Gurami mozaikowy (gurami perłowy)

Opis

Gurami mozaikowy - Trichogaster leeri. Ciało barwy srebrzystoniebieskiej, pokryte licznymi jasnymi połyskującymi cętkami. Dolny brzeg ciała wraz z płetwą odbytową pomarańczowy. Wzdłuż boków ciała biegnie cienka ciemna pręga. Samiec jest intensywniej ubarwiony, płetwy jego są zaostrzone, samicy zaokrąglone. Jest rybą spokojną, nieco płochliwą, ciepłolubną i delikatną. Przebywać może jedynie w towarzystwie spokojnych, nieagresywnych gatunków. Swoje wspaniałe ubarwienie prezentuje tylko wtedy, gdy ma zapewnione wystarczająco spokojne otoczenie. Zamieszkuje strefę środkową do powierzchniowej w zbiorniku.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Występuje w zarośniętych spokojnych wodach Półwyspu Indochińskiego i Archipelagu Sundajskiego. Łowi się go masowo tam, gdzie ścieki odprowadza się bezpośrednio do rzeki.

Długość

Osiąga długość 10-12 cm.

Odżywianie

Preferuje pokarm żywy, zwłaszcza rureczniki oraz larwy komarów, ochotek. Suszony jest równie chętnie przyjmowany, nie może być jednak duży, gdyż ryby te mają mały otwór gębowy.

Temperatura

Toleruje temperatury z zakresu 23-29ºC. Nie możemy dopuścić do spadku temperatury poniżej podanej dolnej granicy. W zbyt zimnej wodzie gurami mozaikowy przestaje jeść, chowa się po kątach oraz jest bardzo podatny na liczne choroby.

Warunki hodowlane

Wymaga akwarium dużego, dawno urządzonego i nasłonecznionego, ale dobrze przykrytego pływającymi roślinami. W akwariach zaniedbanych, o zbytnim zagęszczeniu, źle utrzymane ryby często atakują orzęski z rodzaju Amyloodinium lub ulegają infekcjom bakteryjnym, objawiającym się małymi, czerwonawymi wrzodami. Prowadzi to zwykle do rozległej martwicy tkanek i śmierci ryb. Dobór towarzyszy powinien być przeprowadzany dosyć ostrożnie. Unikajmy gatunków, które mogłyby je terroryzować takich jak np.: pielęgnice. Piękne płetwy stanowią wielką gratkę dla gatunków, które lubią obgryzać płetwy. Uszkodzone płetwy bardzo łatwo atakują grzyby. Możemy w sposób bezpieczny hodować więcej nić jednego samca, pod warunkiem, że w naszym akwarium jest dużo roślin. Jego płetwy i ciało są bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego w trakcie wyławiania i transportu należy wziąć to pod uwagę.

Rozmnażanie

Zbiornik tarliskowy powinien być możliwie duży oraz stać w spokojnym otoczeniu. W czasie tarła samiec oplata samicę swym ciałem i obraca ją grzbietem do dołu, kierując jej brzuch w stronę gniazda. Składane przez nią jaja zawierające kropelki tłuszczu podpływają ku powierzchnia samiec umieszcza je w wielkim gnieździe z pęcherzyków powietrza. Natychmiast po tarle samice należy usunąć z akwarium. Piecze nad jajami sprawuje samiec, usuwa się go z akwarium dopiero gdy młode zaczaja swobodnie pływać. Przy wychowie młodych poziom wody obniża się o 5 cm. Przez pierwsze 3-4 dni młode karmi się orzęskami, wrotkami i najdrobniejszymi larwami widłonogów. Później można już podawać larwy solowca.

121 komentarzy

  1. Gegnoboss:

    ja nie wiem ale nic nie napisali o zywotnosci tego gatunku mam parke samiec ma okolo 5 lat partnerka mlodsza o conajmiej 4 lata zbiornik cwierc metra kwadratowego na fullwypasie plus inne gatunki okazy itp i ostatnim czasem zauwazylem ze zaczely mu metniec (za mgla-wyblakle czy lekko matowe) oczy chcialem tylko wiedziec czy przyszedl jego naturalny czas na zdechniecie a pomimo tego barwy posiada bardzo intensywne no to ponawiam ILE ZYJA GURAMI MOZAIKOWY a konkretniej samiec pozdrawiam i powodzenia w chodowli....

  2. madzior:

    Do Yap : obydwa gatunki bywają agresywne . Nie radzę robić takiego polączenia, jeżeli skalar jest dla Ciebie tak ważny.

  3. Yap:

    Słuchajcie, potrzebuję małej pomocy. Chodzi o skalara. Na wiosnę zakładam nowe, duże akwa i mam pytanie: czy mogę dokoptować do niego gurami? Mam 5 kirysków i 5 neoneczek i dwie welonki prócz niego. Wiem, że welonkipowinny przewędrować do innego akwa, tak też zrobię. Z neonkami na razie jest ok. Skalarek (Iwo) ma 15cm z płetwami. Nie wiem, czy nie zagryzłby gurami, albo czy gurami nie uszkodziłoby jego. Nie chcę tego, bo bardzo Iwa kocham. Czy moglibyście mi jakoś doradzić. Z góry dzięki!

  4. Miki:

    mam w akwa kilka gurami mozaikowych i marmurkowych ok 5-6cm, ostatnio dokupilem jedną sztukę i zaraz po wpuszczeniu do akwa zauważyłem że ma bardzo krótkie te "czułki" (nie wiem jak sie to nazywa) te którymi sobie macha z dołu, z brzucha, w porównaniu do pozostalych gurami, czyli w sklepie jakas musiala jej poobgryzać, i teraz mam pytanie czy same jej odrosną teraz, czy nie odrastają, czy to sie leczy jakos czy jak. prosze o pomoc

  5. Monika:

    Gurami to śliczne rybki mam 2 samce i samice po 10cm każda w 160l.Rybki pływają z neonami i tęczankami wernera kompletnie ignorują mniejszych towarzyszy nawet krewetki.Bojownik czuje przed nimi respekt i gdy je widzi to się za nim "kurzy" tak zwiewa : )

  6. michu:

    mam akwarium 53l, w nim 2 gurami mozaikowe ok.5-6cm i parkę prętnika karłowatego ok.3-4cm, jakie inne spokojne rybki pasowałyby do tych wyżej wymienionych?

  7. Filippo50:

    Ja mam gurami dwuplamistego, oraz gurami mozaikowego i jestem bardzo zadowolony, nie podgryzają, są spokojne i jest git :D

  8. Alvin:

    Do Marcin: Może istnieć dużo powodów, np. masz zbyt mały zbiornik jak dla tej rybki, albo po prostu natrafiłeś na wyjątkowo agresywnego osobnika (możliwe, że właśnie dlatego podarowała ci go twoja koleżanka). Jeżeli nadal będzie pustoszył twoje akwarium, odizoluj go, a pogryzione osobniki poddaj leczeniu (jeżeli gurami atakował ich płetwy lub łuski, polecam SERA bactopur). I jeszcze taka mała uwaga - nikt nie ma problemów ze wzrokiem, więc nie pisz z Caps Lock'iem. Udanej hodowli życzę - Alvin :)

  9. MARCIN:

    JA DOSTALEM GURAMI OD KOLEZANKI MIAL CHYBA 12CM I MI GRYZL MI INNE RYBY DLACZEGO

  10. green:

    Gurami najlepiej czują się w większym gronie (np 1 samiec + 2 samice, poza tym żałobniczki mogłyby im poobgryzać płetwy. Radzę dokupić kilka żałobniczek zamiast gurami, gdyż 2 to za mało- są to ryby stadne. Radze też oddać skalara, gdyż 112 l to za małe akwarium dla dorosłego skalara.

  11. justyna:

    Zastanawiam się nad dokupieniem jakiegoś gurami do akwarium. Mam już 1 skalara, 2 żałobniczki, 2 glonojady, 1 jakąś czerwoną rybkę której nazwy nie pamiętam, welonkę i 3 molinezje. Pojemność 112 l. Mogą być problemy..?

  12. szwarcerrr:

    szykuje się na taką obsadę 5x gurami mozaikowy 20x neon czerwony może być w 120l

  13. Kamil:

    Najlepiej utworzyć harem, gdyż te ryby nie łącza się w pary :)

  14. kate:

    Czy najlepiej kupić parkę czy może więcej samic na 1 samca? I czy nie pozjadają neonków ? (akwarium 240l)

  15. Ralfi:

    witam.. Mam w akwarium 4 skalary, 9 neonków Inessa oraz 3 zbrojniki niebieskie.. Czy mogę wpuścic 2 sztuki Gurami..?? Akwarium ma 140L ....Czekam na odpowiedź

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter