Gurami mozaikowy (gurami perłowy)

Opis

Gurami mozaikowy - Trichogaster leeri. Ciało barwy srebrzystoniebieskiej, pokryte licznymi jasnymi połyskującymi cętkami. Dolny brzeg ciała wraz z płetwą odbytową pomarańczowy. Wzdłuż boków ciała biegnie cienka ciemna pręga. Samiec jest intensywniej ubarwiony, płetwy jego są zaostrzone, samicy zaokrąglone. Jest rybą spokojną, nieco płochliwą, ciepłolubną i delikatną. Przebywać może jedynie w towarzystwie spokojnych, nieagresywnych gatunków. Swoje wspaniałe ubarwienie prezentuje tylko wtedy, gdy ma zapewnione wystarczająco spokojne otoczenie. Zamieszkuje strefę środkową do powierzchniowej w zbiorniku.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Występuje w zarośniętych spokojnych wodach Półwyspu Indochińskiego i Archipelagu Sundajskiego. Łowi się go masowo tam, gdzie ścieki odprowadza się bezpośrednio do rzeki.

Długość

Osiąga długość 10-12 cm.

Odżywianie

Preferuje pokarm żywy, zwłaszcza rureczniki oraz larwy komarów, ochotek. Suszony jest równie chętnie przyjmowany, nie może być jednak duży, gdyż ryby te mają mały otwór gębowy.

Temperatura

Toleruje temperatury z zakresu 23-29ºC. Nie możemy dopuścić do spadku temperatury poniżej podanej dolnej granicy. W zbyt zimnej wodzie gurami mozaikowy przestaje jeść, chowa się po kątach oraz jest bardzo podatny na liczne choroby.

Warunki hodowlane

Wymaga akwarium dużego, dawno urządzonego i nasłonecznionego, ale dobrze przykrytego pływającymi roślinami. W akwariach zaniedbanych, o zbytnim zagęszczeniu, źle utrzymane ryby często atakują orzęski z rodzaju Amyloodinium lub ulegają infekcjom bakteryjnym, objawiającym się małymi, czerwonawymi wrzodami. Prowadzi to zwykle do rozległej martwicy tkanek i śmierci ryb. Dobór towarzyszy powinien być przeprowadzany dosyć ostrożnie. Unikajmy gatunków, które mogłyby je terroryzować takich jak np.: pielęgnice. Piękne płetwy stanowią wielką gratkę dla gatunków, które lubią obgryzać płetwy. Uszkodzone płetwy bardzo łatwo atakują grzyby. Możemy w sposób bezpieczny hodować więcej nić jednego samca, pod warunkiem, że w naszym akwarium jest dużo roślin. Jego płetwy i ciało są bardzo podatne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego w trakcie wyławiania i transportu należy wziąć to pod uwagę.

Rozmnażanie

Zbiornik tarliskowy powinien być możliwie duży oraz stać w spokojnym otoczeniu. W czasie tarła samiec oplata samicę swym ciałem i obraca ją grzbietem do dołu, kierując jej brzuch w stronę gniazda. Składane przez nią jaja zawierające kropelki tłuszczu podpływają ku powierzchnia samiec umieszcza je w wielkim gnieździe z pęcherzyków powietrza. Natychmiast po tarle samice należy usunąć z akwarium. Piecze nad jajami sprawuje samiec, usuwa się go z akwarium dopiero gdy młode zaczaja swobodnie pływać. Przy wychowie młodych poziom wody obniża się o 5 cm. Przez pierwsze 3-4 dni młode karmi się orzęskami, wrotkami i najdrobniejszymi larwami widłonogów. Później można już podawać larwy solowca.

121 komentarzy

  1. Kamil2:

    Do pauliny twoje gurami jest jeszcze małe z wiekiem będzie bardziej kolorowe

  2. Madzia:

    Kupiłam sobie parę dni temu gurami srebrne i od wczoraj na jednej ze skrzeli pojawiło się obrzmienie ,pomóżcie bo nie mam pojęcia co to jest.

  3. PAulina ^^:

    mój gurami mozaikowy jest narazie bardzo mały i wyblakły , to znaczy szary czy kiedyś będzie kolorowszy , lub jak zaczne stosować pokarmy wybarwiające ?

  4. rybcia:

    Czy 2 gurami mogą być w 60 litrowym akwarium z mieczykami???

  5. 1515piotr:

    gurami nie są żywo-rodne składają ikrę jesli masz odpowiednio duże akwarium to oddziel kawalek szybką i włuż tam to samice i jej partnera jak złoży ikre to ją odłuw a samca zostaw

  6. agata from łódzkie:

    hej. mam 3 gurami. samiczkę, i 2 samce. samiczka pękata jak balonik. pani w zoologicznym powiedziała, zejest żyworodna, wiec kupiłam kotnik... więc jest żyworodna, cz składa ikra jeśli składa, czy inne ryby nie beda zeżeraćtej ikry?

  7. juper:

    raczej nie

  8. Martyna:

    Hej mam 1 gurami niebieskie i 1 złote czy mogę je rozmnożyć?

  9. akwarysta:

    jedno.....ja nie widze rawie zadnej roznicy w porownaniu : gurami-pretnik..sa bardzo podobne...

  10. Łukasz:

    Piękna, spokojna, majestatyczna rybka. Przy odpowiednim oświetleniu pięknie się mienią kolorami (perłowy i niebieskie cętki ) dorosłe osobniki. Do zbiorników od 100L w wzwyż. Temperatura wody dla niej najodpowiedniejsza to 26C. Je wszystko.

  11. Kama:

    Miałam 2 gurami niebieskie dość długo, wczoraj dokupiłam jeszcze 2 perłowe i jedno ma bardzo krótki jeden wąs, wydaje mi się że któraś ryba mu obgryzła..nie wiem czy to jest bardzo groźne dla niego, nie jestem zbyt doświadczonym akwarystą i chciałabym prosić by ktoś wytłumaczył mi do czego są potrzebne im te wąsy i co grozi mojemu gurami który prawie nie ma jednego wąsa.

  12. Kamil:

    Artur, ryby te tak intensywnie wybarwiają się podczas tarła. Jak opisałeś, mają zaczerwienione podbrzusze od pyska. Może po prostu walczą z innymi samcami o samiczkę? Może masz zbyt mały litraż, by hodować te ryby?

  13. Lee:

    Jaki litraż? Jakieś inne ryby oprócz labiryntowych, temperatura?

  14. artur 117:

    Proszę o pomoc : Mam gurami dwuplamiste, złote ,całuski i mozaikowe. Dziś zdechła mi druga mozaika. Bardzo mocno zaczerwienione podbrzusze od pyska. Osobniki mają już po ok, 12 cm. Mam je od początku - 1 rok. Przed zdchnięciem straszne ogresywna w akwarium i po 10 miniutach zdycha na amen.Co to za choroba .Proszę o opinię.

  15. Mała:

    W moim akwarium mam między innymi 3 gurami i 1 bojownika... Dlaczego gurami ganiają tego bojownika i tak jakby go gryzły??? :( Proszę odpowiedzcie

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter