Gurami mozaikowy (gurami perłowy)

Opis

Gurami mozaikowy - Trichogaster leeri. Ciało barwy srebrzystoniebieskiej, pokryte licznymi jasnymi połyskującymi cętkami. Dolny brzeg ciała wraz z płetwą odbytową pomarańczowy. Wzdłuż boków ciała biegnie cienka ciemna pręga. Samiec jest intensywniej ubarwiony, płetwy jego są zaostrzone, samicy zaokrąglone. Jest rybą spokojną, nieco płochliwą, ciepłolubną i delikatną. Przebywać może jedynie w towarzystwie spokojnych, nieagresywnych gatunków. Swoje wspaniałe ubarwienie prezentuje tylko wtedy, gdy ma zapewnione wystarczająco spokojne otoczenie. Zamieszkuje strefę środkową do powierzchniowej w zbiorniku.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Występuje w zarośniętych spokojnych wodach Półwyspu Indochińskiego i Archipelagu Sundajskiego. Łowi się go masowo tam, gdzie ścieki odprowadza się bezpośrednio do rzeki.

Długość

Osiąga długość 10-12 cm.

Odżywianie

Preferuje pokarm żywy, zwłaszcza rureczniki oraz larwy komarów, ochotek. Suszony jest równie chętnie przyjmowany, nie może być jednak duży, gdyż ryby te mają mały otwór gębowy.

Temperatura

Toleruje temperatury z zakresu 23-29ºC. Nie możemy dopuścić do spadku temperatury poniżej podanej dolnej granicy. W zbyt zimnej wodzie gurami mozaikowy przestaje jeść, chowa się po kątach oraz jest bardzo podatny na liczne choroby.

Warunki hodowlane

Wymaga akwarium dużego, dawno urządzonego i nasłonecznionego, ale dobrze przykrytego pływającymi roślinami. W akwariach zaniedbanych, o zbytnim zagęszczeniu, źle utrzymane ryby często atakują orzęski z rodzaju Amyloodinium lub ulegają infekcjom bakteryjnym, objawiającym się małymi, czerwonawymi wrzodami. Prowadzi to zwykle do rozległej martwicy tkanek i śmierci ryb. Dobór towarzyszy powinien być przeprowadzany dosyć ostrożnie. Unikajmy gatunków, które mogłyby je terroryzować takich jak np.: pielęgnice. Piękne płetwy stanowią wielką gratkę dla gatunków, które lubią obgryzać płetwy. Uszkodzone płetwy bardzo łatwo atakują grzyby. Możemy w sposób bezpieczny hodować więcej nić jednego samca, pod warunkiem, że w naszym akwarium jest dużo roślin. Jego płetwy i ciało są bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego w trakcie wyławiania i transportu należy wziąć to pod uwagę.

Rozmnażanie

Zbiornik tarliskowy powinien być możliwie duży oraz stać w spokojnym otoczeniu. W czasie tarła samiec oplata samicę swym ciałem i obraca ją grzbietem do dołu, kierując jej brzuch w stronę gniazda. Składane przez nią jaja zawierające kropelki tłuszczu podpływają ku powierzchnia samiec umieszcza je w wielkim gnieździe z pęcherzyków powietrza. Natychmiast po tarle samice należy usunąć z akwarium. Piecze nad jajami sprawuje samiec, usuwa się go z akwarium dopiero gdy młode zaczaja swobodnie pływać. Przy wychowie młodych poziom wody obniża się o 5 cm. Przez pierwsze 3-4 dni młode karmi się orzęskami, wrotkami i najdrobniejszymi larwami widłonogów. Później można już podawać larwy solowca.

121 komentarzy

  1. Alvin:

    Bart, w jednym zbiorniku nie powinno się trzymać kilku gatunków ryb labiryntowatych. Sądzę, że do Twojego litrażu najlepszy będzie harem prętnika bądź harem bojownika, który można naturalnie wzbogacić grupą rybek ławicowych. Na hodowlę osiągających spre rozmiary gurami Twoje akwarium jest zbyt małe. Pozdrawiam :)

  2. Katiśś:

    Kupiłam 2 gurami, sprzedawca niby gadał że to samiec i samica (nie wiem jak płeć określić) to wzięłam i jeszcze 2 prętniki niebieskie. Potem rodzice dostali od sióstr 8 ryb 4 gurami zlote i 4 mozaikowe. I największy, Kiler (gurami mozaikowy) zagarnął pół akwarium (300l) i inne ryby sa tylko na tej jednej połówce. on mi wymordowal 2 samce gurammi mozaikowe i 2 pretniki, do paletki sie nie doczepia, ani do mieczy. a te zlote obgryzaja se pletwy wzajemnie.

  3. Pielęgnik:

    Dziś sobie kupiłem dwa gurami i zobaczyłem że samiec nie ma jednego oka ,lecz pływa normalnie narazie jest na kwarantanie

  4. Piotrek ZG:

    Ja mam 3 szt. Są piękne.Powinno się je karmić specjalnymi pokarmami przeznaczonymi dla gurami. Inaczej stracą swą piękną barwę

  5. MIchał:

    Ile one żyją

  6. BART:

    Mam akwa 120litow. Powiedzcie czy moge w nim hodowac razem rozne gat.gurami i pretnikow. I ile maksymalnie szt.ryb powinno w nim byc. Dzieki

  7. aka:

    Wiatm ;] chciałabym się dowiedzić czy to możliwe że gurami wykonczyło mi jednego mieczyka i dużego gupika!?! Ryby dosłownie z dnia na dzien znikały mi ze zbiorkika a dzisiaj zauważyłam że moje gurami aagresywnie zachowuje się w stosunku do danio( wczesniej atakował tez gupila ale tylko wieczorem) z góry dzieki za odp

  8. Jula:

    czy gurami nadaje się do akwarium 240l? Są w nim tymczasowo tylko skalary...

  9. Alvin:

    Wojtek, to wszystko zależy do charakteru i temperamentu danej ryby :) Możesz zatem trafić na agresywne gurami bądź spokojną brzankę :)

  10. Wojtek:

    Mam 50-cio litrowe akwarium i ostatnio dokupiłem dwa gurami mozaikowe,od razu pierwszego dnia zabiły dwa razy większą od siebie tęczankę,a więc nie są tak spokojne jakby się wydawało

  11. razze:

    mam pytanko-czy gurami zwylke plywa przy dnie??kupilem dzis 4szt i niewiem czy to normalne czy moze jest cos nietak w akwarium

  12. Paweł:

    Dziś kupiłem 5 takich:)Wspaniałe i majestatyczne ryby.Polecam

  13. Yap:

    Madzior: dzięki:-). Tak, Iwa kocham bardzo. Boję się, że gurami będzie agresorem. Tego bym nie chciała. Już raz uratowałam Iwa, więc nie chcę go ratować drugi raz. uuukas i skalar: dzięki za rady, ale zważcie na to że Iwo ma 15cm.

  14. skalar:

    Do uuukas:popieram

  15. uuukas:

    Yap: śmiało skalary moga być z mozaikowymi, w sumie nie znam lepszego polączenia jak wlasnie to żeby do skalara gurami mozaikowy, jezeli bedziesz mial oczywiscie dostatecznie duże akwa, pięknie sie razem prezentują, pozdrawiam;)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter