore rozmiary. Akwarium powinno być obsadzone roślinami dość twardymi lub niesmacznymi, bądź sztucznymi. Rośliny delikatne i miękkie będą zjadane przez ten roślinożerny gatunek. Podłoże powinno być żwirowe, z kilkoma większymi, gładkimi kamieniami. Parametry wody są bez znaczenia, ale powinna być dobrze filtrowana i czysta. Oświetlenie powinno być raczej jasne.

Rozmnażanie

W okresie rozrodczym gurami całujące są intensywniej ubarwione. Czasami budują gniazda z piany, lecz w odróżnieniu od innych ryb labiryntowatych nie pilnują ikry ani narybku. Młode wylęgają się po niepełna jednym dniu, w wodzie o wysokiej temperaturze. Młodym możemy podawać przemiennie larwy planktonowych skorupiaków oraz roztarte na pył suche pokarmy. Oczywiście w miarę wzrostu młodych zwiększamy rozmiary pokarmu oraz zwiększamy udział pokarmów roślinnych.

46 komentarzy

  1. Znawca Akwarystyki:

    Gurami Całujący-Dziwne zachowanie tych ryb może sprawiać wrażenie okazywania sobie uczuć w rzeczywistości jednak jest to pokojowa metoda rozwiązywania nieporozumień ,bez walki.Złączenie miesiętnych warg dwóosobników jest sprawdzianem siły-ostatecznie słabszy odstępuje.Mocne wargi i duże otwory gębowe znacznie ułatwiają też tym rybom jedzenie glonów.Niestety gurami całujące potrafią również obrócić sie przeciwko rośliną w akwarium,niszcząc zazwyczaj ich delikatne pędy co prowwadzi do obumarcia całej rośliny.Dlatego też do akwarium z tymi rybami najlepiej wybrać rośliny mocne i szybko rosnące.Dodanie do diety gurami całujących pokarmu zielonego powinno zmnieszyć ryzyko zniszczenia roślin,jeżeli jednak i to nie pomoże,należy wstawić akwarium rośliny rośliny plastikowe.Odróżnienie płci gołym okiem jest niemożliwe do czsu gdy samica zacznie puchnąć od ikry.Samce z reguły nie budują gniazda nie pilnują też ikry ani młodych.Jaja unoszą sie swobodnie na powierzchni wody do chwili wyklucia młodych,dlatego też po złożeniu ikry dobrze jest usunąć samca i samice gdyż istnieje niebezpieczeństwo że zjedzą jaja.Gdy młode zaczną sie swobodnie poruszać,niezbędne będą eugleny i inne drobne żyjątka wodne.Jak w przypadku innych rb,tak i tutaj w zbiorniku tarliskowymprzeznaczonym dlagurami całjących należy zamontowac bardzo delikatny system filtracji Występowanie:Połudnowo-Wschodnia Azja Długość:15-20cm Temperament:Nie okazuje agresji otwarcie Pożywienie:Wszystkożerny je też pokarm roślinny Temperatura:22-30 Stopni Celcjusza

  2. kicz:

    ja mam jednego i jest piękny, nie wiecie czy je zwartki

  3. paulina:

    ja też tak mam.lecz się przyzwyczaił.a na przykład jakie goni? bardzo dobrze się znam na rybach a nawet świetnie!!!

  4. Julia:

    Miałam dwa gurami całujące ale jednego musiałam wydać , gdyż się nie lubiły. Teraz mam tylko jednego dośc dużych rozmiarów i też planuję go wydać bo goni inne ryby

  5. Palor:

    Zamierzam kupić jedną gurami, ale czy mogą one być z neonami i innymi tego typu gatunkami?

  6. Sylwiaszuminska szuka ryb:

    Witaj! Szukam ciekawych ryb akwariowych. Po tym zdjęciu wiem że te dodam do mojego akwarystycznego "koszyka"!

  7. patka:

    miałam gurami całujące, ale zdechło. Teraz mam nową. na razie się trzyma.

  8. paula:

    ale ona śliczna :P

  9. Ramzes:

    Witaj Aga ja mam skalary i gurami ale nie widze zadnej agresji pomiedzy nimi

  10. Agusia :

    Kupiłam ostatnio 3 gurami całujące nie dość ze zagryzły mi skalara to po wrzuceniu ich do separatora zaczeły atakować same siebie to było naprawde agresywne, ktos miał podobny problem ??

  11. patrycja:

    gurami całujące to bardzo ładne rybki ale brakuje im czegoś

  12. kobra:

    gdzie w poznaniu mozna kupic górami całujace

  13. kw11:

    we Wrocku w kakadu były po 10zł a w innym sklepie po 8,5 zł

  14. PIOTREK:

    CAŁUSA W ŁODZI MOZNA KUPIC NA UL.TATRZANSKIEJ RÓG GOJAWICZYŃSKIEJ.JA TEŻ MAM PARKE I MNIE TEŻ URZEKŁY.POZDRAWIAM.

  15. adrian l:

    wiecie ile kosztują te gurami

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter