Kirysek spiżowy (metaliczny)

Opis

Kirysek spiżowy – Corydoras aeneus. Kirysek spiżowy jest rybą cenioną przez akwarystów od wielu lat. Osobnik dorosły jest brązawo-żółtawy, z dosyć dużą czarniawą plamą obejmującą środkowy pas boku. Plama ta połyskuje zielono, a miejscami złoto. Jest to gatunek stadny o bardzo łagodnym usposobieniu. Bardzo dobrze czuje się w akwarium wielogatunkowym. Spełnia również bardzo pożyteczną role, ponieważ wyjada resztki pokarmu z dna akwarium. Specyficzną cechą kiryska spiżowego jest ,, mruganie’’ do hodowcy, jednakże ze względu na brak powiek mruganie z punktu widzenia biologii jest niemożliwe. Kiryski ruszają gałką oczną , żeby oczyścić ją z osadu, dlatego możemy odnieść wrażenie jakby mrugały. Bardzo dobrze nadaje się dla początkujących akwarystów. W naturze występuje kilka barwnych odmian takich jak: pomarańczowa i złotomiedziana. Samica jest większa i posiada promienie na płetwach piersiowych. Kirysek spiżowy większość czasu spędza na dnie akwarium. Zajmuje się głównie przesiewaniem podłoża w poszukiwaniu drobnych bezkręgowców, tak jak czyni to w naturalnym środowisku. Ze względu na to że posiada dodatkowe oddychanie jelitowe często podpływa pod powierzchnię, aby zaczerpnąć powietrza.

Rodzina

Kiryskowate

Pochodzenie

W małych i najmniejszych rzekach i strumieniach w Argentynie Wenezueli oraz Trynidadzie.

Długość

Około 6 cm

Odżywianie

Pokarmy suche i żywe, opadające na dno. Możliwie urozmaicona dieta umożliwia utrzymać dobrą kondycję oraz piękne zielonkawo-brązowe barwy. Pokarm pobiera niemal wyłącznie z dna zbiornika.

Polecane produkty
Sera - Pokarm w formie tabletek dla kirysków
Sera - Pokarm w formie tabletek dla kirysków
7,32zł brutto
Opis
Tropical - Granulowany pokarm dla kirysków
Tropical - Granulowany pokarm dla kirysków
4,65zł brutto
Opis

Temperatura

Od 18 do 24 C.

Warunki hodowlane

Bardzo dobrze czuje się w towarzystwie innych kirysków. Lepiej jest hodować większą liczbę samców niż samic. Podłoże powinno być drobnoziarniste, ponieważ w nim szuka pokarmu. Żwir nie powinien mieć ostrych krawędzi, aby ryba się nie skaleczyła. Kiryski potrzebują licznych kryjówek. Akwarium gęsto obsadzone roślinami z wolna przestrzenią do pływania. Tolerują różne parametry wody, ale nie może to być woda zbyt kwaśna. Powinien mieć zapewniony wolny dostęp do powierzchni wody, ponieważ oddycha przez jelito.

Rozmnażanie

W okresie tarła temperatura powinna wynosić około 26 C. Jaja najczęściej składane są o zmierzchu. Samica dotyka odbyt samca w celu połknięcia nasienia. Następnie wydala je nienaruszone na własne płetwy odbytowe. Zapłodnioną ikrę przykleja do roślin lub innych elementów. Młode wylęgają się po około 5 dniach. W początkowym okresie młode kiryski karmimy larwami solowca i rurecznikami, natomiast później większym pokarmem. Młode rosną stosunkowo szybko.

168 komentarzy

  1. gabrynia :):

    POMOCY!!!! Moja samiczka wlaśnie składa jaja (już chyba kończy) ale ja nie zauwarzyłam tego że jest cężarna i składa je w akwarium z innymi rybami( mieczyki i gurami złociste ) jajeczka są wszedzie na szybach kamieniach grzałce poprostu wszedzie i jest ich mnustwo ( na oko ok.400) jak mam uchronic jajeczka przed pożarciem?? nie moge ich przecież ściągnać z szyb... a fajnie by było gdyby maluchy przeżyły;)

  2. Gaucho:

    Wytłumaczcie mi, proszę, gdzie widzicie u samca kiryska SPIŻOWEGO zaostrzoną płetwę grzbietową? Pstry, strumieniowy, panda - rozumiem, ale nie spiżowy. Ja mam 5 sztuk, 2 samice (większe i grubsze) i 3 samce, płetwy grzbietowe niemal identyczne. Ale jeśli ktoś ma fotografię samca kiryska spiżowego z wysoką i zaostrzoną płetwą grzbietową to będę wdzięczny (czyżbym posiadał 5 samic?)

  3. wojtek fan ŁKS:

    też miałem ikrę ale spleśniała żeby zaczęły się ganiac trzeba zimnej wody tarło miałem w 18 stopniach ale potem gdy jest ikra znaczy po ganianiu przed składaniem ikry trzeba wodę zmienic na 25-26 stopni

  4. Milka:

    Mam mały problem. Na ścianach akwa i na roślinach zauważyłam ikrę. To musi być moich kirysków. Tyle że sie o nią troche boje bo nie mam gdzie jej przełozyć a w akwa mam: 2 kiryski albinosy 4 neony diamentowe 5 zwinników czerwonogłowych 3 otosy 10 gupików i glonojada.. Co mam zrobić?

  5. Alice:

    Ostatnio zauważyłam, że na ściance w moim akwarium jest kilka skupisk malutkich płateczków. Podejrzewam, że któraś z samic już złożyła ikrę. Ale nie jestem pewna. NIgdzie nie moge znaleźc jak wygląda ich ikra, nie ma takich rzeczy na necie.. Pomocy!

  6. Sagat:

    Z tą temperaturą że do 24C to chyba przesada. Rybki te są polecane do czyszczenia akwa przy Dyskowcach, więc muszą znosić o wiele wyższe temp. Moje nie wiem czy znoszą bo z 5, 3 padły, ale były świeże ze sklepu i w te 2 padły w ciągu tygodnia (jeden miał zaczerwieniony brzuch). 3 pozostałe dostną 2 nowych kompanów. Nie wiem co z tamtymi było nie tak, może po prostu były słabe...

  7. martin:

    kupiłem w poniedziałek dwa kiryski, jeden z nich zdechł już w środe,,miał zaczerwienione skrzela i górną część głowy...wode mam dobrze natlenioną i temp.25stopni, co było nie tak??

  8. young:

    ile moge miec w 450 l

  9. klas:

    Ja mam w 63l akwarium 2 samice i 2 samce tej bardzo pożytecznej rybki i właśnie zobaczyłem że jedna z samic składa ikrę a brzanki ją gonią i zjadają :( Od segregowałem siatką największe skupisko ikry i a reszty szkoda bo samica w kilku miejscach słorzyła i nie mam możliwosci uratowac ich :( Ale jestem zadowolony

  10. Isirdo:

    ja mam kiryska spizowego i pstrego w akwarium 25l Za 1-2 tygodnie akwarium wymieniam na 60l. Teraz sa jeszccze bardzo małe więc 25l narazie wystarczało im

  11. Kasia:

    Właśnie zauważyłam ikrę którą złożyły moje kochane kiryski :) Kiryski hoduję od kilku lat. I zawsze w marcu lub kwietniu rozmnażają się na potęgę. Czy Wasze kiryski też składają ikrę sezonowo? Czy to tylko kaprys moich rybek?

  12. Isirdo:

    Ja mam małe akwa 25l i mysle ze kiryskom jest u mnie dobrze(tylko jest jeden mały problem inne rybki podpływają do dna i wyjadaja jedzenie które im specjalnie przyczepiłem) Mam jednego spiżowego(samice) i jednego pstrego(samca) one zajmują się tylko sobą!

  13. julcia:

    co zrobić z ikrą kiryska jak złożył ją na roślinach w akwarium z brzankami, neonami i danio???

  14. baska:

    samiec ma dluga wypuske na gornej pletwie. moj ma dluga az do pletwy ogonowej a samiczka jest na zdjeciu wyzej.

  15. czesio:

    Do mądrego amatora: 30l to mało, więc myślę, że 4.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter