Kolcobrzuch zielony

Opis

Kolcobrzuch zielony – Tetraodon fluviatilis. Większość gatunków z rodziny kolcobrzuchowatych żyje w morzach. W ciele tych ryb, a zwłaszcza w ich gruczołach płciowych i wnętrznościach występują trujące tetradotoksyny. Jajniki ryb niektórych gatunków spotykanych u wybrzeży Japonii zawierają silna trucizną zwaną ”fugu”. Trucizna ta powoduje porażenie układu krwionośnego, nerwowego i oddechowego. Kolcobrzuch zielony woli wody słodkie i słonawe. Ma bardzo zmienne ubarwienie, a dyformizm płciowy nie występuje. Do kruszenia muszli mięczaków służą mu mocne szczęki wyposażone w ostre płytki zębowe. Płetwy grzbietowe i płetwy piersiowe są świetnie przystosowane do szybkiego zmieniania kierunku pływania, a może on nawet pływać do tyłu! Płetw brzusznych nie posiada. W razie niebezpieczeństwa ryba ta może napełnić brzuch wodą lub powietrzem, przybiera wtedy kulisty kształt, jednocześnie prostując kolce skórne. Nabrane powietrze lub wodę może równie szybko wypuścić.

Rodzina

Kolcobrzuchowate.

Pochodzenie

Występuje on w wodach Indii, Cejlonu, Birmy, Tajlandii, Półwyspu Malajskiego, Wysp Sundajskich i Filipin.

Długość

Dorosłe osobniki osiągają długość 16 cm.

Odżywianie

Jego pokarmem są głównie ślimaki i małże, zjada on także dżdżownice, larwy komarów, gąsienice, wołowinę, serca i wątrobę wołową.

Temperatura

Kolcobrzuch zielony wymaga wody o temperaturze 23-27 C.

Warunki hodowlane

Dojrzałe kolcobrzuchy nie są tolerancyjne i stają się napastliwe. Potrzebują obszernego, samodzielnego akwarium i z pewnością nie nadają się do akwariów zbiorowych. Akwarium powinno być obsadzone roślinami twardymi i niesmacznym, np. anubias lub sztucznym. Woda powinna mieć odczyn pH neutralny i być twarda oraz zawierać dodatek soli (1 łyżeczka na 4,5 l)

Rozmnażanie

Tarło przebiega identycznie jak u pielęgnicowatych. Samica składa 200-300 jaj na kamieniu. Samiec opiekuje się ikrą. Młode wylegają się po 6-8 dniach, po czym samiec przenosi je do dołka w piasku. Młode są bardzo wybredne i raczej najchętniej jedzą larwy solowca.

102 komentarzy

 1. ddddd:

  kolcobrzuchy karłowate rosną do 2,5 cm i są zupełnie nie agresywne polecam.

 2. Gucio:

  Kupił bym sobie to cacko , tylko jak by mnie mniejsze rosło, widziałem w sklepie małe osobniki całkiem ciekawie wyglądają

 3. zosia:

  gdzie kupić kolcobrzucha

 4. macias:

  Mam Kolcobrzucha od jakiegos pół roku. Na początku mieszkał z kolegami innych gatunków ale teraz przeprowadził sie na swoje :). Mieszka sam chciałbym kupić mu kolege ale nie wiem czy to dobry pomysł? Super rybcio i te nieziemskie oczęta, można sie przyzwyczaić jak do psa :)

 5. ibanez:

  rewelacyjnie lubi kawior

 6. ss_langa:

  we włocławku dostępne są praktycznie od ręki

 7. Kamil:

  Ja mam kolcobrzucha zielonego w swoim akwarium. Na razie jest jeszcze mały, ale pewnie szybko urośnie. Bardzo ładna, aktywna i ciekawa rybka:)

 8. Zosia:

  Widziałam kolcobrzucha w sklepie zoologicznym

 9. kingusiańska:

  W zoologicznym rzadko się spotyka. Ale kilk razy widziałam :)

 10. maly1866:

  Gdzie można nabyć kolcobrzuchy zielone ?

 11. anonim:

  kiedyś miałam kolcobrzucha ale zachorował i zdech

 12. groszek69:

  Kolcobrzuch zielony to Tetraodon nigroviridis - również ten opis i zdjęcie pasuje do Tetraodon nigroviridis a nie fluviatilis. fluviatilis ma angielską nazwę Green Puffer - co może mylić się z polską nazwą Kolcobrzuch Zielony. Angielska nazwa Kolcobrzucha Zielonego - czyli Tetraodon nigroviridis - to Green SPOTTED Puffer.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter