Kamalanoza

Opis

Jest to choroba przewodu pokarmowego ryb wywołana przez nicienie rodzaju Camallanus. Ryby zarażają się tymi nicieniami przez połknięcie ich larw. Żywicielami pośrednimi nicieni Capillaria są drobne skorupiaki wodne, np. oczliki, które połykają larwy nicieni. W ciele tych skorupiaków larwa przeistacza się w postać inwazyjną nicienia i po przedostaniu się do ciała ryb, zaczepiają się w śluzówce końcowego odcinka jelita. Nicienie mogą być przyczyną śnięć ryb, niekiedy dochodzi do skrzywień kręgosłupa u ryb, w wyniku zaburzeń trawiennych. Źródłem tego rodzaju nicieni są ryby, które pochodzą z południowo-wschodniej Azji.

Objawy

Przy dużej inwazji nicieni ryby stopniowo chudną i giną. Przy przewlekłej kamalanozie można zaobserwować zanik mięśni. U niektórych gatunków ryb można zauważyć wystające z odbytu czerwono zabarwione nicienie. Da się to jedynie zaobserwować jedynie gdy ryba nie wykonuje żadnych ruchów, przy jakimkolwiek poruszeniu się ryby nicienie natychmiast się chowają.

Leczenie

Nicienie rodzaju Camallanus zwalcza się tak, jak nicienie z rodzaju Capillaria. Bibliografia: J. Antychowicz, Choroby ryb akwariowych. J. Lewczuk, Domowe akwarium słodkowodne. H. Frey, Akwarium słodkowodne. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter