Kabomba

Opis

Kabomba - Cabomba. Bardzo dekoracyjna, ale dość wrażliwa roślina. Szczególnie nieodporna jest na przesadzanie i osiadanie mułu i glonów na liściach. Hodować ją należy razem z spokojnymi rybami i nie wolno umieszczać blisko napowietrzacza. Najkorzystniejsza jest woda miękka o pH 5-7,2 i temperaturze 20-25C i nieco kwaśna lub obojętna. Wymaga silnego oświetlenia, należy ją jednak chronić od bezpośredniego nasłonecznienia ze względu na niebezpieczeństwo osiadania glonów. W korzystnych warunkach tworzy bardzo długie pędy i dość często zakwita. Kwiaty nadwodne, białe lub żółte. Rozmnażanie następuje przez sadzonki sporządzane z pędów wierzchołkowych i bocznych. W Polsce hodowane są dwa gatunki: •Cabomba aquqtica -występuje w Ameryce Środkowej i Południowej, wymaga temperatury w lecie 25-30C, w zimie 18-20C. zimą, na skutek słabego oświetlenia, często marnieje, a nawet ginie. •Cabomba caroliniana- występowanie jak poprzedniej, lecz bardziej na północ i południe, wymagana temperatura w lecie 18-22C , w zimie 15-18 C. rozmnaża się je w akwarium wyłącznie przez rozsady. Należy zawsze ją sadzić w grupach. Osiąga wysokość 30-80 cm.

91 komentarzy

 1. Mars:

  Gro, to znaczy, że szuka miejsca gdzie się zakorzenić. Możesz przycisnąć gałązkę z korzeniami do podłoża, ale nie polecam, bo kiepściutko to wygląda. Możesz też obciąć tą część i wyrzucić ;-p albo zasadzić jako nową roślikę.

 2. Gro:

  U mnie wypuszcza z boków białe korzenie o czym to może świadczyć?

 3. emilo112:

  można ja przycinać np w pól i i sadzić to co się obcięło

 4. Zyrko:

  Kabomba to duzy i piękny okaz rozwija mi się pięknie w akwa. Kupcie sobie taką!

 5. Mała:

  Jest pięknym okazem mówię wam!

 6. agniecha1435:

  ja nie jestem z kabomby - gubi swoje "igiełki", które potem pływają po całym akwarium. na dodatek ryby chętnie ją zjadają i musiałam ją usunąć

 7. Mariola:

  Piękna roślinka-uwielbiana przez wszystkie moje rybki.Skubana nieustannie przez gupiki i skalary a wykopywana przez kiryski. W końcu przesadziłam ją w przeciwległy kącik i dały jej jak na razie święty spokój. Ale niestety w tym akwarium-120 l.-jest niewielka.Natomiast w mojej 40-tce,jest pięknym okazem. Ale tam nie ma skalarów i kirysków.Stanowi raj dla maluchów gupików.

 8. Newbie :):

  U mnie kabomba zawsze "dziczała". Po jakimś czasie już nie taka gęsta jak tuż po zakupie. Dowiedziałem sie, że jdna neonówka 20W to za mało dla kabomby. To tyle. Pozdrawiam.

 9. chodowca ryb:

  właśnie kupiłem kabombe i prezentuje się wspaniale

 10. Dzierzka666:

  Kabomba jest świetna, ale mój glonojad postarał się, aby zostały z niej tylko dwa pączki i raczej nic z niej nie będzie

 11. puch:

  jest bardzo dużą rosliną

 12. Mars:

  Miałam kabombę, ale kiryski moje kochane ją wykopały i roślinkę szlag trafił. (czyt. "roślinka zgniła")

 13. Kass:

  fajna jest ta roślinka, ale brzanka rekina mi ją rozszarpywała :(

 14. Piotr:

  Polecam, rośnie jak szalona jest bardzo prosta w uprawie i sprawia ogromną frajdę rybką i mojej drużynie amano :S

 15. gorzki93:

  Ja również niedawno kupiłem taką roślinke(5 gałązek) bardzo spodobała sie mojemu skalarkowi: Często w nią wpływa pociera się o nią.Polecam roślinka jest łatwa w hodowli mi nie stważa żadnych problemów.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter