Kiryśnik czarnoplamy

Opis

Kiryśnik czarnoplamy – Hoplosternum thoracatum. Po raz pierwszy został opisany już w roku 1840. Powszechnie jest uznawany za gatunek spokojny i cieniolubny, pomimo dosyć znacznych rozmiarów. Bardzo dobrze nadaje się do akwarium wielogatunkowego, gdzie doskonale uzupełnia obsadę podłoża. Spodnia część ciała samic oraz młodych ryb jest biała, natomiast dorosłych samców szarofioletowa. Pierwszy promień płetwy piersiowej u samców został przekształcony w charakterystyczny kolec pokryty drobnymi ząbkami. Z uwagi na rozległy obszar występowania wykształciło się dużo odmian i ekotypów różniących się ubarwieniem i rysunkami na ciele. Charakterystyczne dla tego gatunku jest nagłe i błyskawiczne podpływanie do powierzchni i połykanie kilku łyków powietrza. Jest gatunkiem długowiecznym , dlatego należy się liczyć z jego długą obecnością w naszym zbiorniku. Dużo czasu spędza na przekopywaniu podłoża w poszukiwaniu pokarmu.

Rodzina

Kirysowate (Callichthyidae)

Pochodzenie

Wody dorzecza Amazonki, Gujany, Trynidadu i Martyniki.

Długość

Do ok. 19 cm.

Odżywianie

Chętnie odżywia się pokarmem żywym, jak również suszonym z reguły pobieranym z dna. Szczególnie chętnie żywią się żywymi i mrożonymi larwami ochotek, czarnego komara, wodzienia oraz rurecznika. Bardzo szybko uczą się również pobierać pokarm z powierzchni wody.

Temperatura

21 – 24 C.

Warunki hodowlane

W akwariach mniejszych niż 200 litrów nie osiągają właściwych swemu gatunkowi wielkości. Zbiornik powinien być słabo oświetlony, a woda czysta z lekkim prądem. Akwarium powinno być częściowo gęsto zarośnięte z licznymi kryjówkami. Bardzo dobre, podobne do naturalnych kryjówki można zrobić z korzeni powietrznych tropikalnych lian. Rośliny nie powinny być zbyt małe i słabe, z uwagi na wielkość i temperament kiryśnika. Twardość wody nie odgrywa większego znaczenia, a pH powinno mieścić się w granicach 6,0-8,0. Raz na jakiś czas należy dokonywać podmiany około 1/3 wody.

Rozmnażanie

W akwarium tarliskowym woda powinna mieć temperaturę około 24 C oraz odczyn bliski obojętnemu. Samiec buduje gniazdo z piany pod dużymi liśćmi pływających roślin bagiennych. W warunkach akwariowych liście te mogą zostać zastąpione odwróconym do góry spodem plastikowym talerzykiem odpowiednio umocowanym. Duża samica może złożyć nawet do 800-1000 jaj, które następnie przenosi do gniazda. Następnie odławiamy samicę, a ikrą opiekuje się samiec. Po około 3-5 dniach młode zaczynają się wylęgać. Po kolejnych 48 godzinach zaczynają pływać w celu znalezienia pokarmu. Początkowo młode najlepiej karmić larwami solowca, ale zjadają również starty na pył suchy pokarm.

174 komentarzy

  1. wojtek fan ŁKS:

    super ryba niezłe tarło ryba z mojej ulubionej 10 fajne ale mi 3 zdechły lecz do nich powrócę nie zraziłem się do nich super ryby

  2. rafal13:

    kurczę ja mam chyba jakiegoś wielkiego pecha jeśli chodzi o te ryby, bo kiedy nie zajdę do sklepu to nie mogę ich dostać. niewiem czemu, ale może ktoś wie gdzie jest sklep w którym można je zawsze kupić

  3. Hoina:

    Trzymam dwa dorosłe kirisniki razem z neonami innesa, razborami klinowymi i MIedzikami, wszystkie ryby sie toleruja a kirysniki pływaja spokojnie wsrod stadnych rybek. polecam te ryby do ogolnego akwa, sa duze i spokojne:)

  4. Paula:

    Do BUDRYS. Nie lubię to oczerniam!! Ale chyba trafiłam na agresywne osobniki bo ryby karmię trzy razy dziennie (dla ryb dennych w tym kiryśników daję tabletki). tak więc ryby głodne na pewno nie sa!!!! Więc nie kłóć się ze mna, bo mimo że znielubiłam ten gatunek to dbam o nie!

  5. budryswp38:

    do PAULA przykro czytac ze oczerniasz tak spokojna rybke jak kirysnik!! ale wierze ci ze mogl obgryzc pletwy bojownikowi,sa dlugie i dla rybek wygladajace smacznie.kirysnik to jednak sumowata rybka i jada wszysto, ale karmiona regularnie i na dobrej diecie nie tknela by zadnego bojownika. z doswiadczenia wiem ze nawet glodny gupik obskubie pletwy bojownika. takze zacznij karmic rybki a pozniej narzekaj... kirysnik to naprawda sympatyczna i mila rybka!!! pozdrawiam budrys

  6. kasia edek:

    to najprostsza rybka w chodowli.widocznie masz problem z wodą lub jakos chorobe napisz co sie dzieje z nimi jakie objawy mają przed zmarciem.

  7. skalar123:

    polecam jedna z najlepszych ryb jakie kiedykolwiek hodowałem

  8. DaBuzz92:

    Dawniej miałem 3 kiryśniki, 2 samce i samice. Na chwile obecną pozostał tylko samiec... żyje juz 7 rok i ma się dobrze :) płata figle, budzi w nocy ale ogólnie równy gość z niego :) Polecam!

  9. Paula:

    A ja swoje dwa kiryśniki oddam jak najszybciej!!! Nie cierpię ich!!! Od pewnego czasu w akwarium za każdym razem jak kupywałam bojownika (po śmierci pierwszego), znajdowałam je padłe na dnie z pozbawionymi płetwami... W końcu kupiłam 3-ciego i siedziałam cały czas przy akwarium, i wtedy kiryśniki zaatakowały go i na żywca objadły mi wszystkie płetwy, natychmiast wyciągnęłam bojownika do 5l akwa które niegdyś służyło jako kotnik. Te ryby są okropne, nigdy nie widziałam ryby która żywcem zjada inna rybę, co innego padłą... nie polecam!!!

  10. kiryśnikarz:

    Z tą drugą nazwą to ja bym uważał, często używanie innych nazw to wynik niewidzy sprzedawców, ja spotkałem się z czymś takim, że w zoologu były 2 gatunki żółwi: popularne żółtolice i Pelomedusa subrufa, powiem od razu, jeśli ktoś nie wie, że bardzo się różnią, a oba podpisane były ,,żółw wodny", a jak jeszcze się spytałem czy to ten sam gatunek to sprzedawca z dużą pewnością powiedział ,,Tak", dopiero jak mu trochę mówiłem, że przecież są zupełnie inne i powiedziałem mu co to za żółwie, to uznał, że może to i są inne. Co do hodowli to nie zjadły mi żadnych rybek, ale jedna zginęła z ich przyczyny, welonka, to było tak: karmiłem ryby, jeden kawałeczek jedzenie spadł na śpiącego kiryśnika, który się nawet nie obudził, welonka podpłynęła i zjadła ten kawałek podskubując przy okzji ok. 10cm rybkę, kiryśnik zamchnął się i kolcem (to samiec) trafił welonkę w sam kark łamiąc wszystkie jego kręgi, widziała to babcia, która nie wyciągnęła martwej ryby z akwa, objadły ją glonojady i miałem sznsę zobaczyć te kości, całe były pokrzywione. Poza tym są to spokojne rybki, nie zjadały innych, jadły każdy pokarm, zabawnie leżały na liściach żabienic, dziś już tego nie robią, chyba za duże są, teraz leżą na korzeniu, są dość oswojone, pływają z góry na dół i znów leżą, o zabawach tam nie ma mowy, ale są sympatyczne, mam 2 sztuki w 112l akwa z 2 skalarami, 6 kiryskami spiżowymi, 10 danio pręgowanymi i 2 zbrojnikami niebieskimi.

  11. kari:

    Kiedyś miałem kiryśnika i był u mnie około półtora roku a teraz mam drugiego i ma około roku.Jak zdechł mi ten pierwszy to się popłakałem bo byłem do niego bardzo przywiązany a niechcę żeby zdechł mi ten drugi.Jak kupowałem w sklepie kryśnika to na szybie pisało SUMIK-6ZŁ więc inna nazwa kiryśnika to sumik.Polecam tą rybę.bo jest grzeczna i śliczna.POLECAM!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  12. Jacek:

    Ja mam dwa Kiryśniki jeden ma ok 11cm a drugi ok 15cm. mam je w akwarium 120litrów potrafią znakomicie jeść z góry jak i z dołu są bardzo ruchliwe, a czasem leżą na dnie i się nie ruszają. Są to fajne ryby

  13. aqua:

    moje żyją 4 rok!

  14. Daroszy1993:

    Polecam Kiryśnika jest bardzo fajną energiczną i odporną rybą przezyla najwieksze zalamania akwarium mam juz go około 2 lat i jestem z niego zadowolony

  15. simon:

    jak ktoś z krakowa ma akwa 200l lub wiecej to mam do oddania 15cm samca.za darmo!!!! ew wymiana za jakies zielsko do akwarium,lub neony czerwone.gg2968765

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter