Kiryśnik czarnoplamy

Opis

Kiryśnik czarnoplamy – Hoplosternum thoracatum. Po raz pierwszy został opisany już w roku 1840. Powszechnie jest uznawany za gatunek spokojny i cieniolubny, pomimo dosyć znacznych rozmiarów. Bardzo dobrze nadaje się do akwarium wielogatunkowego, gdzie doskonale uzupełnia obsadę podłoża. Spodnia część ciała samic oraz młodych ryb jest biała, natomiast dorosłych samców szarofioletowa. Pierwszy promień płetwy piersiowej u samców został przekształcony w charakterystyczny kolec pokryty drobnymi ząbkami. Z uwagi na rozległy obszar występowania wykształciło się dużo odmian i ekotypów różniących się ubarwieniem i rysunkami na ciele. Charakterystyczne dla tego gatunku jest nagłe i błyskawiczne podpływanie do powierzchni i połykanie kilku łyków powietrza. Jest gatunkiem długowiecznym , dlatego należy się liczyć z jego długą obecnością w naszym zbiorniku. Dużo czasu spędza na przekopywaniu podłoża w poszukiwaniu pokarmu.

Rodzina

Kirysowate (Callichthyidae)

Pochodzenie

Wody dorzecza Amazonki, Gujany, Trynidadu i Martyniki.

Długość

Do ok. 19 cm.

Odżywianie

Chętnie odżywia się pokarmem żywym, jak również suszonym z reguły pobieranym z dna. Szczególnie chętnie żywią się żywymi i mrożonymi larwami ochotek, czarnego komara, wodzienia oraz rurecznika. Bardzo szybko uczą się również pobierać pokarm z powierzchni wody.

Temperatura

21 – 24 C.

Warunki hodowlane

W akwariach mniejszych niż 200 litrów nie osiągają właściwych swemu gatunkowi wielkości. Zbiornik powinien być słabo oświetlony, a woda czysta z lekkim prądem. Akwarium powinno być częściowo gęsto zarośnięte z licznymi kryjówkami. Bardzo dobre, podobne do naturalnych kryjówki można zrobić z korzeni powietrznych tropikalnych lian. Rośliny nie powinny być zbyt małe i słabe, z uwagi na wielkość i temperament kiryśnika. Twardość wody nie odgrywa większego znaczenia, a pH powinno mieścić się w granicach 6,0-8,0. Raz na jakiś czas należy dokonywać podmiany około 1/3 wody.

Rozmnażanie

W akwarium tarliskowym woda powinna mieć temperaturę około 24 C oraz odczyn bliski obojętnemu. Samiec buduje gniazdo z piany pod dużymi liśćmi pływających roślin bagiennych. W warunkach akwariowych liście te mogą zostać zastąpione odwróconym do góry spodem plastikowym talerzykiem odpowiednio umocowanym. Duża samica może złożyć nawet do 800-1000 jaj, które następnie przenosi do gniazda. Następnie odławiamy samicę, a ikrą opiekuje się samiec. Po około 3-5 dniach młode zaczynają się wylęgać. Po kolejnych 48 godzinach zaczynają pływać w celu znalezienia pokarmu. Początkowo młode najlepiej karmić larwami solowca, ale zjadają również starty na pył suchy pokarm.

174 komentarzy

  1. michal:

    ja mam dwa kiryśniki czarno plame jednego mam około 3 lat a drugiego około roku

  2. kamilak:

    mam 3szt w 240L i uwierzcie-i tyle potrafi byc dla nich za mało tak broja:) ale sa przepiekne i ogolnie rewelka-polecam!

  3. nemo976:

    Witajcie ja mam dwa kiryśniki jeden ma 16 cm długości i żyje 8 lat a drugi ma 9,5 cm długości i żyje 4 lata a oba żyją z 1,5 bystrzykami amandy.Jeśli ktoś z was che je kupić to nie rozmyślacie się tulko kupujcię.

  4. aquamenka:

    witam wszystkich akwarystów.;) mam 112l(6kirysków sterby,glonojad złoty,bojownik syjamski i 8 bystrzyków..i chce dokupic kiryśnika.wiem że to jest łagodna ryba,ale czy bedzie wyrywała roślinki i podkopywała podłoże...??????????proszę o odp.;)

  5. Lol:

    Do Lubięrybki- Chory jesteś zamieszkaj sobie w pokoju 2 na 2 z czterema kolegami kup sobie co najmniej 50 l Życze abyś nie popełnił błedów tak jak teraz !

  6. oliwerbosss:

    Można je trzymać z neonami gupikami krewetkami i innymi małymi rybami w 98l?

  7. Wiktoria G.:

    Mam jedną rybke ale mam ją 4godziny i cały czs siedzi schowana pod rurka, od filtra co jej jest boi się czy co ? Proszę doradzcie mi

  8. grzech:

    Hoduję te rybki od dłuższego czasu.To naprawdę super istoty.Kiedy są małe to miło się patrzy kiedy sprytnie zasuwają po dnie za pokarmem.Natomiast duże osobniki pływają z gracją i pełne majestatu.

  9. kol:

    Ja mam taka parke. Mam je rok czasu i urosly do okolo 12cm. Wogule sie nie boja moich pawiookich ktore maja po 28 cm, czesto nawet im czyszcza resztki jedzenia z paszczy.

  10. Q:

    Lubięrybki, nawet w szklance można. Rośnie do 20cm, więc najwyżej ogon będzie wystawał.

  11. Dominikk:

    LubięRybki ciebie to po prostu mi zal moze sam sobie zyj w takim akwarium ???

  12. riba666:

    do: lubięrybki nie będę ci nic mówić, ale te ryby wymagają min. 100cm więc 5 takich ryb na pewno nie nadaje się do 5l a w kuli żadnych stworzeń nie wolno trzymać, to była dla tych ryb tortura, jakiej sobie nie wyobrażasz!

  13. gozdziewicz06:

    Witajcie!Też mam kiryśnika.Mój nie niszczy roślin,co bardzo dziwne tylko czyści żwir i chowa się w różne zakamarki.Te ryby to naprawdę kochane zwierzęta;kiryśniki są o 110000% lepsze od welonków.Pozdrawiam

  14. Darek:

    Witam, w 300l mam samiczkę 6miesiecy ma 9cm i jest bardzo pocieszna troszkę kopie ale do zniesienia.

  15. Lubięrybki:

    Mam 5 tych rybek w akwarium 5l.czy można go trzymac w kuli..????

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter